Ormanspor Güre'den istediğini aldı - BasketFaul.com

Ormanspor Güre'den istediğini aldı

28-01-17 19:30

 TKBL’de haftanın en önemli maçında OGM Ormanspor deplasmanda lig ikincisi Edremit Belediyesi Gürespor’u 73-79 yenerek rakibinin sırasını devraldı ve 2.liğe yükseldi.


Ligin ilk yarısındaki maçı sahasında 74-70 kazanan yeşil-beyazlı ekip, böylece güçlü rakibini normal sezonda iki kez yenmiş oldu ve olası eşitlikte rakibine karşı üstünlük sağladı.

Maçın ilk yarısında savunmasında sorunları yaşayan Ormanspor, Aisha Mohammed’in çember altından bulduğu sayılarla ayakta kaldı. Gürespor yeni yabancı oyun kurucusu Grant’ın organizasyonunda topu çok daha iyi paylaştı. 21-17 Gürespor üstünlüğüyle biten ilk periyotta, Ormanspor’un 17 sayısının 11’ini Mohammed kaydetti.

İkinci periyotta Aisha Mohammed’i durdurmak için Gürespor Koçu Güray Kurtuluş oyuna Kübra Dicle’yi aldı. Kübra Dicle-Saynur Tozlu yardımlaşmalı savunmasında Aisha Mohammed zorlanırken, Saynur’un faul problemine girdiği dakikalarda aynı görevi yeni transfer Görkem Ertaş yaptı. Ormanspor’da ise Federasyon Kupası’nın parlayanları Alperi Onar ve Pelin Küççük oyuna girdiklerinde takımlarına hem enerji verdiler hem de skora katkı yaptılar. Devre sonunda sakat olmasına karşın iğne olarak sahaya çıkan Melike Bakırcıoğlu’nun Grant’a üçlük atış sırasında yaptığı faul sonrası Grant’ın 3/3 serbest atışıyla devre 43-37 Gürespor lehine kapandı.

Maçın ikinci yarısında Nihan Demirkol, Alperi Onar ve Aslı Sevinç’in çembere yaptıkları dalışları faul ile durduran Gürespor yıprandı ve rakibinin çizgiden bulduğu kolay sayılara engel olamadı. 23.dakikada Saynur Tozlu’nun 5.faulünü almasıyla çember altında savunma gücü düşen Gürespor karşısında Ormanspor Koçu Furkan Sağlık Federasyon Kupası yarı finalinde Beckerspor karşısında maçı kazandıran 4 kısa formülünü yeniden devreye soktu. Kısalar üzerinden bol penetreli pas oyunu sonuç verdi (4-13) ve 3. periyotta Ormanspor 25-11’lik üstünlük sağlayarak 54-62 öne geçti.

Son periyoda Burçin Pekşenel ve Dilek Topdemir’den bulduğu 5 sayı ile başlayan Gürespor, Grant’ın yorulmasıyla düzenli oyun aklını da kaybetti. Aisha Mohammed’in savunmasının düştüğü dakikalarda topu çember altına indiren Ormanspor, Damla Gezgin’in dış atışları, Nihan Demirkol’un turnikeleriyle iyice rahatladı. Bitime 3 dakika kala Lucie Melek Bouthors’un Ayshe Mohammed’i çember altında adeta “künde” ile yere indirdiği pozisyonda Lucie rakibin tepkisine tekme ile karşılık verince, verimsiz kaldığı maçta Başhakem Çetin Artan’ın kararıyla diskalifiye oldu. Maçın kalan kısmında Ormanspor kısa oyuncularının iyi savunması ve geniş rotasyonunun da katkısıyla maçı rahat sonuçlandırdı ve sahadan 73-79 galip ayrıldı.

Öne Çıkanlar:
Edremit Bld. Gürespor: Danaejah Grant 24 sayı, Kübra Dicle 12 sayı 6 rib, Betül Pehlivan 12 sayı.
OGM Ormanspor: Aisha Mohammed 25 sayı 10 rib, Nihan Demirkol 15 sayı 8 rib 6 asist, Alperi Onar 14 sayı, Damla Gezgin 12 sayı, Pelin Küççük 9 sayı.

Yorumlar Okunma: 1097