Yine Yeni Yeniden (TKBL) - BasketFaul.com

Yine Yeni Yeniden (TKBL)

24-01-17 04:02

 

TKBL’de ligin ilk yarısı bitti, Federasyon Kupası Ankara’ya gitti, ara transfer bitti ve ligin ikinci yarısı başladı. Ara transfer demişken, TBF’nin bir hatasını düzeltmek gerek. Bildiğiniz gibi ara transferin son gününü düzenleyen yönergede kural, ligin ikinci yarısının ilk maçından önceki günün mesai saati bitimini işaret ediyor. Aynı kural Süperlig için de geçerli. İkinci yarının ilk hafta maçlarından birini dahi Cuma gününe koysanız, otomatikman ara transferin son günü Perşembe gününe gerilemiş oluyor. Nitekim TKBL’de böyle oldu. Cuma gününe TBF iki tane maç koyunca, ara transferi bir gün kısaltmış oldu. Oysa Kadınlar Süperlig’de maçlar Cumartesi/Pazar oynandığı için ara transferin son günü Cuma günü idi. Bu halde şuna dikkat etmek gerekir: Transfer dönemi hukuki bir süreç olduğu için, maç programına bağlı olarak son gün karmaşası yaratmamak gerekir. O yüzden transferin son haftasını da dikkate alarak, o haftaya ilişkin olarak tüm maçları Süperlig gibi Cumartesi günü başlatmak ve iki ligin ara transferinde yeknesaklığı sağlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

LİDER BECKERSPOR ZİRVEDE

Hafta içinde Süperlig’den transfer ettiği Duygu Fırat (Yakın Doğu Üniversitesi) ve Gülşah Akkaya (MBK Doğuş) ile gücüne güç katan ilk yarının lideri Bornova Beckerspor, forvet Bahar Yapar ve Chanita Jordan’ın iyi performansıyla Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol’u zor da olsa geçti: 76-71. Gülşah Akkaya’nın transferiyle pozisyonuna tehdit gelen Bahar Yapar öylesine istekli bir basketbol oynadı ki (23 sayı, 4 rib, 8 tç), İlsu ve Esra’nın skorda suskun kaldığı günde İzmir ekibi için ilaç oldu. Esra Şencebe Kayaoğlu ikinci yarıda guard pozisyonuna geçtikten sonra iyi işler yaptı, takımını organize etti. İlsu ise, basketbolun sadece hücumdan ibaret olmadığını, özellikle son periyotta yaptığı dirençli savunmanın da takımına bir katkı olabildiğini gösterdi. Duygu Fırat ise siftah maçında 15 dakikada 5 sayı 9 ribaund ile güven verdi Koç Olcay Orak’a. Kastamonu ekibi bildiğimiz gibi; cetin ceviz. Başak Altunbey yüksek isabet oranıyla elde ettiği 17 sayı ile takımını ayakta tuttu. Aygün Ayyıldız 6 asist ile topu iyi paylaştırırken, Neslihan Külekçi yine sahnedeydi (11 sayı). Maçtan hiç kopmamaları gelecek maçlar için umut aşıladı.

ORMANSPOR FORMDA

Federasyon Kupası’nı müzesine götürdükten sonra stresi boşalan OGM Ormanspor, özgüvenle çıktığı maçta güçlü ama kanatları kırık, rotasyonu daralmış rakibi Kırçiçeği Bodrum Basketbol’u sahasında 79-63’lük skorla rahat yendi. Başkent’in güçlü ekibi, ligin ilk yarısında 8 sayı ile yenildiği rakibine karşı hem ikili averajda üstünlük sağladı, hem de haftaya deplasmanda lig ikinciliğini ele geçirmek için karşılaşacağı Gürespor maçı öncesi moralini yüksek tuttu. Bodrum Basketbol ve Gürespor’un benzer bir takım kurgusuyla Türk uzunlarla boyalı alanı oynuyor olması Ormanspor açısından Bodrum maçı iyi bir prova oldu diyebiliriz. Bodrum Basketbol karşısında boyalı alanda Aysha Mohammed adeta resital yaptı (27 sayı, 15 rib). Bu istatistik Aysha için sezon rekoru. Daha önce İzmit Belediyesi karşısında 26 sayı kaydetmişti. Rakibin uzunları Melek Bilge ve Dilara Kaya’yı sahadan silen Aysha Mohammed’e tecrübeli uzun forvet Aslı Sevinç 7 sayı ve 7 ribaund ile eşlik etti. Kupanın sürprizlerinden Alperi Onar yükselen formunu dış atışlarla devam ettirirken, Deniz Boz, Nihan Demirkol ve Pelin Küççük “durumu idare ettiler.” Maçın tamamında oyunu kontrol eden Ormanspor’da önümüzdeki hafta Gürespor maçı yeşil-beyazlı ekip için oldukça önemli. Ligin ilk yarısındaki maçı 74-70 kazanan Ormanspor, güçlü rakibini yenerse hem lig ikinciliğine yükselecek hem de rakibini her iki maçta da yendiği için eşitlikte puan cetvelinde üzerinde kalacak. Güven veren Federasyon Kupası ve Bodrum galibiyeti sonrası gemisini sakin sulara ulaştıran Koç Furkan Sağlık, Ayshe/Aslı/Melike üçlüsünü hazır tutmalı. Kırçiçeği Bodrum Basketbol için hayat kolay değil. Federasyon Kupası çeyrek finalinde Beckerspor maçını dişe diş oynayan Bodrum ekibi, Ormanspor karşısında maça ortak olamadı. Arzu ettikleri uzun oyuncu takviyelerini yapamayan Kırçiçeği BB’da yeni koç Derya Özyer eldeki malzemeden adaptasyon sürecinin sonunda daha değerli bir oyun çıkaracaktır. Selby/Dilek/Nihan/Gamze/Belgin/Melek altılısı, TKBL’nin potansiyeli yüksek köşe taşları. Bu oyuncuları kadrosunda görmek istemeyecek bir takım var mı ? Oyuncu bırakarak ekonomik küçülmeye giden ve hedeflerini revize eden Bodrum Basketbol’da kalanların değeri de gidenlere eş. Play-off’a kadar diri kalabilirlerse sürpriz yaratabilecek bir ekip.

GÜRESPOR’A YENİ GUARD

Lig ikincisi Edremit Belediyesi Gürespor’da Koç Güray Kurtuluş, Nirra Fields’in firarından sonra takım kurgusunu değiştirdi. Kırçiçeği Bodrum Basketbol gibi yabancı hakkını guard pozisyonuna kullanan Gürespor, WNBA patentli oyun kurucu Daneajah Grant’ı transfer etti. Betül Pehlivan’ı iki numara, Lucie Melek’i 3 numara oynatmaya karar veren Körfez ekibi, pota altını Saynur/Kübra/Görkem üçlüsüne emanet etti. Beckerspor’dan eski takımına dönen Halime Uykan da guard pozisyonunu yedekleyecek. Yeni kurgunun ilk maçında kayıp yok, eksikler var. Grant’ın çembere giden hücum gücü bununla sınırlı kalmamalı. Görkem Ertaş Mersin BŞB’de oturmaktan sıkılmış olmalı, “oynamaya geldim” dedi ve 10 sayı 9 rib ile double double’ın kıyısından döndü. Saynur bir ribaund makinesi. 14 ribaund güzel ama hücum ribaundu hiç yok. Keza skor da yok. Lucie Melek bunca zamandır uyum sürecini atlatmış olmalı. Ancak basketbola ara verdiğinizde toparlamak kolay değil. Spor yabancı dil gibi. Oynamazsanız, konuşmazsanız kolay değil geri gelmek. Lucie daha çok çaba göstermeli. Ligin tek galibiyetli takımı Anadolu Üniversitesi ise yeni bir ışık yakmak için çıktığı ilk maçında yeni bir anlayışı sahaya yansıtmaya çalıştı. Tuğba Gönen ile yaşanan ayrılık sonrası yeni bir düzen peşindeler. Yetenekli yeni transfer guard Tuğçe Tarı hızlı oyununu telaşa çevirmemeli. Bölgesel ligde telaştan da prim çıkabilir ama TKBL daha düzen oyunu istiyor. Top kayıpları Anadolu Üniversitesi’nin belini büktü (24 tk). Beratiye Demir ve Elif Çiğdem Anaç skora katkı yaptılar ama daha fazlası gerek. Ligde kalmak kolay değil.

MERCEDES YOK, HOŞ BİR SEDA VAR

Çankaya Üniversitesi Federasyon Kupası finaline çıkma başarısı göstermesine karşın Ormanspor’a açık farkla yenilince şapkasını önüne koymuştu. Zira ligde aynı takımlar arasında oynanan maç başabaş oynanmıştı. Koç Çağrı Özek takımını yeniden ele aldı. Ara transfer yapamadı ama mental değişiklikler yaptı. Mercedes, sözleşmesi gereği ABD’ye gittiğinden Türkler’den oluşan bir takımla sahaya çıktı. Kupada formsuz görüntü çizen Seda Tabakçı öyle bir maç oynadı ki (19 sayı, 11 rib), Mercedes Walker akıllara bile gelmedi. Maria Gültekin ve Gülşah Çelebi hem topu iyi paylaştırdılar hem de skora katkı verdiler. Yasemin Koç, İlknur Dumlu ve Hande Çelebi’nin de katılımıyla organize işlere imza attılar. Rakip Nevşehir HBVÜ can havliyle oynadı. Özge Turmuş’un (14 sayı 8 rib) müthiş performansı, yeni transfer Pınar Turan’ın umut veren takım organizasyonu ve Tülin Okumuş’un kalitesini ortaya koyması Nevşehir ekibinin lige tutunma talebi adına Koç Emre Duruk’u heveslendirdi. Bahar Gökçeri daha verimli oynatılabilir. Düşünülen yabancı oyuncu değişikliğinde hedef tutturulursa, ligde kalma hedefi de tutturulabilir. Haftaya Mersin Üniversitesi karşısında “ekstra galibiyet” arayacaklar.

URLA BELEDİYESİ ELAZIĞ’A DUR DEDİ

Federasyon Kupası elemelerinde maç sonrası tatsız olaylarla gerilmişlerdi. Sezonun ilk lig maçında Elazığ İl Özel İdare deplasmanda altın vuruş yapmış ve Urla Belediye Gençlik’i yenmişti. Rövanş günü geldi çattı. Urla Belediye büyük çekişme içinde geçen ama hep kontrol ettiği maçta deplasmanda Elazığ İl Özel İdare’yi 72-78 mağlup etmeyi başardı ve hem ivme kazandı hem de rakibinin 7 maçlık galibiyet serisine son vermiş oldu. İlk yarının son haftasında söylemiştik; devre arası Elazığ ekibine dur diyebilir demiştik. Sezon başından beri belki de ilk kez çember altında Sharon Houston bir rakibine teslim oldu. Olena Stashchuk (32 sayı, 10 rib) Houston’a üstünlüğünü kabul ettirdi ve boyalı alan savaşını Berrin Karabaş’ın da yardımıyla İzmir ekibi kazandı. Guard Gizem Kumandanoğlu’nun 4/8 üçlüğü ile toplam 15 sayısı kayda değer. Yeni transfer yılların tecrübesi Dilek Akıncı’nın da önümüzdeki haftadan itibaren takıma katılmasıyla yeniden play-off hedefine kitlenen Urla Belediye Gençlik az fire verirse sezon sonu bu rüyayı gerçekleştirebilir. Koç Mehmet Özkan yeni doğan bebeğinin uğuruna inanmış olmalı. Elazığ cephesinde bu mağlubiyet kuşkusuz ayakların yere basmasını sağlayacaktır. Ancak uyumlu ve mutlu oyunculardan oluşan Elazığ takımı bu mağlubiyeti unutarak play-off amacından uzaklaşmadan yola devam etmeli. Sehernaz Çidal, Bahar Kocaoğlu, Merve İnce gibi kaliteli oyuncuların yanına Tuğba Gönen’i eklediler. Burcu Özdemir’in sakatlığı geçtiğinde bu ekibe katılacak.

MERVE UYGÜL ŞOV

Transfer bitmeden bir haber patladı; Galatasaray Koçu Marina Maljkovic Mersin Üniversitesi’nin tecrübeli oyun kurucusu Merve Uygül’ü transfer etmek istemişti. Herkes şaşırdı ama Maljkovic ısrarlıydı. Mersin Üniversitesi en önemli kozunu kaybetmek istemese de TKBL’de mücadele eden bir oyuncunun önüne gelen bu fırsatın önüne geçmek istemedi ve bir bonservis bedeli belirledi. Galatasaray mali zorluklar nedeniyle bu bedeli ödeyemeyince konu kapandı ama izi kaldı elbette. Yalova VİP Gençlik karşısında bu teklifin gururuyla oynayan Merve müthiş bir performansa imza attı (13 sayı, 12 asist, 6 rib). Çifte lisans hakkı ile ASKİ’den transfer edilen Ezgi Manlacı’nın 12, Kaptan İlkay Maşa’nın 10 ve Sasha Goodlett’in 19 sayısı Mersin ekibinin galibiyetinde rol oynadı. 3. Periyot sonuna dek başa baş giden maçı Koç Burak Uyar’ın takımı son periyotta yaptığı müthiş savunmayla 66-56 kazandı. Yalova ekibinde ise Betül Kalfalı’dan olumlu sinyaller geldi ilk kez. Ancak sezonu bir point guard transfer edemeden bitirmek zorundalar. Bu halde takım içi cevherleri öne çıkarmak gerek. Koç Caner Yıllar’ın Banu ve Şeyma’yı bu bölgede daha efektif hale getirmesi şart. “Varlığı bir dert, yokluğu yara” olarak tanımlanabilecek Akila McDonald’ın sözleşmesini fesheden Yalova VİP Gençlik, Türk basketboluna aşina Sırp Bojana Vulic’i kadrosuna kattı. Vulic’in ilk maç performansı vasatı aşamadı. Ancak takımını sırtlayacak karakteri olduğunu biliyoruz. Yalova VİP kadro yapısına uygun bir savaşçı. Haftaya evlerinde oynayacakları Edirnespor maçı sezonun en önemli maçlarından biri olacak onlar için. Ebru Torun dış şut seçimlerini daha verimli hale getirir, Betül Kalfalı taşın altına elini koyarsa daha iyi bir kaliteye ulaşabilirler.

MERSİN BŞB SAKATA GELDİ

Orduspor-Mersin BŞB Gelişim maçı kağıt üzerinde çetin bir maçtı. Ancak Mersin ekibinde guard Yaren Uslular’ın sakatlığı, Fahriye Bayraktar ve Nazlıcan Ölçek’in A Takım maçına gitmeleri nedeniyle süre alamamaları sonucu Karadeniz’in mor-beyazlı ekibi için rakip kolay bir lokma haline geldi ve hiç zorlanmadan 85-49 kazandılar. Orduspor’da sakatlık sonrası randıman alınamayan Doğa Comba (16 sayı) sakatlığın izlerini silmiş göründü. Eyfel Akar 15 dakikada 14 sayı bulurken, çembere 18 top atan Şebnem Özçelik 15, 12 top atan Tuğçe Kanat 18 sayı buldu. Tuba Kaya’nın 15 sayı 9 ribaund performansı da kayda değer.

İZMİT BELEDİYE ZORLANDI

İzmit Belediyespor TED Ankara Kolejliler’i yenerken zorlandı: 67-63. İlk yarısı dengede geçen maçın üçüncü periyoduna Whitney Jones (20 sayı, 9 rib) imza attı. Gidecek mi kalacak mı derken kalmayı seçen 41 yaşındaki guard Oya Salter 41 kere maaşallah dedirtirken 11 sayı, 5 rib, 5 asist yaptı. Haftaya Mersin BŞB Gelişim deplasmanı zorlu geçecektir. Zira Gelişim tam kadro sahaya çıkacaktır, A Takım maçı farklı günde. Dahası Melike Yalçınkaya takviyeli bir takım olacak sahada. İzmir belediyesi rotasyon sıkıntısına girebilir. TED Ankara Kolejliler’de ise forvetler Derin Yaya ve Merve Alkış ikilisi toplam 37 sayı bulmasına karşın maçı kazanamadı. Serenay Çakmakçı ve Aynur Beydili’nin daha fazla katkı vermesi gerek.

GÜLAY GÜL TRAKYA’DAN ÇIKTI

Edirne Belediyesi Edirnespor ligin ilk yarısında 7 sayı ile kaybettiği İstanbulgücü karşısında sayı averajı farkını yakalayamadı ama ligde kalma yolunda altın değerinde bir galibiyet elde etti: 53-48. Edirnespor sezon başındaki kadrosuna göre oldukça farklı bir takımla mücadele ediyor. Münevver Başak’tan sonra Çisem İncel’i kadrosuna katan sarı-kırmızılılar, başka bir yeteneği kadrosuna kattı; Gülay Gül. 23 yaşındaki yetenekli 4 numaranın kadroya katılması başlı başına başarı. İlk maçında 7 sayı 5 ribaund ile mücadele etti. Çok daha fazlasını yapacaktır. Bu kadar geç lige katılması ise böyle bir yetenek adına kayıp. Covington 20 sayı 16 ribaund ile muhteşem oynarken, Banu Toker 8 sayı 8 ribaund ile görevini yaptı. Son periyotta 10 sayılık farkı da bulan Edirnespor bu farkı koruyamadı ama ligdeki 7.galibiyetini elde ederek rahat nefes aldı, düşme hattı ile olan galibiyet farkını üçe yükseltti. İstanbulgücü ise Federasyon Kupası’nda ortaya koyduğu direnci kaybetmiş göründü. İlayda Tokmak, Betül Kutlu ve şahane pivot Schlemer dışında dağınık bir görüntü veren İstanbulgücü’nde tehlike çanları yeniden çalmaya başladı. Haftaya Orduspor ile Caferağa’da oynayacakları maç ibreyi yukarı çevirmek adına önemli.

TKBL’yi izlemeye devam edin.
 
 
 
 

HAFTANIN EN’leri

Haftanın Takımı

OGM Orman / Urla Belediyesi

Haftanın Altın Karması

Merve Uygül (Mersin Üniversitesi)

Betül Pehlivan (Edremit Bld.Gürespor)

Bahar Yapar (Bornova Beckerspor)

Seda Tabakçı (Çankaya Üniversitesi)

OlenaStaschcuk (Urla Belediye Gençlik)

Haftanın Gümüş Karması

Gizem Kumandanoğlu (Urla Belediye Gençlik)

Derin Yaya (TED Ankara Kolejliler)

Doğa Comba (Orduspor)

SehernazÇidal (Elazığ İl Özel İdare)

AyshaMohammed (OGM Ormanspor)

Haftanın Bronz Karması

Danaejah Grant (Edremit Bdl. Gürespor)

Tuğçe Kanat (Orduspor)

Başak Altunbey (Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu )

ArhondaCovington(Edirne Bld. Edirnespor)

Özge Turmuş (Nevşehir HBVÜ)

Haftanın Koçu

Furkan Sağlık (OGM Ormanspor)

Haftanın Oyuncusu

OlenaStashchuk(Urla Belediye Gençlik)

Haftanın Genç Oyuncusu

SehernazÇidal (Elazığ İl Özel İdare)

Haftanın skoreri

OlenaStashchuk (Urla Belediyesi) 32

Haftanın 3’lükçüsü

Tuğba Kaya (Orduspor) ¾

En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu

Cansu Yetiş  (Kurtuluşspor) 6/17

Deniz Doğan(İzmit Belediyespor)5/8

Haftanın en fazla sayı atan takımı

Kurtuluşspor(121)

Haftanın en az sayı yiyen takımı

Kurtuluşspor(24)

En fazla serbest atış kullanan takım

Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (16/23)

En az serbest atış kullanan takım

Orduspor(1/2)

En fazla ribaund alan takım

Kurtuluşspor (78)

En fazla ribaund alan oyuncu

CorinneLillieCosta (Kurtuluşspor) 21

En fazla asist yapan takım

Kurtuluşspor (40)

En az asist yapan takım

55 Gençlik Spor (4)

En fazla asist yapan oyuncu

Merve Uygül (Mersin Üniversitesi) 12

En fazla top çalan takım

Kurtuluşspor (26)

En az top çalan takım

Mersin BŞB Gelişim(3)

İzmit Belediyespor(3)

En fazla top çalan oyuncu

Cansu Yetiş  (Kurtuluşspor) 9

En fazla top kaybeden takım

55 Gençlik Spor (34)

En az top kaybeden takım

Orduspor (9)

 
 
 
S
TAKIM
O
G
M
A
Y
İçP
İçA
PUAN
1
Bornova Beckerspor
20
18
2
1513
1139
0
0
38
2
Edremit Bld. Gürespor
20
17
3
1433
1220
0
0
37
3
OGM Orman Gençlik
20
16
4
1476
1158
0
0
36
4
Çankaya Üniversitesi
20
15
5
1490
1241
2
0
35
5
İzmit Belediyespor
20
15
5
1357
1184
1
0
35
6
Kırçiçeği Bodrum Basketbol
20
14
6
1404
1132
0
0
34
7
Elazığ İl Özel İdare
20
13
7
1385
1318
4
0
33
8
Mersin BŞB. Gelişim
20
13
7
1272
1213
3
0
33
9
Mersin Üniversitesi
20
13
7
1288
1236
2
0
33
10
Orduspor
20
11
9
1393
1335
0
0
31
11
Urla Belediyesi
20
10
10
1266
1221
0
0
30
12
Ferko Ilgaz Hotel KBSK
20
9
11
1268
1257
0
0
29
13
T.E.D. Ankara Kolejliler
20
8
12
1277
1260
0
0
28
14
Edirne Bld.Edirnespor
20
7
13
1271
1402
2
0
27
15
Yalova VİP Gençlik
20
7
13
1230
1291
1
0
27
16
İstanbulgücü
20
5
15
1214
1297
0
0
25
17
Nevşehir Hbvü.
20
4
16
1139
1314
2
0
24
18
Kurtuluş Spor
20
4
16
1198
1395
1
0
24
19
Anadolu Üniversitesi
20
1
19
1038
1381
0
0
21
20
55 Gençlik
20
0
20
950
1868
0
0
20
 
 

Yorumlar Okunma: 2398