Derbiler iyi yönetildi (Suat YAHYABEYOĞLU)

09-01-17 15:21

 

Suat YAHYABEYOĞLU
 
* Darüşşafaka Doğuş—B.Çekmece maçı başhakemi Emin Moğolkoç, ya haftanın en önemli iki maçından birine atanmadığına içerlediği, ya, yardımcılarının maça konsantre olamadığını düşündüğü, ya, ya onlara güvenmediği için, ya da yardımcılarının "baş hakemimiz bu maçı yalnız başına çok güzel yönetir" diye sadece izledikleri için oldukça başarısız bir resital yaptı.
* Muratbey  Uşak-Gaziantep maçı birinci yardımcı hakemi Ayşenur Yazıcıoğlu ise sadece çok güzel koştu.
* Beşiktaş Sompo Japan-Fenerbahçe maçı son dakikalarında çalınan, çalınamayan bazı düdükler olsa da hakem üçlüsünün yönetebileceği en başarılı maç idi.
*Anadolu Efes-Galatasaray maçı hakemleri maça başından sonuna kadar tam konsantre olup hem kendi ortalamalarını, hem de kötü giden genel  hakem ortalamalarını yukarı çektiler. Tabii bu durum göbek ölçülerini göz ardı etmemiz anlamını taşımıyor.

Sonuç olarak haftanın en önemli iki maçı şu ana kadarki hakem performans ortalamalarının üzerinde yönetilmiştir. Ancak hakemlerin yapacakları daha çok iyi işler olduğu düşüncesindeyim. Umarım  kendi çapında iyi yönetilen iki derbi iyi bir başlangıç olur.
 
 BEŞİKTAŞ-FENERBAHÇE MAÇI HAKEM DEĞERLENDİRMESİ
 
İSTATİSTİKLER/HAKEMLER
Ersan Ergüler
Ozan Çakar
Ali Şakacı
Fizik ve kondüsyon
80
85
75
Kararlarda standart uygulama
75
75
70
İşaretler ve seremoni
70
70
70
Hakem mekaniği
75
70
70
Arkadaşlarıyla eşgüdüm
85
80
75
İhlal değerlendirmeleri
80
76
76
Faul değerlendirmeleri
75
70
70
Maçın kontrolu
100
100
100
ORTALAMA
80
78.25
74.5
 

 

 
MERAKLISINA
* Sarı 4 şut atar ve çember seviyesi üzerinde inmekte olan topa Beyaz 5 temas eder ve arka hakem düdük çalarak sayı kararı verir. Bu durumda sarı ve beyaz takım hem mola kullanabilir, hem de oyuncu değiştirebilir. 

* Beyaz takım  koçu mola ister ve uygun zamanda kendisine  mola verilir ve kullanır. 60 saniyelik  mola süresi sonunda takımı oyuna davet edilir. Beyaz takım ısrarla molaya devam ederse. Kendisine  yeni bir mola verilir.

* Yukarıdaki durumda takımın mola hakkı yok ise koç teknik faul ile cezalandırılır. (B) olarak kaydedilir.

* Bir takım 2. devre 4. periyodda  2.00 kalana kadar mola kullanmazsa. Bir mola hakkını kullanmış kabul edilir.

* 4. Periyod  oyun saati 2.56 gösterirken Kırmızı takım koçu ilk mola talebini masa görevlilerine iletir. Mola fırsatı doğduğunda oyun saati 1.54 ü gösterir. Kırmızı takımın 1 molası kalmıştır.

* Beyaz 55 topu sürer ve tutar. Daha sonra şut amacı dışında topu direkt cama atar ve hiçbir oyuncuya değmeden tutar. Beyaz 55 çift sürüş yapmıştır.

* Yedek oyuncular Yeşil 77 ve Mavi 44 sahaya girer ve kavga ederler. Bu sırada Yeşil  13 geri sahasında top sürmekte ve 4 saniye geçmiştir. Hakemler Yeşil 77 ve Mavi 44'ü diskalifiye ederler. Yeşil ve Mavi koç bire adet teknik faulle cezalandırılır. Bütün cezalar  eşit oldukları için birbirini götürür ve yeşil takım topu hakem masası karşısından orta çentikten(uzantı) oyuna sokar.

* Yukarıdaki durumda yeşil oyuncu topu geri sahasında ki takım arkadaşına verirse o takımın ön sahaya geçmek için 4 saniyesi vardır. 

Yorumlar Okunma: 4448