Bir Ankara Finali

12-01-17 10:08

 

TKBL Federasyon Kupası bir itibar turnuvası. Ön elemeleri hem takımlar için lige hazırlık değeri taşıyor, hem de sezon başlamadan kulüplere Spor-Toto geliri sağlayarak finansman rahatlığı yaratıyor. Kazanan için itibar ve maddi gelir dışında bir getirisi yok. Ancak özellikle sekizli finaller, bir şölen havasında olmalı. Bu nedenle de sekizli finallerin organizasyonun cazibesini, albenisini artırmak şart. Vesselam, bu turnuva kadın basketbolunu seven bir ilde ve mutlaka Cuma-Pazar oynanmalı. Mecburcu ve sıra savan bir organizasyon olmamalı. Bursa bu anlamda sınıfta kaldı. 

Finalin adı bir Ankara klasiği oldu: OGM Ormanspor-Çankaya Üniversitesi.  

Kuşkusuz zor kulvarın yarı final eşleşmesi Bornova Beckerspor-OGM Ormanspor eşleşmesiydi. Erken final TKBL'nin 1 ve 2 nolu favorilerini karşı karşıya getirdi. Maç öncesi Beckerspor 1 ve 2 numaraları İlsu/Esra ikilisinin kısalarda üstünlüğünü, Ormanspor uzunları Ayshe Muhammed/Aslı Sevinç ikilisinin de uzunlarda ağır basacağını işaret ediyordu. Nihan Demirkol/Bahar Yapar mücadelesi maçın anahtarı olacaktı.  

Ormanspor'da Deniz Boz'un tanınmayacak kadar kötü oynaması, beklenmeyen bench yıldızları çıkardı ortaya; Pelin Küççük ve Alperi Onar. Botaşspor altyapısından gelen Alperi temposuyla Ormanspor adına kötü giden oyunu hızlandırdı, yukarı taşıdı. Pelin ise savunmada müthiş işler yaparken, tamamen kendi gayret ve yaratıcılığıyla 9 "özel"sayı buldu takımı adına ve can suyu oldu. Ayak burkulması ve bileğindeki çatlak nedeniyle 10 maç sahalardan uzak kalan ve turnuvanın ilk gününde Orduspor karşısında kısa bir deneme yapan Ormanspor'un sağduyusu Melike Bakırcıoglu'na Coach Furkan Sağlık bu kez daha oyunun 5.dakikasında sarılmak zorunda kaldı. Zira Aslı Sevinç de rolünü, pozisyonunu algılayamamıştı. Melike'nin oyuna girmesiyle Ormanspor hem aklını kullanmaya başladı, hem de boyalı alanda kendi kendine rakiple boğuşan ve üretemeyen Ayshe Muhammed basketbol oynamaya başladı.  

Hakemlerin temaslı ve sert oyuna izin vermesiyle özellikle boyalı alan oyunu Süperlig düzeyine yaklaştı. Melike Bakırcıoğlu,  Nazlı Güler'e yaptığı savunma ile rakibini 2/9 gibi düşük bir isabette tuttu. Buna karşın Coach Olcay Orak, Aysun Yararbaş hamlesiyle hem kurumaya yüz tutan oyuncusunu devreye soktu, hem de Aysun'un dışarıdan bulduğu iki üçlükle ilk yarıyı ayakta tuttu. Buna yine bench'ten gelen Gülşah Duman da iki üçlükle katkı yaptı. İlk periyotta düzen içinde atılmış Esra/Damla karşılıklı sayıları, böylece yerini bench katkısıyla elde edilen sürprizlere bıraktı. 

Gelelim ikinci yarıya. İki farklı yüzü vardı maçın ikinci yarısının. Önce Ayshe Muhammed'in faul problemine girmesiyle, Beckerspor'un maçı koparmaya doğru giden Chanita Jordan ve Esra Şencebe Kayaoğlu elde ettiği 9 sayılık üstünlük, sonrasında Ormanspor Koçu Furkan Sağlık'ın 4 kısaya dönerek maçı getiren müthiş hamlesi. O dört kısalı (Alperi, Pelin, Nihan, Damla ve Melike) Ormanspor beşi 47-38 aleyhe dönen oyunu 3.periyot sonunda 13-4'lük seriyle 51-51'e eşitledi. Son periyotta Ormanspor coşkusu bitmedi. Sürekli çembere giden Ormanspor ya basketi buldu,  ya da rakibe faul yaptırarak çizgiden kolay sayıları. Savunma sertliğini artırarak son periyot rakibe sadece 6 sayı imkani veren Başkent ekibi hem 65-57'lik net skorla finale çıktı, hem de ligin ilk yarısının hakedilmiş lideri olan Beckerspor'u yenerek kafalardaki şüpheleri giderdi. Özgüveni yeniden kazanmak ise bu maça ilişkin en büyük kazanımları olsa gerek. Maçın MVP'si olan Nihan Demirkol'a ayrı bir paragraf açmadıysak, alıştığımızdandır. Allah nazarlardan korusun.  

Yarı finalin ikinci maçı icin fazla söylenecek söz yok. Son haftalarda kötü oynayan, yaratıcılığını kaybeden Çankaya Üniversitesi uzun süre geride götürdüğü maçta, bir gün önce Urla Belediye Gençlik'e karşı mucizeye imza atan İstanbulgücü'nü kalite farkıyla son periyotta geçti. İlknur Dumlu'nun 20 sayısı maçın notu. Bir diğer not Yasemin Koç. İyi oynadı, telaşlı oyununu çabuk oyuna taşımaya çalışıyor. İstanbulgücü'nde de İlayda Tokmak ve ligin gösterişsiz ama değerli pivotu Molly'nin direnişleri takdire değerdi. 60-48'lik skor Sarı-Siyahlıları finale taşıdı.

İki Ankara takımının finalinde favori Ormanspor. Çankaya yeniden hızlı basketboluna döner ve oyun kurucuları Gülşah Çelebi ve Maria Gültekin pas dağıtımını daha fazla yapabilirlerse maça ortak olurlar. İki takımın maçları her zaman seyre değer oluyor. Umarız Bursa seyircisi de seyre değer görür bu güzel finali.
 

Yorumlar Okunma: 2676