Anadolu Efes'ten "hükmen" kararı isteği ile Royal kadrosuna itiraz - BasketFaul.com

Anadolu Efes'ten "hükmen" kararı isteği ile Royal kadrosuna itiraz

12-10-14 15:27

 

Anadolu Efes, Royal Halı maçı başladıktan sonra Royal Halı Gaziantep'in sahada yönergelerde "Takımlar ülkemiz ümit, genç veya yıldız takımlarından yetişmiş en az beş (5) sözleşmeli sporcuya yer vermek zorundadır." hükmüne uymadığı gerekçesiyle itirazda bulundu.

Bu karşılaşmada Royal'den yönergedeki Türk statüsüne uygun olarak Erden Eryüz, Gökhan Şirin, Can Uğur Öğüt ve Altan Erol kadroda yer aldı. Türk vatandaşlığına geçen Tomislav Ruzic ise alt yapılarda oynamadığı için bu tabımın dışında kalıyor.

Yönergenin ilgili maddesi şöyle:
21. Ümit, Genç veya Yıldız Takımlarından Yetişmiş Sporcular 
Takımlar, resmi müsabaka kadrolarında;
21.1. Ülkemiz ümit, genç veya yıldız takımlarından yetişmiş en az beş (5) sözleşmeli sporcuya yer 
vermek zorundadır.
İstisna:
(1) Kamu görevi, çalışma veya başka nedenlerle yurt dışında bulunan Türk ailelerinin çocuklarında, ülkemiz ümit, genç veya yıldız takımlarından yetişmiş olma şartı aranmaz.
(2) Doğumdan sonra Türk vatandaşlığına geçmiş ve büyükler kategorisinde Türk Milli  takımlarında oynayarak veya önceki sezonlarda yönergelerden kazanılmış ülkemiz  ümit, genç ve yıldız takımlarından yetişmiş olma koşulunda istisna hakkı olan en fazla  bir (1) sporcu bulundurabilirler.
(3) Doğum yoluyla K.K.T.C. vatandaşı olması nedeniyle Yarışma Yönergesine göre istisna  kapsamına giren en fazla bir (1) sporcu bulundurabilirler.

22. Hükmen Yenik Sayılma
22.1.10. İlgili yönergelerde “Takımların Kadro Yapıları” ile ilgili maddelerinde yer alan hükümleri yerine getirmemek ve bu maddede belirtilen koşullara haiz olmayan sporcuları oynatmak.
 

Yorumlar Okunma: 5377