Çarşamba Mesaisi (TKBL'de 22. Hafta) - BasketFaul.com

Çarşamba Mesaisi (TKBL'de 22. Hafta)

02-02-17 17:50
Hafta arası mesaisinin tatlı bir yorgunluğu var. Malum, ligimiz Türkiye’nin en uzun profesyonel ligi. NBA benzeri bir uygulamayla hafta arasında da zaman zaman oynamak gerekiyor. Aksi halde sezon Temmuz’da biter, kızlarımız yaz tatilinden olur, yaz maçları kavurucu sıcakta oynanır. Kadın basketbolunda hafta arsında ekstra maç oynamak hoş bir aktivite. Sporcular maç temposuyla zamanı geçirirken, bizler için de heyecan oluyor. Biz yazarken yoruluyorsak, oynayanlara daha fazla saygı duymamız gerektiği açık.

SEVİNÇ’Lİ AMA MÜTEVAZI BİR GALİBİYET

Geçtiğimiz haftanın fiyakalısı OGM Ormanspor sahasında ağırladığı Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol’u çok üstün oynadığı bir maçtan sonra rahat yendi: 75-52. Özgüven kazanılınca uzun soluklu ligin böyle kazaya açık maçları sorun olmuyor. Ormanspor için ligin ilk yarısında bu tür maçlar sorunlu geçiyordu. Ancak Federasyon Kupası’nın kazanılmasıyla özgüven sorununu aşan Yeşil-Beyazlılarda ardarda kazanılan Kırçiçeği Bodrum Basketbol ve Edremit Bld. Gürespor zirve maçları artık taşların yerine oturduğunu gösteriyor. Hafta arası mesaisinde Ormanspor adına iki kazanım daha var. İlki çembere yönelen bir Aslı Sevinç. Aslı tam 17 sayı 15 ribaund yaparken, bu ligin değerli uzunlarından olduğunu gözler önüne serdi. Yaşını alenen inkar ediyor. Top kayıplarına da çare bulunursa tadından yenmez. İkincisi sakatlığını atlatıp ilk deneme testine giren Harika Eldaş. Harika da o muhteşem basketbol fiziğini kuvvetle birleştirebilirse, Koç Furkan Sağlık için bir zenginlik ve konfor olur. Seda Atlı hariç herkesin süre aldığı maçta Nihan Demirkol 6 asist ile takımının bu alanda lideri oldu ve guardlara nazire yaptı. Pelin Küççük’ün Buğçe Dedeoğlu’na yaptığı blok maçın “waoww” dedirten hareketiydi. Pelin’in 10 sayısının kenar süsüydü o blok.

Kastamonu Basketbol’a gelince, her zaman yaptıkları sert savunma, dirençli ve dinamik yapılarından eser yoktu Ankara deplasmanında. Takılmadılar diyebiliriz. Başak Altunbey hariç. Takımının çift haneli skor yapan tek oyuncusu olmayı başararak mansiyon almayı haketti en azından Başak.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAKLAŞTI AMA OLMADI

Haftaiçi mesaisinin ilk maçında Ted Ankara Kolejliler karşısına galibiyet için sahaya çıkan Anadolu Üniversitesi çok yaklaşmasına karşın kazanamadı ve maçı 44-55 kaybetti. Anadolu Üniversitesi’nin ligin ilk yarısına göre çok daha iyi oynadığı kesin. Sertlik düzeyleri yükseldi. Kolejliler karşısında da maçı kazanacak noktaya geldiler ama maçın sonunu getiremediler. Yeni transfer Tuğçe Tarı’nın takıma alışma sürecini atlatıp skor bulmaya başlaması güzel. Ki, Tarı kendi bölgesi olan 1 numara yerine 2 numara oynuyor. Geçen haftanın yıldızı Elif Çiğdem Anaç, Beratiye Demir ve Tuğçe Tarı takımın omurgasını oluşturmuş durumda. Tuğba Gönen’in gidişi telafi edilmiş durumda. Ancak yabancı katkısı çok sınırlı ki, bu tip takımlarda çember altı gücü çok önemlidir. Maalesef Marie Malone bu yeterlilikte değil. Ligde kalmak kolay değil ama güzel basketbol hepimize lazım. Kolej’e gelince, özkaynak konuştu ve Derin Yaya (17 sayı, 9 rib, 5 asist) takımına maçı kazandırdı. Geçen haftanın yıldızı Yağmur Bul da hız kesmedi ve 13 sayıyla takım arkadaşına destek verdi. Sezonun ilk yarısını müthiş oynayan Merve Alkış ise ikinci yarının ilk üç maçı itibarıyla ortada yok. Sorun çözülmeli. Bu Cuma Ankara derbisinde güçlü Ormanspor karşısına çıkacaklar. Önemli bir vitrin.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ

Haftanın en önemli maçlarından biriydi Mersin Üniversitesi-Urla Belediye Gençlik maçı. Urla Belediye açısından geçen hafta ucundan dönülen Çankaya Üniversitesi maçı sonrası kendini ispat maçıydı. Ancak evli ve çocuklu çok olunca, 3 gün içinde iki maç bir deplasman kaldırmıyor bünye. Nitekim Dilek Akıncı ve Seda Aydın toplam 7 sayıda kaldılar. Berrin Karabaş (14 sayı) ve Olena Staschuk (11 sayı,10 rib, 4 asist) yetmedi. Zira karşılarında bir İlkay Maşa gerçeği buldular. İlkay sezon başından beri en etkili oyununu oynayarak double double yaptı ( 13 sayı, 10 r, 3 asist). Sasha Goodlett (11 s,13 rib, 5 asist) ve Merve Uygül İlkay’a eşlik ederken, Gözde Yürük de (9 sayı) kendine geldi. MEÜSK maçı 58-50 kazandı. Böylece Mersin Üniversitesi artık play-off’a demir attı. Ligin ikinci yarısında oynadıkları üç maçı da kazandılar.

KIRÇİÇEKLERİ

Kırçiçeği Bodrum Basketbol Elazığ deplasmanına çıkarken tedirgindi ancak ikinci yarıda iyi savunma yaparak sert rakibini mağlup etmeyi başardı: 47-54. Şenay Şale guard pozisyonunu iyi idare edince Selby’nin (19 sayı, 9 rib) skorer kimliği daha öne çıktı. Ancak maçın anahtarı kuşkusuz sezonun şu ana kadar en etkili yabancısı olan Sharon Houston’a karşı Melek Bilge’nin üstünlük kurmasıdır. Sharon Houston ‘ın sayı hanesi ilk kez tek hanede kaldı (9 sayı, 13 rib). Melek Bilge 12 sayı 13 ribaund ile double double yaptı. Şu güzel oyununu sezona yayabilse tadından yenmeyecek ama bir var bir yok maalesef. Koç Derya Özyer dümeni sıkı tutuyor belli ki. Gamze Türkoğlu, Belgin Onbaşı ve Dilek Dedeoğlu gibi forvetler form tutarsa sezon başı hedeflerine yeniden yürümek pek mümkün. Farkındalık önemli. Elazığ İl Özel İdare’de ise Bahar Kocaoğlu suskundu, Merve İnce konuştu ama yetmedi.

GERİ KALANLAR

En kısır maçtı, belki de sezonun en kısır maçı. İstanbulgücü Yalova deplasmanında Yalova VİP Gençlik’i 40-42 yenerek ikili averajı yakalayamadı ama rakibini yakaladı. Bu galibiyetle İstanbulgücü küme düşme hattıyla arasındaki farkı 3 galibiyete çıkardı. Artık daha rahat oynayabilirler. Galibiyetin mimarı geçen haftanın da yıldızı olan Gizem Uca (13 sayı, 6 rib, 3 asist). Bir diğer forvet Betül Kutlu da iyi oyununu sürdürülebilir hale getirdi. Onun da katkısı önemliydi. Özellikle de rakip forvet Ebru Torun ile mücadelesi. Yalova VİP Gençlik’te çift haneli skor yapan bir oyuncu yok. Zaten takımlar çift haneye zor ulaştılar, toplamda üç haneyi bile bulamadılar. Gizem Uca’nın bu zor maçın çift haneli sayı yapan tek oyuncusu olduğunu söylersek maçın özeti olur sanırım. Daha bir özet yapalım; 3. Ve 4.periyot toplam skoru 14-13. Şaka gibi. Betül Kalfalı’yı aradı Koç Caner Yıllar. Maç. Kazanmaları gerek. Cumartesi günü Nevşehir deplasmanına çıkıyorlar. Hayat memat maçı budur bize göre.

Nadia Parker, Nazlıcan Ölçek ve Fahriye Bayraktar’dan yoksun Mersin BŞB Gelişim karşısında lider Bornova Beckerspor adeta antrenman yaptı ve üç haneli skor yaptı: 106-68. Gülşah Duman’ın sadece üçlük isabetiyle (6/8) bulduğu 18 sayı maçın notu.

Favori İzmit Belediyesi maça erken havlu atan Orduspor’u rahat yendi. Orduspor’a Marmara havası yaramamış gibi. Ligi bırakmak için çok erken. Spor disiplini böyle bırakıvermeleri sevmez.

Alt tarafın sert maçında ise Edirne Belediyesi Edirnespor kadrosunu yeniledikten sonra direnci artan Nevşehir HBVÜ karşısında bir galibiyete daha imza atarak ligin ikinci yarısında 3/3 yapanlar kervanına katıldı. Koç Derya Zeren kritik maçları hata yapmadan geçerken sigortası Covington ve Münevver Başak. Merve Usal’ın (15 sayı) skorer oyunu Nevşehir ekibi karşısında ekstra katkı oldu. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde ise Bahar Gökçeri ve Pınar Turan’ın bu maçtaki iyi oyunu haftasonu oynayacakları kritik Yalova VİP Gençlik maçı öncesi Koç Emre Duruk’u umutlandırıyor olmalı.

Geçtiğimiz hafta Ormanspor’a unvan maçını kaybeden Edremit Belediyesi Gürespor, kendi sıkletinde olmayan Kurtuluşspor’a şans tanımadı ve 64-82 kazandı. Gürespor Koçu Güray Kurtuluş’un soyadını taşıyan Kurtuluşspor maçı Koç Kurtuluş açısından ilginç bir psikoloji getirmiştir kuşkusuz. Maçın ilk yarısı başabaş geçmesine karşın, ikinci yarı maçı kopardı Gürespor. Kurtuluş’ta Costa’nın direnişi yetmedi. Grant üzerinden rahat sayılar bulan Gürespor’da geçen haftanın iyi oyuncusu Kübra Dicle’ye süre verilmemesinin sebebi Görkem Ertaş’ı rotasyona sokmak olabilir. Hafta sonu Elazığ İl Özel İdare maçı önemli. Sharon Houston silahını durdurmak için Saynur/Kübra/Görkem üçlüsü değerli. 

 

 

TKBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Kırçiçeği Bodrum Basketbol
Haftanın Altın Karması
Merve Usal (Edirne Bld.Edirnespor)
Gizem Uca (İstanbulgücü)
Derin Yaya (TED Ankara Kolejliler)
İlkay Maşa (Mersin Üniversitesi)
CorinneLillieCosta (Kurtuluşspor)
Haftanın Gümüş Karması
Şenay Şale  (Kırçiçeği Bodrum Basketbol)
Gülşah Duman (Bornova Beckerspor)
Danaejah Grant (Edremit Bld.Gürespor)
Aslı Sevinç (OGM Ormanspor)
Melek Bilge (Kırçiçeği Bodrum Basketbol)
Haftanın Bronz Karması
Pınar Turan (Nevşehir HBVÜ)
Tuğçe Tarı (Anadolu Üniversitesi)
Betül Kutlu (İstanbulgücü)
Başak Altunbey (Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu)
SashaGoodlett (Mersin Üniversitesi)
Haftanın Koçu
Burak Uyar (Mersin Üniversitesi)
Haftanın Oyuncusu
İlkay Maşa (Mersin Üniversitesi)
Haftanın Genç Oyuncusu
Tuğçe Tarı (Anadolu Üniversitesi)
Haftanın skoreri
CorinneLillieCosta (Kurtuluşspor) 30
Haftanın 3’lükçüsü
Bahar Gökçeri(Nevşehir HBVÜ) 3/3
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Gülşah Duman (Bornova Beckerspor) 6/8
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Bornova Becker (106)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
İstanbulgücü (40)
En fazla serbest atış kullanan takım
Edremit BLD. Gürespor (23/28)
En az serbest atış kullanan takım
55 Gençlik Spor (4/9)
En fazla ribaund alan takım
OGM Orman Gençlik Spor(52)
En fazla ribaund alan oyuncu
CorinneLillieCosta (Kurtuluşspor) 22
Sharon Victoria Houston (Elazığ İl Özel İdare) 22
En fazla asist yapan takım
Bornova Beckerspor(32)
En az asist yapan takım
Elazığ İl Özel İdare (8)
Yalova VİP Gençlik (8)
En fazla asist yapan oyuncu
Tuğçe Kanat (Orduspor) 10
En fazla top çalan takım
Edremit BLD. Gürespor(20)
En az top çalan takım
Anadolu Üniversitesi (5)
55 Gençlik Spor (5)
En fazla top çalan oyuncu
Gizem Kumandanoğlu (Urla Belediyesi) 6
En fazla top kaybeden takım
55 Gençlik Spor (30)
En az top kaybeden takım
Elazığ İl Özel İdare (11)
Çankaya Üniversitesi (11)
 
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Bornova Beckerspor 22 20 2 1693 1268 42
2 OGM Orman Gençlik 22 18 4 1630 1283 40
3 Edremit BLD. Gürespor 22 18 4 1588 1363 40
4 Çankaya Üniversitesi 22 17 5 1653 1354 39
5 İzmit Belediyespor 22 17 5 1526 1323 39
6 Kırçiçeği Bodrum Basketbol 22 16 6 1544 1233 38
7 Mersin Üniversitesi 22 15 7 1414 1349 37
8 Elazığ İl Özel İdare 22 14 8 1496 1406 36
9 Mersin BŞB. Gelişim 22 13 9 1405 1390 35
10 Orduspor 22 11 11 1528 1499 33
11 Urla Belediyesi 22 10 12 1385 1353 32
12 Ferko Ilgaz Hotel KBSK 22 10 12 1388 1392 32
13 TED Ankara Kolejliler 22 9 13 1393 1383 31
14 Edirne BLD. Edirnespor 22 9 13 1414 1516 31
15 İstanbulgücü 22 7 15 1322 1398 29
16 Yalova VİP Gençlik 22 7 15 1324 1405 29
17 Nevşehir HBVÜ. 22 4 18 1262 1453 26
18 Kurtuluş Spor 22 4 18 1316 1563 26
19 Anadolu Üniversitesi 22 1 21 1142 1504 23
20 55 Gençlik 22 0 22 1028 2016 22
 
 
 
Gelecek Hafta Maçları (22. Hafta / 3-5 Şubat 2017)
TED Ankara Kolejliler - OGM Orman Gençlik
55 Gençlik - Mersin Üniversitesi
İstanbulgücü - İzmit Belediyespor
Orduspor - Bornova Beckerspor
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi - Yalova VİP Gençlik
Edremit BLD. Gürespor - Elazığ İl Özel İdare
Ferko Ilgaz Hotel KBSK - Kurtuluş Spor
Urla Belediyesi - Edirne BLD. Edirnespor
Mersin BŞB. Gelişim - Anadolu Üniversitesi
Kırçiçeği Bodrum Basketbol - Çankaya Üniversitesi

 

Yorumlar Okunma: 1901