Sürprizler renklidir (TKBL 24. Hafta EN'leri) - BasketFaul.com

Sürprizler renklidir (TKBL 24. Hafta EN'leri)

12-02-17 23:44
TKBL’de 24.Hafta bir dizi sürprizi de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz hafta sahasında Kurtuluşspor’a kaybeden Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol, gitti Doğu’nun yıldızı Elazığ İl Özel İdare’yi deplasmanda yendi. Mersin Üniversitesi sezon başının yıldızı Kırçiçeği Bodrum Basketbol’u kendi sahasında yendi. Yalova VİP Gençlik ise patladı ve Urla Belediye Gençlik’i mağlup etti. Mersin BŞB Gelişim sürprizin kıyısından döndü ve maçın sonlarında öne geçmesine rağmen OGM Ormanspor’a kılpayı kaybetti. Nevşehir HBVÜ kader maçında İstanbulgücü’ne maçın sonunu getiremeyerek kaybederken, Anadolu Üniversitesi de uzun süre önde götürdüğü ve genç Tuğçe Tarı’nın yıldızlaştığı maçta Orduspor’a kaybetti.   

DEMİR ATTIM ÜÇÜNCÜLÜĞE
Haftanın en değerli maçı kuşkusuz Ankara’daki Çankaya Üniversitesi-Edremit Belediyesi Gürespor maçıydı. Öncelikle Gürespor’un Ankara ziyaretini maç ile sınırlamayıp Anıtkabir’de Ata’mızın huzuruna çıkışlarını alkışlayalım. Çankaya Üniversitesi ara transferde mevcut kadroyla devam kararı aldıktan sonra Koç Çağrı Özek helvayı çok daha iyi yapmaya başladı. Mercedes Walker’ın önlenemeyen yükselişi, driplingsever Maria Gültekin’in sınırlı da olsa takım oyununa adaptasyonu, Hande Çelebi’nin skora katkısı Çankaya Üniversitesi’nin ligin ikinci yarısındaki artıları. İlknur Dumlu’nun şutunu ligin ilk yarısındaki değerlere kavuşturabilmesi için pas açılarında bulunması gerek. Hücumda yerleşim asistin temelidir basketbolda. Hande Çelebi’nin 21 sayı 10 ribaund ile double double yapan performansı, Maria Gültekin’in 16 sayı 8 asistlik oyunu ve elbette Mercedes Walker’ın 25 sayısı ÇAÜ adına galibiyeti getiren unsurlardandı. Gülnur Sandallıoğlu’nun istikrarsız oyununu bu kez mücadelenin içine girerek istikrara kavuşturması da önemliydi. Seda Tabakçı neden süre almadı ? Yanıtı Çağrı Özek’te olmalı. Tecrübe önemlidir ve üçüncülüğe demir attıktan sonra orada kalmak tecrübe sayesinde sürdürülebilir. Gürespor’da Kübra Dicle’nin sakatlığı nedeniyle maçta yer alamaması Mercedes’in savunulmasında önemli bir handikap yarattı. Mercedes’i çember altında savunmanın anahtarı onun yüzünü çembere döndürmemek. Görkem Ertaş ve Saynur Tozlu bu anlamda eksik kaldı. Aylin Darınç’ın efektif oyunu Gürespor adına sevindirici. Saynur 17 ribaund aldı ama çember altında daha yüzdeli hücum performansına ulaşmalı. Betül Pehlivan sezon başından beri süperlig sinyalleri veriyor. Yine verdi. Çok koşarak, çok yol kat ederek topla buluşmayı haketti ve 19 sayı buldu. Grant’ın da 25 sayı ile takımının skor liderliğini üstlenmesi güzeldi ama maç sonuna enerjisini yetiremedi ve beşledi. İlk maçı 4 sayı ile kazanan Gürespor maçı 90-82 kaybedince sayı averajını ve üçüncülük koltuğunu rakibine kaptırmış oldu. Koç Güray Kurtuluş’a gelince; hırs güzeldir ama sınırları aşmamak kaydıyla. İki teknik faulden diskalifiye olması hoş olmadı.

BECKERSPOR FARKLI
Lig lideri Bornova Beckerspor, cezalı oyuncusu Nazlı Güler’den yoksun çıktığı maçta İzmit Belediyesi karşısında diğer yerli tecrübeli oyuncuları Esra Şencebe Kayaoğlu, İlsu Darıcıoğlu, Gülşah Akkaya ile sonuca giderken, çilek transferi Duygu Fırat’ın 10 sayı 20 ribaundluk muhteşem performansı parmak ısırttı. 69-60’lık galibiyet özellikle ikinci periyotta elde edilen 22-10’luk periyot performansının eseri. Son haftaların formda oyuncusu Julia Demirer, Duygu Fırat’ın savunmasında silik kalırken, Gülizar Sezer ve Whitney Jones’un toplam 44 sayısı İzmit ekibine yetmedi. Deniz Doğan’ın maçın koptuğu dakikalarda gelen 12 sayısını bir kenara bırakırsak diğer oyunculardan gelen toplam skor katkısı sadece 4 sayı. Böyle nasıl maç kazanılacak ? Onu bırakın böyle nasıl maça ortak olunacak ? Selvin Türkmen ve Büşra Akbaş’ın sorunlarının çözülmesi gerek. Koç Erkan Metin onları oyunun içine katamazsa zirve yarışında söz sahibi olmaları zor. 

Gülizar’ın böylesine iyi oynadığı günde maça ortak olmaları gerekirdi. Unutmayalım ki, iki takım arasındaki ilk maçı İzmit Belediyesi kazanmıştı. Beckerspor bu galibiyetle sahasında kaybetmeyen tek TKBL takımı olma özelliğini korudu. Nazlı’nın yokluğunda 4 numara pozisyonunda Duygu Fırat’ın double double katkısı Koç Olcay Orak’ı hoşnut etmiş olmalı. Beckerspor adına günün en kötü performansı 21 top kaybı. Bunun “elebaşısının” Gülşah Akkaya olması da bir diğer problem. Çözülmeli. 14 gün sonra Ormanspor maçı var.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ 7/7
Sezona play-off parolasıyla vites yükselterek başlayan Mersin Üniversitesi ilk yarıda sürpriz yenilgiler almış, buna karşın lider Bornova Beckerspor’u da yenme başarısı göstermişti. Ligin ikinci yarısına çok daha moralli başlayan Mersin Üniversitesi, Koç Burak Uyar’ın oyuncularına takımdaşlığı benimsetmesi sonrası iyi bir ivme yakaladı. Direksiyonda Merve Uygül var. Haftalardır var. Son yedi maçlarını kazandılar. Bu hafta rakip Kırçiçeği Bodrum Basketbol’du. Deplasmanda da yenmişlerdi rakiplerini. Sahalarında da göz açtırmadılar rakibe ve daha ilk yarıda üstünlüklerini kabul ettirdiler. Maç skoru 66-58. Guard Merve Uygül 18 sayı,6 asist ile yıldızlaştı. Devre arasında çifte lisans ile takıma katılan ASKİ Sporlu Ezgi Manlacı (13 sayı) giderek maç ritmini buluyor. Koç da ona bir makam koltuğu ayırıyor sahada. Ancak skor farkı üç sayılık basketlerden gelen isabet oranında gizli. Gözde Yürük savunma performansını hücum tarafına da yayabilirse işleri daha kolay olur. Zira hemen Salı günü Edremit deplasmanı var. Rotasyonun değeri daha da ortaya çıkacak. Yedi maçlık başarıyı taçlandırmak için önemli bir fırsat. Melek Bilge’nin double double performansı (18 sayı, 13 ribaund) Koç Derya Özyer’e yetmedi. Melek’ten bu performansı almışken kaybetmek üzücü olmalı. İşini standart yapan guard Selby maalesef Bodrum Basketbol’u yukarı taşımıyor. Daha efektif bir yabancı gerek. Son beş maçın üçünü kaybettiler. Sıralamada 7.liğe düştüler ki, sezon başı bu ligin üç favorisinden biriydiler. Nispeten daha kolay bir fikstür periyoduna giriyorlar ama bu periyotta alınacak her yenilgi derin yara açar. Dilek Dedeoğlu, Belgin Onbaşı ve Gamze Türkoğlu’nun performansları can sıkıcı. Bu oyuncuların her biri hangi takıma gitse fark yaratır. Birlikte çok daha fazlasını yapabilirler, yapmalılar.

AİSHA MOHAMMED FARKIYLA ORMANSPOR
Lig ikincisi OGM Ormanspor ligin ilk yarısında beklenmedik şekilde yenildiği Mersin BŞB Gelişim’i sahasında ağırladı. Özgüvenini sağlamış bir takım olarak daha rahat bir galibiyet beklerdik Ormanspor’dan. Bu Mersin BŞB Gelişim’in güçsüzlüğünden değil (haşa çok da potansiyelli bir takım), Ormanspor’un tüm unsurlarıyla oynar 10 oyuncudan oluşmasının getirdiği beklenti. Ancak ilk periyot dışında belirgin bir üstünlük sağlayamadı Ankara ekibi rakibine. Aisha Mohammed’in müthiş performansı (27 sayı 16 rib) farkı yarattı. Sıkıntıların en büyüğü guard pozisyonunda yaşandı. Deniz Boz, Cansu Aslan ve Alperi Onar’ın toplam asisti 3. Yazıyla üç. Bu üç oyuncunun top kaybı da 7. E nasıl olacak ? Harika Eldaş sakatlığını atlattıysa hemen süre almaya başlamalı. Zira topun şu anda akla ve sakinliğe ihtiyacı var. Kısa forvetleri ve Melike/Aslı ikilisini devreye sokmanın yolu bu. Her topu Aisha’ya indirerek her zaman kazanamazsınız. Mersin BŞB Gelişim’de Yaren Uslular yeteneğini konuşturdu. 5 isabetli üçlük önderliğinde bulduğu 17 sayı ve 7 asisti var. Fahriye Bayraktar ve Nadia Parker’ın da katılımıyla Ormanspor’a korkulu dakikalar yaşattılar. Maç sonunda tam bir taktik savaş yaşandı. İkinci yarının tüm molaları da son iki dakikaya saklanınca, her hücum ve her sayı marjinal değer kazandı. O gerilimden galip çıkan, taktik farkı ve tecrübesiyle Koç Furkan Sağlık’ın Ormanspor’u oldu.

Ormanspor’dan ara transferde Mersin BŞB’ye transfer edilen Melike Yalçınkaya Bingül’ün neden bu kadar az süre aldığı soru işareti. Melike az süre alırken Nazlıcan Ölçek’in kadroda olmayışı da bir başka soru işareti. Adı Gelişim, tamam da, olsa da olur olmasa da olur mantığı yarışmacı bir lig için geçerli olmasa gerek. Mutlaka olması gereken de tam olmayınca Gelişim tarafına daha fazla değer vermek gerek.

KASTAMONU’DAN MUHTEŞEM GALİBİYET
Geçtiğimiz hafta Kurtuluşspor’a kaybederek beklemediği bir mağlubiyet alan Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol, bu mağlubiyeti hemen telafi etti ve zor deplasman Elazığ’da, Elazığ İl Özel İdare’yi 63-68 mağlup etti. Kastamonu takımı genç ve birbirine kenetlenmiş oyunculardan kurulu. Elazığ’da formül bu takımdaşlığın ön plana çıkmasıydı. Tam dokuz oyuncusu skora katkı yaptı. Başroller değişmedi; yine Başak Altunbey, Neslihan Özkan Külekçi ve Merissa Quick başı çektiler ancak haftaların suskun ismi Özlem Öztürk de dahil olmak üzere tüm takım; Melek Yusufoğlu, Aygün Ayyıldız, Şeniz Akyüz, Buğçe Dedeoğlu, Dilan Çelik bu galibiyete harç koydular ve sonuna kadar hakettiler galibiyeti. Elazığ İl Özel İdare ilk yarıda yediği 15 sayılık farkı bitime 59 saniye kala 1 sayıya indirdi ama Merissa Quick’in “quick” üçlüğü ile teslim bayrağı çekildi. Quick’in maçtaki tek üçlük isabetiydi bu! Elazığ İl Özel İdare Bahar Kocaoğlu’nun performansının düşmesine paralel sorun yaşıyor ligde. Bahar son 4 maçta çembere 37 top attı ve sadece 9 sayı kaydetti. Son 4 maça kadar sayı ortalaması 10,5 idi. Son 4 maçta toplam 10 sayıyı bulamadı. Koç Berat Gök bu soruna el atmalı. Sehernaz Çidal’ın hakkını mağlubiyete rağmen verelim. Elinden geleni yaptı ama yetmedi. Sharon Houston’ın da formülü çözülüyor. Mutlaka oyun planında alternatifler yaratılmalı. Aksi halde ligin ilk yarısındaki yükselişe yazık olacak. Mersin BŞB Gelişim’in potansiyelini dikkate alırsak, play-off’un bir anda dışında kalabilirler. Doğu’nun tek temsilcisi adından daha fazla söz ettirmeli.    

YALOVA NİHAYET
Nihayet diyoruz, zira Yalova VİP Gençlik birçok maçını maç sonu sıkıntılarıyla az farklarla kaybetmişti. Beş hafta maç kaybettikten sonra geçtiğimiz hafta hayati deplasmanda Nevşehir HBVÜ’ni yendiler, ligde kalma gerilimini üzerlerinden attılar. Urla Belediyesi maçına çıkarken yine sıkıntılar vardı. Bojana Vulic’in dizi şişmişti, İrem Beriş sakattı, Betül Kalfalı sakatlıktan yeni çıkmıştı. Maç içinde başka sıkıntılar yaşadılar. Banu Yıllar’ın üçüncü periyot burnu kırıldı ama devam etti. Şeyma Kum sakatlandı, devam edemedi. Bunca zorluğa karşın bu kez yapamadıklarını yapıp maç sonunu çok iyi oynadılar ve güçlü rakip Urla Belediye Gençlik’i 67-58 yendiler. Olena Staschuk unsurunu minimize etmek için takımını hızlı tempoda oynatan Koç Caner Yıllar, Olena’ya sürekli ters forvetten yardımlar getirtti. Olena Staschuk yine de çok etkili oldu ama Urla forvetleri kendisine gerekli katkıyı veremedi. Bir takım istatistiği düşünün ki, Olena dışında herhangi bir istatistikte iki haneye ulaşan oyuncu yok! Kritik anlarda yapılan top kayıpları da cabası. Sakat dizle oynayan Vulic 17 sayı 13 ribaund ile oynarken, üç tane üçlük isabeti buldu. Ebru Torun’un “yalnızlık senfonisi” bitti. Betül Kalfalı İstanbulgücü’nde oynadığı maçlar da dahil olmak üzere bu sezonun kuşkusuz en iyi oyununu oynadı (15 sayı). Banu Yıllar takımını çok iyi yönetti. Bu galibiyet moralleri yükseltip, ivmeyi yukarı çevirecektir.  

YİNE OLMADI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
Anadolu Üniversitesi sahasında Orduspor önünde ilk galibiyetine çok yaklaşmıştı, son periyota girerken skorboardda 54-42 öndeydi. Ancak son periyodun başında 0-9’luk bir seriyle yakalanıverdi rakibine. Oysa yeni transferi Tuğçe Tarı sezonun en parlak Türk oyuncu performanslarından birine imza atmıştı (23 sayı 14 r, 4 asist). Elif Çiğdem Anaç tam 10 asiste imza atmıştı. Ama olmadı. 10 asist güzel ama maç sonunu da iyi oynamak gerek kazanmak için. Elif ve Marie Malone maalesef kader anlarında seçimlerinde hatalar yaptılar. Eyfel Akar’ın cezalı olması nedeniyle oynamadığı maçta Orduspor’u ellerinden kaçırdılar. Galibiyet kuşkusuz ligde kalmaya yetmezdi ama moral değerleri çok yükseltirdi. Kırıcı oldu bu kadar farkı yakalayıp maçı kaybetmek. Orduspor Şebnem Özçelik’in 6 üçlük isabetinden bulduğu 20 sayı, Tuğçe Kanat ve
Sümeyya Özcan’ın etkili oyunları ve Yanique Gordon’un atletizmi ile; kısacası tecrübesiyle maçı aldı götürdü. 69-72’lik skorlar play-off umutlarını sandığa sokmamış oldular. Hayat devam ediyor.

KURTULAMADILAR
Kurtuluş maçı olabilir dediğimiz Kurtuluşspor-TED Ankara Kolejliler maçında Mersin ekibi hayal kırıklığına uğradı: 43-59. Geçen hafta önemli bir sürprize imza atarak deplasmanda Kastamonu Basketbol’u yenen Kurtuluşspor, Ted Ankara Kolejliler karşısında varlık gösteremedi. Kolejliler’de hafta içinde Merve Alkış ile Koç Yasin Akıncı arasındaki sorunların çözülmesiyle rotasyona dahil olan Merve 7 sayı ile takımına katkı yaptı. Serenay Çakmakçı’nın sakatlığı nedeniyle oynayamadığı maçta Ayesha Barkley (26 sayı,10 rib) muhteşem bir performans ortaya koydu. Genç Zeynep Koral ve Beylem İlba’nın Barkley’e eşlikleri önemliydi. İkinci ve üçüncü periyotta fark yapan Kolejliler’de Aynur Beydili’nin 0/9 isabet ile sıfır çekmesi olumsuz performans olarak sahaya yansıdı. Kurtuluşspor’da ise Seda Öztürk ve geçen haftanın oyuncusu Damla Üredi direndi ama yetmedi. Corinne Costa’ya nazar değdi. Ligde kalma barajında galibiyet farkı üçe yükseldi. Üstelik zor bir periyoda giriyorlar. Orduspor ve Anadolu Üniversitesi maçları hedef maçları olacaktır yakın gelecekte. İşleri zorlaştı.

İSTANBULGÜCÜ SEVİNDİ
Son haftalarda oyun düzenini oturtan, mücadele azmini yükselten İstanbulgücü için Nevşehir deplasmanı tehlikeli bölgeden uzaklaşmak için hayati önemdeydi. Rakip Koç değişikliğine teşebbüs etmiş ancak onu dahi tam becerememişti. Sahaya koçsuz çıktı Hacı Bektaş Veli Üniversitesi. İlk yarı başabaş geçse de ikinci yarıda rakibin sertliğine ve mücadele gücüne dayanamadı HBVÜ. Böylesine önemli bir maça çıkarken koç olmaması takdire şayan! 23.dakikada 31-28 öne geçti HBVÜ ama sonrasında Molly Schlemer (25 sayı ve İlayda Tokmak’ı durduramadılar. Şimdi işler çok daha zor. İmkansız mı ? Değil. Ancak dirlik, düzenlik lazım. Bu düzensizlikten bir disiplin, bir başarı ivmesi beklenemez. Şapkayı önlerine alıp düşünmeleri gerek HBVÜ yöneticilerinin.

Edirne Belediyesi Edirnespor beklendiği üzere zayıf rakibi 55 Gençlik’i 80-37 yendi.

Hafta içi fazla mesaimiz var. Haftanın maçı Salı günü oynanacak olan Edremit Bld.Gürespor-Mersin Üniversitesi karşılaşması kuşkusuz. İzleyelim birlikte. 

 

TKBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol 
Mersin Üniversitesi
Haftanın Altın Karması
Merve Uygül (Mersin Üniversitesi)
Tuğçe Tarı (Anadolu Üniversitesi)
Hande Çelebi (Çankaya Üniversitesi)
Duygu Fırat (Bornova Beckerspor)
Mercedes Walker (Çankaya Üniversitesi)
Haftanın Gümüş Karması
Maria Gültekin (Çankaya Üniversitesi)
Betül Pehlivan (Edremit Bld.Gürespor)
Fahriye Bayraktar (Mersin BŞB Gelişim)
Neslihan Özkan Külekçi (Ferko Ilgaz KBSK)
Aisha Mohammed (OGM Ormanspor)
Haftanın Bronz Karması
Yaren Uslular (Mersin BŞB Gelişim)
Şebnem Özçelik (Orduspor)
Sehernaz Çidal (Elazığ İl Özel İdare)
Betül Kalfalı (Yalova VİP Gençlik)
Molly Schlemer (İstanbulgücü)
Haftanın Koçu
Cem Oran (Ferko Ilgaz KBSK)
Burak Uyar (Mersin Üniversitesi)
Haftanın Oyuncusu
Mercedes Walker (Çankaya Üniversitesi)
Haftanın Genç Oyuncusu
Tuğçe Tarı (Anadolu Üniversitesi)
Haftanın skoreri
Aisha Mohammed (OGM Ormanspor) 27
Haftanın 3’lükçüsü
Merve Uygül (Mersin Üniversitesi) 4/5
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Yaren Uslular (Mersin BSB Gelisim) 5/10
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Çankaya Üniversitesi (90)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Edirne Belediyesi Edirnespor (37)
En fazla serbest atış kullanan takım
Çankaya Üniversitesi (28/41)
En az serbest atış kullanan takım
Kurtuluşspor(3/4)
En fazla ribaund alan takım
Edirne Belediyesi Edirnespor(78)
En fazla ribaund alan oyuncu
Gülay Gül (Edirne Belediyesi Edirnespor) 23
En fazla asist yapan takım
Edirne Belediyesi Edirnespor (26)
En az asist yapan takım
55 Gençlik Spor (4)
En fazla asist yapan oyuncu
Elif Çiğdem Anaç(Anadolu Üniversitesi)10
Yağmur Bul (TED Kolejliler) 10
En fazla top çalan takım
Çankaya Üniversitesi (13)
Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu (13)
En az top çalan takım
55 Gençlik Spor (3)
En fazla top çalan oyuncu
Hande Çelebi (Çankaya Üniversitesi) 6
En fazla top kaybeden takım
Edremit Bld. Gürespor(25)
En az top kaybeden takım
Anadolu Üniversitesi (11)
İstanbulgücü (11)

 

S Takım O G M A Y P
1 Bornova Beckerspor 24 22 2 1861 1394 46
2 OGM Orman Gençlik 24 20 4 1785 1415 44
3 Çankaya Üniversitesi 24 19 5 1820 1504 43
4 Edremit BLD. Gürespor 24 19 5 1745 1523 43
5 İzmit Belediyespor 24 18 6 1656 1456 42
6 Mersin Üniversitesi 24 17 7 1555 1463 41
7 Kırçiçeği Bodrum Basketbol 24 16 8 1670 1376 40
8 Elazığ İl Özel İdare 24 14 10 1629 1549 38
9 Mersin BŞB. Gelişim 24 14 10 1535 1508 38
10 Orduspor 24 12 12 1666 1667 36
11 Urla Belediyesi 24 11 13 1508 1476 35
12 Ferko Ilgaz Hotel KBSK 24 11 13 1530 1538 35
13 TED Ankara Kolejliler 24 10 14 1518 1511 34
14 Edirne BLD. Edirnespor 24 10 14 1550 1617 34
15 Yalova VİP Gençlik 24 9 15 1456 1521 33
16 İstanbulgücü 24 8 16 1444 1517 32
17 Kurtuluş Spor 24 5 19 1442 1696 29
18 Nevşehir HBVÜ. 24 4 20 1368 1576 28
19 Anadolu Üniversitesi 24 1 23 1259 1640 25
20 55 Gençlik 24 0 24 1121 2171 24

 

Gelecek Hafta Maçları (25. Hafta / 14-15 Şubat 2017)
Ferko Ilgaz MR. KBSK - Çankaya Üniversitesi
Edremit BLD. Gürespor - Mersin Üniversitesi
İstanbulgücü - Bornova Beckerspor
55 Gençlik - Yalova VİP Gençlik
Urla Belediyesi - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üni.
Orduspor - OGM Orman Gençlik
İzmit Belediyespor - Anadolu Üniversitesi
TED Ankara Kolejliler - Elazığ İl Özel İdare
Mersin BŞB. Gelişim - Kurtuluş Spor
Kırçiçeği Bodrum Bask – EBLD Edirnespor

 

Yorumlar Okunma: 3367