Bogdanovic: Sırp taraftarlar çok ateşli

11-01-17 17:35

 


Bogdan Bogdanovic, Kızılyıldız maçı öncesinde EuroLeague’in resmi sitesinde bir blog yazısı kaleme aldı. 

İşte Fenerbahçeli yıldızın görüşler....
"Gerçekten uzun bir zamandır yoktum fakat işte buradayım. Son yedi yıldır hiç bu kadar uzun süreli uzak kalmamıştım. Tabii ki sakatlandığınızda sadece oynamak istiyorsunuz. Bu yüzden de geri dönebilmek için çok fazla çalışmanız gerekiyor. Bazı maçları ve bunların ötesinde basketbol oynamayı özledim. Genelde basketbol oynamak için üst düzey bir motivasyonum olur ancak şu anda çok daha fazla motiveyim. Yine de size gerçeği söyleyeceğim, bir sakatlık acı vericidir fakat şampiyonluk finali gibi çok önemli bir maçı kaybetmek çok daha fazla acı verir.

Yenilgi serisi bulunan EA7 Emporio Milan’a karşı oynadık, bize karşı çok iyi bir maç çıkardılar. EuroLeague’deki her takım gibi herkese sürpriz yapabilirler. Bizim için tam beklediğimiz gibi zor bir maçtı. Sakatlığımın ardından çıktığım ilk maçtı. Tabii ki henüz %100’ümde değilim ve maç başına 30 dakika oynayamıyorum fakat koç bana Milan karşısında ilk beş başlama fırsatını verdi. Bu bende gerçekten işe yaradı. Kendimi daha çok itmenin ne kadar zor olduğunu hissetmek kesinlikle harikaydı. Oyun için hissettiklerimi özlemiştim.

Birçok insan benim geri döner dönmez ortalama 20 sayı atmamı bekliyordu. Bu Michael Jordan’ın geri dönüşü gibi değil! Herkes böyle bir hikayenin parçası olmak ister ama işin doğrusu şu ki en iyi oyun seviyenize ulaşmak zaman alıyor. Biz bir takımız ve tabii ki ben de diğerleri gibi önemli bir oyuncuyum. Herkesin tamamen rekabetçi olması lazım.

Kızılyıldız'la oynamak için Belgrad’a geri dönüyoruz. “Geri dönüyoruz” diyorum çünkü bazılarımız Sırp ya da daha önce orada yaşamış oyuncular. Bizim için özel bir gün. Geçtiğimiz yıl 8 Ocak civarı oynamıştık ki bu da Sırpların Noeli oluyor ve bu yıl da Cuma günü oynayacağız ki o da Sırpların yeni yılından bir gün önce. Bizim için özel bir gün ve onlara karşı oynayacak olmak güzel. Ayrıca rakip çok iyi durumda, gerçi kötü olsalar da salon zaten hep dolu oluyor ama şu anda play-offlara kalmak için savaşıyorlar, taraftarları onlara yardımcı olmak için her zamankinden daha da hazır. Sırp taraftarlar harika, inanılmaz. Korkunç durumda olduklarında dahi kulüplerini destekliyorlar ama iyi gittiklerinde daha da çok destekliyorlar.

Çoğumuz Belgrad’da yaşadık, ayrıca Jan Vesely’nin Sırp bir kız arkadaşı var, Belgrad’da yaşamıyor ama zaman zaman oraya gitmesi gerekiyor! Pero Antic birkaç yıl önce orada oynadı. Zeljko, Nikola Kalinic ve ben de orada yaşadık. Çok özel bir an ve gerçekten çok heyecanlıyız. Tabii ki Partizan ve Kızılyıldız hakkında sürekli konuşuyoruz. 50-50 diyemem, ben, Jan, Zeljko ve asistan koç Vladimir Androic, Partizan’ı destekliyor. Pero, Kalina ve kondisyon koçu Predrag Zimonjic ise Kızılyıldız'ı destekliyor. Ne zaman birimiz kazansa diğer gruba takılıyor. Bu çok normal, tıpkı her ülkedeki gibi. Tamam, belki bazen ileriye gidebiliyoruz.

Hala EuroLeague Fantasy Challange oynuyorum. Çok ilginç bir oyun ama bir oyuncu olarak diğer oyuncuların fikstürlerini tam olarak takip edemiyorsun ki bu da çok önemli. Hangi oyuncuların formda olup olmadıkları da. Medya ve İletişim sorumlumuz İlker Üçer oyunun başında bana bazı tavsiyeler verdi. İlk olarak önce ucuz oyuncuları almalısınız, onların fiyatlarının artmasını beklemelisiniz ve daha sonra onları satıp daha iyi oyuncular almalısınız. Oyunun kilit noktası bu. Haftalık ödülü kazanan bir arkadaşım var, Zemunac! Gerçek adı ise Dejan Jevremovic. Onun takımını gördüğümde inanamadım! 10 oyuncunuzun da aynı turda iyi yapması için çok şanslı olmalısınız.

Şunu söylemeliyim ki iki ya da üç tur hata yaptım, takımımı boş bıraktım ve hiç puan alamadım. Puan alabilmem için 10 oyuncunun da kadroda olması lazım, pozisyon boş bırakamam. Ama ben unuttum! Çok rekabetçi bir oyun ve ne olursa olsun ben çok seviyorum. Hala Ekpe Udoh ve Luka Doncic takımımda. Oyunun başından beri onları değiştirmedim, onlar en iyisi! Bir kötü maçtan sonra Nicolo Melli’yi yolladım, bir düşünün! İlk baştan itibaren o kadromdaydı, onu sattım ve ilk kez o zaman oyuncu almayı unutup sıfır puan aldım. Ve Melli de o hafta MVP oldu!

Neyse, Belgrad’a geri dönüyoruz ama çok zorlu bir maç oynamalıyız. Zvezda, son zamanlarda CSKA ve Madrid’i evinde mağlup etti ve bu maç hiç kolay olmayacak. Onlara karşı birçok kez oynadım ve sahip oldukları basketbol filozofisi savunmada agresif ve hücumda akıllı olmalarına dayanıyor Birbirlerine saygı duyuyorlar ve herkes takımdaki rolünü net olarak biliyor. Kim ribauntlar, savunma, şut, ikili oyunlar sonrası üretmek gibi en küçük detaydan sorumlu biliyorlar. Marko Simonovic harika bir sezon geçiriyor ve çok güvenli oynuyor. Her zamankinden daha iyi şut atıyor, kritik zamanlarda da çok iyi ama onu durdurabilecek çok iyi savunmacılarımız var. Bence maça hazırız ve muhtemelen hepimizin tamamen sağlıklı olduğu ilk maçımız olacak.

Uzun bir sezon ama 30 turun 17.sine giriyoruz. Normal sezon kısa süre sonra bitecek! Hala haftada iki maç yapacağımız iki hafta var ve birkaç ay sonra normal sezon bitecek. Gerçekten kısa bir zaman dilimi ve öne çıkıp daha iyi oynamalıyız. Milan karşısındaki maçımızda bunu görebilirdiniz, topu dolaştırmaya çalıştık, bazı şeyleri değiştirmeyi denedik, savunmada kendimizi geliştirmeye çalıştık. Benim ihtiyacım olan şey bu, daha sıkı idman ve daha iyi bir takım olmak çünkü şimdiden itibaren her maç bir sonrakinden daha önemli olacak ve eğer sıkı çalışırsak bence bunun karşılığını alacağız. Eminim."

Derleme: Eurohoops

Yorumlar Okunma: 1743