FIBA'dan tartışmalı pozisyonlar (4)

11-01-17 13:57

 

FIBA'nın Şampiyonlar Ligi maçlarından görüntülediği tartışmalı pozisyonları paylaşması sürdürüyoruz. (Suat YAHYABEYOĞLU)

 

SÜRENİN İÇİNDE Mİ, DEĞİL Mİ?

Oyunun son saniyelerinde Siyah 31 üç sayı atar. Hakemler prosedürü uygulayıp monitör yardımı almaya karar verirler ve baş hakemin tekrar izlemesi sonucunda top oyuncunun ellerindeyken sürenin bittiğini tespit eder ve sayı iptal kararını takımlarla paylaşır.

Basketbol oyun kuralları madde 9.8: Bir periyod, uzatma periyodu ya da oyun, skorbordun sesli işareti ile sona erer. Arkalığın çevresinde ışıklandırma donanımı varsa, oyun saatinin sesli işaretinden önceliklidir.

 

 

SPORTMENLİKDIŞI FAUL

Siyah 17 zayıf taraftaki Siyah 11'e pas verir. Bu oyuncu çembere yönelip şut atarken Beyaz 17'nin çok sert temasına sportmenlik dışı faul çalınır. Sportmenlikdışı faul kararı doğru.

 

 

 

LEGAL BLOK

Beyaz 19 hızlı hücuma çıkar ve yakından takip eden Siyah 5 yükselmekte olan topu cama temas etmeden keser. Hakemler sayı kararı verirler. Yanlış karar.

 


BÜTÜN KARARLAR DOĞRU
Yeşil 44'ün kullandığı top çembere temas etmez ve Yeşil 20 hücum ribaundu alır. İki kere yürüme ihlali yapar. Topu ellerinden çıkarmadan şut saati sesli işareti ve led ışık uyarısı gelir. Ön hakem yürüme, merkez ve arka hakemler de şut saati ihlali çalmışlardır.

 

Yorumlar Okunma: 1581