Çapraz bağ sakatlıkları ve kondisyonerlere düşen görev (Basketfaul Dergisi)

20-12-12 13:04

 

Kaynak: Basketfaul Dergisi / Doçent Hilmi Taşer

 

Son yıllarda antrenman ve maç sayılarındaki artış, yetersiz dinlenme, yanlış ve aşırı antrenman uygulamaları sonucunda  ön çapraz bağ (ÖÇB) sakatlıklarında dikkat çekici bir artış yaşanmaktadır.
  
Yüzde 80'i temas olmadan gerçekleşen bu sakatlıklar genelde sıçrama sonrası düşüşler, ani duruşlar, yön değiştirmelerde dizlerin içeri doğru yığılması sonucunda gerçekleşir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bayan basketbolcuların anatomik ve hormonal özelliklerinin bu sakatlıklarla daha sık karşılaşmalarına neden olduğu düşünülmektedir. Bu sakatlıklar sporcuların kariyerlerini tehlikeye atmakta ve geri dönüşleri en az altı ay sürmektedir.
 
Kondisyonerlere  ÖÇB sakatlıklarının en aza indirilmesi konusunda düşen görevler...  
- Oyuncular arasında ÖÇB sakatlıklarına yönelik bir farkındalık yaratmak ve neler yapmaları konusunda bilgilendirmek: Sakatlıkları önlemek için önemli olan kas grupları (gluteus - hamstring) ve kullanılabilecek aletler (mini bant - bosu) ve egzersizler hakkında sporcuları bilgilendirmek.  
- Antrenmanları planlarken sporcuların yeterli dinlenme süreleri olduğundan emin olmak:  
ÖÇB sakatlıkları genellikle sporcuların aşırı yorgun olduğu günlerde gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle yoğun antrenman günlerinin üst üste gelmemesi ve sporcuların aşırı yorgun olmaması sağlanmalıdır.  
- Isınma bölümünde ÖÇB sakatlıklarını önleyecek egzersizler kullanmak:  
Isınma evresinde egzersizleri seçerken diz ekleminin sabitliğini artırıcı ve bacak kaslarını uyarıcı egzersizlerden yararlanmalıdır.  
- Doğru sıçrama sonrası düşüş kalıplarını öğretmek ve tekrarlarını yaptırmak:  
Düşme sırasında dizlerin ayakuçları ile beraber karşıyı göstermesi, yerden ses çıkarmayacak şekilde düşülmesi, düşme şiddetinin kalça ve dizler tarafından birlikte emilmesi gibi konulara dikkat edilmeli ve sporcular sürekli uyarılmalıdır.  
- ÖÇB sakatlılarına yönelik egzersiz programları geliştirip, uygulatmak:  
Çok sayıda sakatlık önleyici egzersiz bulunmaktadır. Bunları bir program haline getirip gerek ısınmalarda, gerek kuvvet antrenmanlarında düzenli olarak uygulamak gerekir.

Yorumlar Okunma: 3685