Karşıyaka, Morrison'un kariyer gecesine yakalandı (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Karşıyaka, Morrison'un kariyer gecesine yakalandı (Efe Can Önal)

09-02-17 00:38
Fiba Şampiyonlar Ligi son 16’da Beşiktaş’ın rakibini belirleyecek turun ilk maçında Fraport Skyliners temsilcimiz Pınar Karşıyaka’yı 90-80 yenerek rövanş öncesi avantaj yakaladı. 

İlk beş:
Fraport ilk 5: Vaughn, Merz, Shields, Robertson, Morrison
Pınar KSK: Green, Brown, Summers, Erdi, Owens

Pınar KSK yaptığı basit top kayıplarının ardından rakibinin kolay hızlı hücum sayılarına engel olamadı ve ilk 4 dakikayı 10-2 geride tamamladı. Bu dakikadan sonra ikili oyunları daha akıllı oynamaya başlayan ve ters eşleşmeleri iyi değerlendiren temsilcimiz, rakibine de açık alan vermemeye başlayınca fark azaldı ve son 2 dakikaya 14-13 Frankfurt üstünlüğü ile girildi, benchten gelen ve takıma enerji getiren Muhammed’in üçlüğü ile de ekibimiz maçta ilk kez öne geçti (17-18) ancak English’in son saniye basketi ile ev sahibi ekip ilk çeyreği 1 sayı farkla önde tamamladı (21-20). Alman temsilcisi adına Morrison’ın pota altı üstünlüğü çok önemliydi, yaptığı ekstra işler ekibimizin farkı açmasına engel oldu. Karşıyaka da ilk çeyrekte hiç hücum ribaundu alamadı.

İlk çeyreğin etkisiz ismi Owens’ın 2.çeyreğe etkili başlaması ile birlikte oyunun kontrolünü tamamen eline alan KSK, farkı açacağı hücumlarda boş şutlarda istediği isabeti sağlayamayarak rakibini tekrar oyuna ortak etti ve üstünlüğünü yitirdi (28-26) . Morrison’ın pota altı dominasyonu ve Markovic’in geniş rotasyon kullanması ritm kaybının sebeplerindendi, ancak koçun herkesi işin içine katmak istemesi de anlaşılabilir bir durum elbette. Ne zaman ki Green-Brown ikilisi Petway’ın savunma katkısıyla birlikte sorumluluk almaya başladı Pınar Karşıyaka o zaman tekrar öne geçti (30-34). Özellikle Brown’un bitiriciliği farkı yaratan en önemli faktördü. Soyunma odasına da önde giden temsilcimiz oldu (36-41).

Yüksek şut yüzdesiyle oynayan Pınar Karşıyaka’da Brown 15 sayı ve 2.çeyreğin yıldızı Owens 13 sayı kaydederken, ev sahibi ekipte Morrison 17 sayıyla oynadı.

2.yarının başında Green’in oyunu domine etmesiyle hücum seçenekleri daha da artan Karşıyaka buna karşın, Mike Morrison’a çare bulamadı ve yine maçı koparabileceği noktada kaçan şutlar sonrası istediği hücum temposunu yakalayan Frankfurt’un çeyreğin bitimine 4 dakika kala öne geçmesini engelleyemedi (50-48). Kısalarından da istediği katkıyı bulan Alman temsilcisi rüzgarı tamamen arkasına aldı ve farkı 9 sayıya çıkararak final periyoduna giren taraf oldu (63-54). Farkın açıldığı süreçte doğrulardan vazgeçerek tüm hücumu Green başta olmak üzere, zorlama 1-1 lere bırakmak takımımızı olumsuz etkiledi. Özellikle bu çeyrekte ekibimizin 1/10 üç sayı oranı da rüzgarın terse dönmesine sebep oldu. Summers da ortalarda yok.

Son çeyreğe de kısa savunmasında sıkıntı yaşayarak başlayan Karşıyaka, penetreleri durduramadı 2 dakika geride kalırken çift haneli farkla geriye düştü (69-58). Hücumda kaybolan ritmi bir daha yakalayamayan temsilcimiz ikili oyunları nasıl savunursa savunsun Morrison’a engel olamadı ve son 4 dakikaya 78-67 geride giren taraf oldu. Maçın son bölümünü Brown’un adeta tek başına direnerek oynaması yeterli olmadı ve karşılaşmadan 90-80 galip ayrılan ev sahibi ekip oldu.

Fraport Skyliners takımında aslında çoğu oyuncu(Vaughn, Shields,English özellikle) kendi istatistiğini yakaladı ya da yakın oynadı ama Morrison fark yaratan isim oldu. Şampiyonlar Ligi’nde 8 sayıyla oynayan Morrison karşılaşmayı 35 sayıyla tamamladı. İlk turu maç başına 70 sayı atarak tamamlayan Alman temsilcisinin de 90 sayıyı bulması kaçınılmaz oldu. 2014/2015 sezonunda Türk Telekom forması giyen Milovan Rakovic de sezonu 8 sayı ortalama ile tamamlamıştı ama Ercüment Sunter’in yeniden göreve geldiği 8.hafta karşılaşmasında Galatasaray’a karşı 29 sayı üretmişti. Ona benzer bir performans oldu diyebilirim.

Pınar Karşıyaka’nın yardım savunmasında aksamasından da faydalanarak 27 asist ile oynayan Fraport Skyliners’ta Morrison 35, Vaughn 18, Shields 14 sayı üretirken, 2.yarıda 3 sayı yüzdesi düşen Markovic’in öğrencilerinden ise Brown 29, Owens 15 ve Muhammed 12 sayıyla oynadı.  

Yorumlar Okunma: 2582