TKBL'de 21. Haftanın EN'leri (Kalitenin Yükselişi) - BasketFaul.com

TKBL'de 21. Haftanın EN'leri (Kalitenin Yükselişi)

30-01-17 15:14

 

TKBL’de 21.haftayı geride bıraktık. Kuşkusuz haftanın en önemli maçı lig ikinciliğini ele geçirmek için unvan mücadelesi olan Edremit Bld. Gürespor- OGM Ormanspor maçıydı. Ligin ilk yarısındaki maçı Ankara ekibi kazanmıştı. Gürespor kazandığı takdirde büyük avantaj elde edecek, ilk yarı sonunda elde ettiği ikincilik koltuğunun tesadüfi bir başarı olmadığını ispatlayacaktı. Ormanspor kazandığı takdirde ise, ilk yarıda başına gelen kaza mağlubiyetlerini bertaraf etmiş olacak ve paydaları eşitleyecekti.
Maça geçmeden önce bir dipnot geçelim; Gürespor’un iç saha maçlarının bundan böyle Tbftv’de yayınlanacak olması çok güzel haber. Böylece Çankaya Üniversitesi’nden sonra bir zirve adayının daha içsaha maçlarını basketbolseverler izleyebilecek. Lider Beckerspor maçları zaten geçen sezondan beri EgeTürk TV’de yayınlanıyor. Umarız bu sayı artar ve TKBL’nin marka değeri bu şekilde daha da yükselir. Sponsorların görünürlüğü ve motivasyonu açısından önemli. 
Gelelim maça. Gidenin arkasından ağlanmaz. Sürekli Nirra Fields’den bahsetmek istemiyoruz. Giden gitti zira. Ancak yerine gelen Grant aynı nitelikte bir oyuncu değil. Koç Güray Kurtuluş farklı bir kompozisyonu tercih etmiş ama doğru oyuncuyu bulamamış görünüyor. Oynadığı pozisyon itibarıyla skorer guard görüntüsünde olan Grant, birebir de her oyuncuyu geçebilir ama yardım geldiğinde bunu aşabilecek kadar yetenekli ve bilge değil. Henüz kariyerinin baharında belli ki. Tecrübe oyunlarını pek bilmiyor. Süperlig yolunda daha farklı ve kalitelisi gerekiyor.

Maçın ilk yarısını Grant ve Betül ile organize oynayan Gürespor, boyalı alanda Aisha Mohammed’in basketlerine engel olamayınca içeriyi kalınlaştırmak adına Kübra Dicle faktörünü devreye soktu. Tuttu bu aşı. Üstelik Kübra çember altı savunmasına yardım ederken beklenmedik hücum bitirişleriyle takımının skoruna da katkı yaptı. Ancak Saynur’un faul problemi ilk yarının sorun hanesine yazıldı. Bu noktada Görkem Ertaş’ın Saynur’un yükünü azaltması şart. Nitekim daha 23.dakikada Saynur hem tecrübeli Aslı Sevinç’e hücum ribaundu verip hem de 5.faulünü alınca oyunun ivmesi Ormanspor’a geçti. Bunun üstüne Ormanspor Koçu Furkan Sağlık’ın 4 kısaya dönen hamlesiyle Ankara ekibinin kısaları Alperi-Pelin-Nihan-Damla, Gürespor’un kısaları Halime-Grant-Betül-Dilek dörtlüsüne üstünlük sağladılar, kalite ve enerji yarattılar. Çembere bol penetreli ve bol paslı Ormanspor oyunu rakip üzerinde büyük üstünlük kurdu ve oyunun yönünü çok net şekilde kendine çevirdi, kontrolü eline geçirdi. Son periyoda psikolojik üstünlük ve eforik bir coşku ile başlayan Ormanspor hata yapmadı ve maçın sonunu rahat getirdi. Alperi yükselen formunu çok net şekilde sahaya yansıttı. Pull up bir guard için ne kadar önemlidir sorusunun cevabıdır Alperi. Pelin’in enerjik oyununu savunma tarafında dengelemesi gerek. Kolay faullerle sahada kalma süresini kısalttı. Pelin “en iyi yardımcı kadın oyuncu mu yoksa en iyi kadın başrol oyuncusu adayı mı” olacağına bu sezon kendisi karar verecek. Alperi ve Pelin için iyi oyunun önemli şifresi; gülen yüzlerle sahada yer almaları. Aslı Sevinç eski günlerini anımsayıp çembere daha fazla bakar, Deniz Boz tecrübesinin gereğini yaparsa Ormanspor açısından hayat daha kolay geçer. Zira bu takıma sakat olan Harika Eldaş katılacak ve takımın basketbol aklı artacak. Nihan Demirkol’un tam zamanlı istikrarını Mayıs ayının sonuna kadar sürdürmesi halinde, ilk yarıdaki kaza mağlubiyetleri yerini taze baharlara bırakacaktır. 
Gürespor dinamik ve ısıran oyununu sürdürmeli. Sorunlu görünen tek oyuncu Lucie Melek Bouthors. Maalesef bu takımın kendisine bağladığı umutlardan uzak bir görüntü veriyor Lucie. Yeni transferler Halime ve Görkem ritim buldukça katkılarını artıracaktır. Grant ve Betül arasında frekansın yakalanması şart. Birbirlerinden kopuk bir basketbol görüntüleri var. Saynur’un daha ekonomik kullanılması şart. Üst düzey maçlarda onun oyundan düşmesi direnci azaltıyor. Aisha Mohammed gibi erken faul problemine giren bir oyuncunun Gürespor maçında yaklaşık 40 dakika sahada kalıp, sadece iki faul almasını Koç Güray Kurtuluş irdelemeli. Zira bu tür oyunlarla yine karşılaşacak.

Evli ve çocuklu
Ligin formda ekibi Urla Belediye Gençlik play-off yürüyüşünü kesmemek adına 4.sıradaki Çankaya Üniversitesi karşısına çıktı. Evlenip çocuk doğurduktan sonra parke aşkı sönmeyen Dilek Akıncı ilk kez sahne aldı ki ne alış! Daha ilk maçında 17 sayı 6 ribaund 4 asist ile takımının özellikle ilk üç periyot maçı forse etmesini sağladı. Ona bir diğer evli ve çocuklu Seda Aydın 15 sayı ile eşlik etti. Bir diğer yeni transfer Melda Baltacı da 10 sayı 8 ribaund ile İzmir ekibini galibiyet için heveslendirdi. Ancak Çankaya Üniversitesi’nde tatilden dönen Mercedes Walker adeta kendini “rektifiye” etmişçesine sezonun en iyi oyununu oynayarak 27 sayı 9 ribaund üretti ve rakibin etkili uzunu Staschuk’a üstünlük sağladı. Ankara ekibi son periyottaki 12-21’lik üstünlüğüyle sahadan 69-74 galip ayrıldı. Çankaya Üniversitesi’nin galibiyetinde takım olgusunun yeniden kazanılması, skora yeterli katkıyı yapamayan İlknur Dumlu ve Maria Gültekin’in özellikle son periyottaki müthiş savunması, 15 sayı ile oynayan Hande Çelebi’nin beş faul ile oyun dışı kalması sonrası sahne alan Yasemin Koç’un müthiş performansı rol oynadı. Koç Çağrı Özek, Federasyon Kupasında zayıflayan takım içi bağları geçen süreçte yeniden güçlendirmiş. Final Four yürüyüşü devam ediyor. Kendinden yukarıdakilerle oynayacağı maçlardan alınacak her galibiyet Final Four için özgüven sağlayacaktır Çankaya Üniversitesi’ne. Urla Belediye açısından çok arzu edilen play-off sınırına olan uzaklık 4 galibiyete çıktı. Ancak Dilek Akıncı hamlesinin çok yerinde olduğu açık. Kalan 17 haftada bu 4 galibiyetlik fark kapanır mı ? Neden olmasın.

Lider Ankara'da rahattı
Ted Ankara Kolejliler karşısına çıkan lider Bornova Beckerspor, başkentten kayıpsız çıktı: 61-79. Ligin ilk yarısındaki maçta Beckerspor neredeyse kazaya uğruyordu, uzatmada kazanmıştı. Bu maçtan gerekli dersler çıkarılmış olmalı ki, bu kez işi sıkı tuttular. Ted Ankara Kolejliler’de maça ortak olmanın yolu dış atıcılar Merve Alkış ve Derin Yaya’nın yüksek isabet bulmalarıydı. Ancak bu iki oyuncu 1/11 üçlük isabetinde kalınca oyuna ortak olamadılar. Yağmur’u Bul’dular, doluya tutuldular. Serenay Çakmakçı’nın ilk kez randıman vermesi Koç Yasin Akıncı’ya umut vermiş olmalı. Beckerspor’da ise Bahar Yapar’ın oyun içinde sakatlanarak sadece 2 dakika süre aldığı günde tecrübeli isimler Gülşah Akkaya 13, Esra Şencebe Kayaoğlu 12 ve Nazlı Güler 11 sayılık katkı verdiler. Chanita Jordan (16 sayı 9 rib) yine işini yapanlar arasındaydı. Yeni transfer Duygu Fırat’ın konuya daha fazla eğilmesi gerek.

Merve Uygül şahane
Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi ligin ikinci yarısına kuvvetli rakiplerle oynayarak başladı. Ara transfer takviyeleriyle beraber takımda ciddi bir iyileşme olduğu da kesin. Bu kez rakip güçlü Mersin Üniversitesi’ydi. Geçtiğimiz hafta “Galatasaray talipli” Merve Uygül’ün şovunu izlemiştik. Bu şahane gösteriyi kesmedi Merve ve Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da resitaline devam etti (28 sayı,3 asist). Sasha Goodlett 14 sayı 9 ribaund ile takımını taşırken, son haftaların suskun ismi Gözde Yürük 13 sayı ve Kaptan İlkay Maşa da 7 sayı 15 ribaund ile çember altında rakibe top bırakmadı. HBVÜ’de ise maçın oyuncusu kuşkusuz Tülin Okumuş idi. 19 sayı , 10 ribaund ve 5 asist ile double double yapan Tülin, yeteneklerini hatırlayıp odaklanma sorununu aştığında neler yapabileceğini öncelikle kendine göstermiş oldu. Bunu istikrarlı bir çizgiye taşıyabilirse Nevşehir ekibinin yıldızı olur. Ligde kalma stresi ağır bir psikolojik yük. Koç Emre Duruk da bu psikolojiyi aşmaya çalışıyor. Ancak geçen haftanın yıldızı pivot Özge Turmuş’un ilk 7 dakikada tüm atışlarını sayıya çevirerek 7 sayı bulmuşken kenara alınmasını ve bir daha hatırlanmamasını biz anlayamadık. Pınar Turan halen eski günlerini arıyor, bulamazsa hayat zor. Ligde kalma yolunda ekstra bir galibiyeti hedefleyen Nevşehir takımı, sonunu getiremedi ve Mersin Üniversitesi sahadan 63-68 galip ayrılarak play-off hedefinde yara almadı. HBVÜ Çarşamba günü Edirne deplasmanında karanlık tünelden çıkış ışığı arayacak.

İzmit Belediye yabancı farkıyla
Haftanın önemli maçlarından biri de Mersin’de Mersin BŞB Gelişim ile İzmit Belediyesi arasında oynandı. Lig beşincisi İzmit Belediyesi zorlu Mersin deplasmanında rakibini 65-71 yenerek üst gruptan kopmadı. Mersin BŞB Gelişim en önemli silahı Nadia Parker’dan sakatlığı nedeniyle yoksun çıktı sahaya. Buna karşın bir gün önce Galatasaray karşısında A Takım forması giyen Yaren Uslular, Nazlıcan Ölçek ve Şeyma Kutun sahadaydı. Fahriye Bayraktar (14 sayı) takımının en iyisi olarak gözükürken, Yaren 1/8 üçlük isabetine karşın 5 asist ile oynadı. Yeni transfer Melike Yalçınkaya Bingül 6 sayı 8 ribaund ile “merhaba” dedi. İzmit Belediyesi ise Julia Demirer/Whitney Jones/Deniz Doğan üçlüsünden tam 53 sayı buldu. Gülizar Sezer’in sadece ilk periyotta oynayarak 3 sayıda kaldığı günde Julia Demirer kuşkusuz sezonun en iyi performansına imza atarak 18 sayı 9 ribaund ile double double’ın kıyısından döndü. İzmit Belediyesi’nde Oya/Gülizar/Selvin/Julia dörtlüsü önemli taşlar. Bu dört oyuncunun yaş ortalaması 37’nin üzerinde. Bu tecrübenin Gelişim’in dinamik gençlerini yenmesi önemli. Ancak yine de dipnotu unutmayalım; Nadia Parker yoktu.

Gizem Uca vc Molly'den hayat öpücüğü 
İstanbulgücü yıllardır üst sıraları mesken tutmuş bir takım. Bu sezon taşlar yerine oturmadı. Küme düşme hattının sınırına dayandılar. Bu hafta rakip formda Orduspor’du. Adeta hayat öpücüğü gibi bir galibiyet aldı İstanbulgücü: 66-61. Maçın oyuncusu kuşkusuz Gizem Uca (25 sayı, 8 rib,5 tç). Hem savundu hem attı Gizem. Pivot Molly Schlemer de 21 sayı 17 ribaund ile takımının pota altı kuvveti olurken, Yannick Gordon’a üstünlük sağladı. Orduspor 16 saatlik otobüs yolculuğu sonrası sahaya çıkınca son periyotta ayakta kalamadı. Son periyottaki top kayıpları 20-9’luk periyot skorunu ortaya çıkardı. Şebnem Özçelik’in ilk yarıdaki 11 sayısına karşın ikinci yarıda 0 çekmesi, Eyfel Akar’ın enerjik mücadelesine karşın çember altında düşük isabet oranında kalması, Tuğçe Kanat’ın etkisizliği Orduspor’un başlıca sıkıntıları oldu. Çarşamba günü İzmit deplasmanında bu yorgunluğu atarak sahaya çıkmaları şart. Diri Orduspor ciddi rakip.

Parçalının büyüsü
Sarı-Kırmızı forma deyince akla hemen “parçalı” gelir, Metin Oktay ile özdeşleşmiştir. Edirnespor da bundan esinlenmiş olsa gerek, parçalı yeni dizayn formasıyla sahaya çıktı kritik Yalova deplasmanında. Formadan mıdır, Münevver’den midir bilinmez ama aydınlandı. Münevver Başak adının anlamı gibi aydınlattı takımını. Sezonun parmak ısırtacak performansını gösterdi ve 6/9 üçlük isabetiyle tam 29 sayıya imza attı. 6 ribaund ve 4 asist de yanında hediyesi. Covington yine takımının her işini yaptı (16 sayı 17 rib). Guard Merve Usal, Banu Toker ve Kayra Güler Koç Derya Zeren’in yüzünü güldürdüler. Ligin ikinci yarısında ilk iki hedef maçı galibiyetle bitirdiler. Çarşamba mesaisi iç sahada Nevşehir HBVÜ maçı da hedeflerden üçüncüsü. Negatif olan sezon notunu pozitife çevirmek için iyi bir fırsat. Yalova VİP Gençlik ise kan kaybında. Nilay Aydoğan dışında parlak bir gün geçiren yoktu. Özellikle son haftalarda takımını sırtlayan ama yalnız kalan Ebru Torun bu kez Nilay’ı yalnız bıraktı. Vulic 12 sayı 12 ribaund ile oynadı ama daha fazlası gerek. Başabaş geçmesi beklenen maça hiç ortak olamamaları düşündürücü.

Takım oyunu ve paylaşma
Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol kümede kalmak için savaşan Anadolu Üniversitesi karşısında 68-60 galip gelirken, tam 9 oyuncusundan skor buldu. Melek Yusufoğlu’nun nihayet skora katkı yapması sevindirici. Aygün Ayyıldız başta olmak üzere topu çok iyi paylaştıran kurgu Kastamonu ekibine galibiyeti getirirken, Şeniz Akyüz de sivrilenler arasındaydı. Anadolu Üniversitesi ise can havliyle asıldı maça ama gücü yetmedi. Elif Çiğdem Anaç’ın 15 sayısı ve 10 sayı pası kayda değer. Marie Malone ise 21 sayı ve 9 ribaund ile işini iyi yapanlar arasındaydı. Daha önce de söyledik; ligde kalmak adına işleri kolay değil. Ancak başarmaya çalışıyorlar ve bırakmıyorlar. Bu, takdire şayan.
Kırçiçeği Bodrum Basketbol kendisine göre zayıf rakibi Kurtuluşspor karşısında sonuca rahat giderken (86-54), Elazığ İl Özel İdare de prestij mücadelesi yapan 55 Gençlik’e saygı duydu ve rekor denemeleri yapmadan 34-64 galip geldi. Koç Berat Gök’e selam olsun.

Önümüzdeki hafta içi mesai var; Salı ve Çarşamba günleri heyecan devam edecek TKBL’de. İzlemeye devam edin. 

 

TKBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
OGM Ormanspor
Haftanın Altın Karması
Merve Uygül (Mersin Üniversitesi)
Münevver Başak (Edirne Bld. Edirnespor)
Dilek Akıncı (Urla Belediye Gençlik)
Julia Demirer (İzmit Belediyesi)
Mercedes Walker (Çankaya Üniversitesi)
Haftanın Gümüş Karması
Elif Çiğdem Anaç (Anadolu Üniversitesi)
Gizem Uca (İstanbulgücü)
Tülin Okumuş (Nevşehir HBVÜ)
Yasemin Koç (Çankaya Üniversitesi)
AishaMohammed (OGM Ormanspor)
Haftanın Bronz Karması
Danaejah Grant (Edremit Bld. Gürespor)
Yağmur Bul (TED Ankara Kolejliler)
Gülşah Akkaya (Bornova Beckerspor)
Whitney Jones (İzmit Belediyesi)
Kübra Dicle (Edremit Bld.Gürespor)
Haftanın Koçu
Furkan Sağlık (OGM Ormanspor)
Haftanın Oyuncusu
Münevver Başak (Edirne Bld.Edirnespor)
Haftanın Genç Oyuncusu
Elif Çiğdem Anaç (Anadolu Üniversitesi)
Haftanın skoreri
Münevver Başak (Edirne Bld. Edirnespor ) 29
Haftanın 3’lükçüsü
Münevver Başak (Edirne Bld. Edirnespor ) 6/9
Nihal Güngor (Bornova Beckerspor) 3/3
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Münevver Başak (Edirne Bld. Edirnespor) 6/9
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Kırçiçeği Bodrum Basket (86)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Elazığ İl Özel İdare (34)
En fazla serbest atış kullanan takım
Mersin BŞB Gelişim (23/32)
En az serbest atış kullanan takım
Kurtuluşspor(3/5)
En fazla ribaund alan takım
Elazığ İl Özel İdare (59)
En fazla ribaund alan oyuncu
Molly Elizabeth Schlemer (Istanbulgücü) 17
ArhondaJasmon Covington (EBLD Edirnespor) 17
En fazla asist yapan takım
Kırciceği Bodrum Basket (29)
En az asist yapan takım
55 Gençlik Spor (4)
En fazla asist yapan oyuncu
Elif Ciğdem Anaç (Anadolu Üniversitesi) 10
En fazla top çalan takım
Elazığ İl Özel İdare (23)
En az top çalan takım
İzmit Belediyespor (4)
En fazla top çalan oyuncu
Kamile Altun (Elazığ İl Özel İdare) 6
En fazla top kaybeden takım
55 Gençlik Spor (31)
En az top kaybeden takım
Edremit Bdl. Gürespor (12)

 

S Takım O G M A Y P
1 Bornova Beckerspor 21 19 2 1587 1200 40
2 OGM Orman Gençlik 21 17 4 1555 1231 38
3 Edremit BLD. Gürespor 21 17 4 1506 1299 38
4 Çankaya Üniversitesi 21 16 5 1564 1310 37
5 İzmit Belediyespor 21 16 5 1428 1249 37
6 Kırçiçeği Bodrum Basketbol 21 15 6 1490 1186 36
7 Elazığ İl Özel İdare 21 14 7 1449 1352 35
8 Mersin Üniversitesi 21 14 7 1356 1299 35
9 Mersin BŞB. Gelişim 21 13 8 1337 1284 34
10 Orduspor 21 11 10 1454 1401 32
11 Urla Belediyesi 21 10 11 1335 1295 31
12 Ferko Ilgaz Hotel KBSK 21 10 11 1336 1317 31
13 TED Ankara Kolejliler 21 8 13 1338 1339 29
14 Edirne BLD. Edirnespor 21 8 13 1343 1456 29
15 Yalova VİP Gençlik 21 7 14 1284 1363 28
16 İstanbulgücü 21 6 15 1280 1358 27
17 Nevşehir HBVÜ. 21 4 17 1202 1382 25
18 Kurtuluş Spor 21 4 17 1252 1481 25
19 Anadolu Üniversitesi 21 1 20 1098 1449 22
20 55 Gençlik 21 0 21 984 1927 21

 

Gelecek Hafta Maçları (22. Hafta / 31 Ocak- 1 Şubat 2017)
Anadolu Üniversitesi - TED Ankara Kolejliler
OGM Orman Gençlik - Ferko Ilgaz Hotel KBSK
Çankaya Üniversitesi - 55 Gençlik
Elazığ İl Özel İdare - Kırçiçeği Bodrum Basketbol
Bornova Beckerspor - Mersin BŞB. Gelişim
Kurtuluş Spor - Edremit BLD. Gürespor
Mersin Üniversitesi - Urla Belediyesi
İzmit Belediyespor - Orduspor
Yalova VİP Gençlik - İstanbulgücü
Edirne BLD. Edirnespor - Nevşehir HBVÜ

Yorumlar Okunma: 2690