Alex Kirk: Çin Ligi kazanmak değil eğlenmek için oynanıyor! - BasketFaul.com

Alex Kirk: Çin Ligi kazanmak değil eğlenmek için oynanıyor!

09-02-17 13:42

 

Anadolu Efes'in son transferi Alex Kirk Çin ligi'nde yaşadığı tecrübeyle ilgili sorularımızı cevapladı. Verdiği cevaplar arasında en dikat çekenleri ligin başarıdan çok eğlence amaçlı olması ve oyunculara uygulanan yüksek performans baskısıydı. İşte Alex Kirk'in verdiği cevaplar:

Çin'deki yaşam nasıldı? 
Amerikadan ve Avrupa'dan kesinlikle farklı olduğunu söyleyebilirim. Genele bakarsak basketbol oyuncuları için son derece rahat bir yaşam vardı. Güzel otellerde konaklayıp sürekli güzel yemekler yiyorsunuz. Takımın bize ayrılmış özel şoförleri var ve bizi nereden nereye gitmek istersek götürüyorlardı. Özel şoförler ailemiz geldiğinde onları havalimanından alıyor evimize bırakıyordu. Adeta bir süperstar gibi yaşıyorduk ve bize ciddi şekilde büyük bir ilgi vardı. Tabii bazı zorluklar vardı ama onlar ama uyum sağlamak o kadar zor değildi.

Çin'deki basketbolu nasıl tanımlayabilirsiniz?
Çinli oyuncular iyi atletler ama onların savunma seviyeleri ve savunma tutkuları dünyadaki diğer oyuncular kadar iyi değil. Basketbol 5-5'ten çok 1'e 1 baskebola dönüşüyor. Avrupa ya da Amerika'daki gibi ekstra pası kimse kovalamıyor ve karşısındakini geçtiği anda da pek zorlukla karşılaşmadan sayı üretebiliyor. Basketbolun dışındaki şeyler çok daha önemli orada. Kaliteli basketbol oynamaktansa eğlenceyi ön plana çıkarıyorlar.

Çin ligine kimler gitmeli kimler gitmemeli?
Aslında bu sorunun cevabı diğer liglerden çok da farklı değil. Oraya giden herkesin aşması gereken bazı problemler var ve bu tür problemler aslında her lig için mevcut. Aslında Çin'de geçirdiğiniz zaman diğer liglerden daha eğlenceli oluyor bile denebilir. Fakat orada baskıya hazır olmanız gerekiyor. Taraftar Avrupa veya Amerika'daki gibi tutkulu değil ama takım yönetimleri gerçekten inanılmaz. İyi rakamlar hatta çılgın rakamlar tutturamadığınız anda biletiniz kesiliyor. Örneğin ben başlangıçta biraz yavaş başlamıştım ama sonrasında istatistiklerim düzelmişti. Yine de 20/20 yapmadığım için beni ilk fırsatta göndermeye çalıştılar. Tecrübeli oyuncular da çaylak oyuncular da aynı baskıyla karşılaşacakları için ayrım yapamıyorum.

Çin'deki organizasyon ile Efes'i karşılaştırabilir misiniz?
Eski takımımla ilgili olumsuz bir şey söylemek istemem ama tabii ki Efes ile onlar arasında çok çok büyük kalite farkı var. Tabi bu durum Efes'in Avrupa'daki en iyi organizasyonlardan biri olmasıyla da alakalı ama Çin'de bazı şeyler tam oturmamıştı. Bir de Guangzhou takımındayken takım şehir değiştiriyordu ve gerçek bir kaos vardı. Karşılaştırma yapmak çok zor o yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim.

Oyuncuların yarısından çoğu İngilizce bilmiyordu!

Çin ligindeki takımlar içindeki arkadaşlık nasıl oluyordu?
Gerçekten iletişim kurmak çok zordu çünkü sahadaki oyuncuların genellikle yarısından fazlası İngilizce bilmiyordu. Çok temel konularda anca anlaşabiliyorduk onun dışında izole bir hayatımız oluyordu. Koçların da çoğunluğu ingilizce bilmezken bize arada yardımcı olan çevirmenlerle iletişim kuruyoduk. Yerel oyunculardan bizim seviyemizde oynayabilen fazla sayıda oyuncu olmadığı için kıskançlık da oluşabiliyordu. Sonuçta onlar da oynamak istiyor ama neredeyse hiç top kullanmadıkları için maç içinde ve dışında ufak gerginlikler oluşuyordu.

Çin ligi zor bir lig mi yoksa kolay bir lig mi?
Nasıl baktığınıza göre değişir. Çinli oyuncular için zor bir lig Amerikalı oyuncular için ise öyle değil. Orada süperstarları ciddi şekilde koruyorlar. Stephen Marbury hala o sayede orada rahatlıkla büyük performanslar sergileyebiliyor. Örneğin Jimmer Fredette 20 üstü sayı ortalamasını dünyanın başka hiçbir liginde yakalayamaz ama orada mümkün oluyor bu. Size sokakta gösterilen ilgi ve üzerinizde oluşturulan performans baskısıyla yapacağınız mücadele ligin size kolay ya da zor gelmesini gösteriyor.

3 yıl önceye dönülse yine Çin'e basketbol oynamaya gider miydiniz?
Evet yine seçerdim. Geçtiğimiz günlerde bunun sohbeti geçmişti o yüzden net cevaplayabiliyorum. Önüme o gün konan kontrat diğer kontratlarla mukayese edilemeyecek seviyedeydi. Ayrıca oradan rahatlıkla en azından Avrupa'ya gidebileceğimi düşünüyordum. Menajerimin de katkısıyla orayı seçtim ve doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Kendim için ilginç bir tecrübe oldu ve şimdi burada olmamı sağladığı için de minnettarım.
 

Yorumlar Okunma: 11596