Anadolu Efes diri kaldı (Fersu YAHYABEYOĞLU)

08-01-17 20:17

 

Bu sezon ikisi Euroleague’de olmak üzere 3 kez karşı karşıya geldi Anadolu Efes ve Galatasaray. Bu karşılaşmalardan son ikisini lacivert beyazlılar kazandılar, 84-73 ve 86-76’lık skorlarla. Ev sahibi Efes bu maçı da kazanarak son maçlarda yakaladığı ivmeyi sürdürmek isterken Galatasaray ise son maçlarda hasret kaldığı galibiyeti alarak serbest düşüşten çıkıp taraftarlarına kendisini affettirmek istiyordu. Yoğun kar yağışı nedeniyle Abdi İpekçi’de taraftarların maça ilgisi azdı. Anadolu Efes’te yabancı sınırına takılan Omic kadroda yer alamazken, Galatasaray’da ise Emir sakatlığı nedeniyle bu kritik maçta forma giyemedi. 

“Efes Paul ve Brown ile hızlı başladı” 

İlk bölümde Galatasaray Fitipaldo ve Sinan liderliğinde Tyus’u bolca kullanıp skora gitmeye çalıştı. Ama atletik uzun bitirişlerde problem yaşadı ve Efes de açık alanı etkili kullanarak geri koşmakta zorlanan Galatasaray savunmasına cezayı kesti. Ayrıca genç Ege de Brown karşısında ilk dakikalarda savunmada zorlandı. Sonrasında koç Ataman aslında doğru müdahale ile uzunları değiştirdi ancak Pleiss ve Daye de bitirişlerde artı ribaundlarda sorun yaşayınca tempolu oynayan Efes Brown ve Paul liderliğinde 10-0’lık seri ile maça başladı. 

“Pleiss boyalı alanı domine etti”

Çeyreğin ikinci bölümünde koç Ataman’ın Pleiss ve Schilb’i oyuna sürmesi artı Micov’u 4 numaraya çekmesi ile beraber Galatasaray konsantrasyon ve sertlik seviyesi anlamında Efes’e yetişti. Hücumda da Fitipaldo ile Pleiss’i etkili kullanmayı başaran sarı kırmızılılar ev sahibinin düzen dışına çıkan erken atışlar ile hücumda bocaladığı anları iyi değerlendirdiler, skora ortak oldular. Efes boyalı alanda Pleiss’ı durduramadı. Heurtel’i karşısında gören ve potaya da gitmeye başlayan Fitipaldo Galatasaray’ın geri dönüşüne liderlik eden isim oldu. 

“Efes maçtan koptu”

İkinci çeyreğe yine boyalı alanda Pleiss silahını iyi kullanarak başlayan Galatasaray, Alman uzunu pas istasyonu olarak da devreye sokturlar ve yarı saha hücumlarına aradıkları çeşitliliği ve hareketliliği getirmiş oldular. Boyalı alanda Efes’e karşı sağladıkları net üstünlük nedeniyle savunmada rotasyon problemi yaşayan rakibe karşı Sinan da akıllı penetreleri ile devreye girmeye başladı. Savunmayı da sertleştiren Galatasaray Efes’in maç başında yakaladığı 10-0’lık serinin ardından yakaladığı 32-8’lik seri ile 14 sayılık farkı da yakalamış oldu. Lacivert beyazlılar yaptıkları etkili başlangıcın ardından özellikle ikinci çeyrekte tamamen koptular oyundan. 

“Fitipaldo ısınmaya başladı”

Devrenin son bölümünde iki takım da topun değerini bilemedi ve çok fazla top kaybettiler. Özellikle geride olan Anadolu Efes sanki maç bitiyormuşçasına tamamen bireysel zorlamalarla, erken ve yanlış atışlarla Galataray’ın ekmeğine yağ sürdü. Sarı kırmızılılar ise Fitipaldo liderliğinde pas trafiğini kullanarak hem topsuz katları hem de ceza atıcılarını iyi beslediler. Soğukkanlı oynamalarının ve disiplinden kopmamanın ödülünü aldı Galatasaray. 

“Galatasaray erken reaksiyon gösterdi”

İlk yarının kısa özeti; maça ölü toprağı serpilmiş gibi başlayan Galatasaray koç Ataman’ın molası sonrası silkelendi ve kendine geldi. Benchten gelen Schilb ile Pleiss’in hücuma getirdiği hareket, ribaundlardaki net üstünlük, Fitipaldo ile Sinan’ın takımı efektif yönetmeleri ve en önemlisi takım olarak savunmada ortaya koydukları direnç ile Efes’i sadece 28 sayıda tuttular.

“Efes savunmada vidaları sıktı”

İkinci yarıya Efes biraz daha hareketli başladı. Hem savunmada Dunston artı Cedi’nin agresifliği ile Galatasaray’ı top kayıplarına zorladılar hem de kısalara Granger liderliğinde yapılan baskı ile Pleiss’a topun inmesini de engellediler. Hücumda da ritmlerini buldular ve Cedi artı kenardan gelen Heurtel’in dış şutlarda bulduğu kritik isabetlerle maça yeniden ortak oldular, farkı tek hanelere indirdiler. Özellikle Pleiss ve Sinan da yorgunluk belirtileri 3.çeyrekte ortaya çıkmaya başladı, savunmada problem yaşadı Galatasaray. 

“Heurtel şov yaptı”

Çeyreğin son bölümünde koç Ataman Göksenin ile enerjiye karşılık vermek istedi ancak savunmada Heurtel’i durduramadılar. Fransız guard tek başına bulduğu 8 sayı ile takımının 10-0’lık serisine liderlik etti, 3 dakika 44 saniyede tam 14 sayı buldu. Fitipaldo bu kez birebir savunmada zaaf gösteren isim oldu. Efes ilk yarıda Galatasaray’ın verdiği reaksiyonun benzerini ortaya koyarak farkı eritmekle kalmadı öne de geçti. 

“Efes Pleiss’ın ikili oyun zaafını kullandı”

Son periyoda Brown ve Thomas ile başlayan Efes’e karşı Pleiss’ı yine efektif kullandı Galatasaray. Efes ise Heurtel’in tepe ikili oyunlarını kullanarak cevap verdi. Alman uzunu tepeye kadar çıkartarak sonrasında da Fransız guard ile potaya giden ve skor bulan lacivert beyazlılar buradan ekmek yedi baya. Ancak özellikle dış şutlarda Heurtel’in 3.çeyrekteki sıcaklığını kaybetmiş olması Efes hücumlarının da kalitesini azalttı. 

“Daye fazla sahada kaldı, Paul x-faktör oldu”

Koç Ataman’ın maçın en kritik anlarında henüz tam olarak hazır olmayan ve %100 katkı veremeyen Daye ile oynaması, Schilb’i kenarda unutması yanlış bir karardı. Amerikalı forvet hem savunmada aksadı, Pleiss’a doğru yardımları getiremedi hem de hücumda enerjisi çok düşüktü. Buna karşın koç Perasovic’in 3.çeyrekte kenarda unuttuğu skor opsiyonu Paul’u sahaya sürerek ondan faydalanması Heurtel’in durduğu anlarda Efes’e değerli bir katkı sağladı, deliciliği ile yorulan Galatasaray savunmasına karşı rahat hareket etti ve skor bulamadığı anlarda çizgiye giderek takımına nefes aldırdı hep. 

“Efes diri kalmayı başardı”

Koç Perasovic’in Heurtel hazır atıyorken 3.çeyrekte Paul’ü dinlendirmesi Amerikalı şutörü 4.çeyreğin kritik anlarında diri olarak kullaabilmesini sağladı ki o da el yakan anlarda bulduğu kritik üçlükle takımına galibiyeti getirdi diyebiliriz. Ardından geri dönmeye çalışan Galatasaray’da Micov’un penetresine müthiş bir blok yapan Cedi aslında maçı takımının ne kadar istediğine dair mesajı da vermiş oldu sarı kırmızılılara. Heurtel’den 3.çeyrekte çok iyi faydalanan Efes bu kez son çeyrekte topu ona emanet etmeyerek maç sonunda daha verimli ve topun değerini daha iyi bilerek oynadı. Diri kalan ve daha konsantre oynayan Efes galibiyete uzanan taraf oldu. Son bölümde yorulan ve hata üstüne hata yapan Galatasaray ise bir kez daha dar uzun rotasyonunun kurbanı oldu. Sarı kırmızılılar adına maçın sonunda artı hanesine yazılabilecek tek not Fitipaldo’nun takıma kazandırılmış olmasıydı. 

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz

Yorumlar Okunma: 2416