Baş Taraf Yaralı (TKBL'de 25. Hafta EN'leri) - BasketFaul.com

Baş Taraf Yaralı (TKBL'de 25. Hafta EN'leri)

16-02-17 06:16
TKBL’de Salı-Çarşamba mesaisi geçtiğimiz hafta sonunun sürprizlerini gölgede bıraktı. Salı günü iki sürprizle başladı. Gündüz seansında lig üçüncüsü Çankaya Üniversitesi deplasmanda çetin ceviz Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol’a 83-80 kaybederken, suarede Edremit Bld. Gürespor son yedi maçını kazanan Mersin Üniversitesi’ne kendi evinde 74-85 ile teslim oldu. Böyle olunca ligin 3. ve 4.sırası değişmedi. Ama haftanın galip ve kârlı takımlarından İzmit Belediyesi bu iki takımı puan olarak yakaladı. Ertesi gün tam da bu sürprizleri konuşurken asıl bomba patladı. İstanbulgücü adeta geçtiğimiz iki sezondan hatıra, nefis bir basketbol resitali ile lig lideri Bornova Beckerspor’u sürklase etti. Skor kışkırtıcı: 87-59. Bununla da kalmadı; Ted Ankara Kolejliler de sahasında Elazığ İl Özel İdare’yi 60-54 ile yenerek alttakilerin üsttekilere kafa tutuşuna son halka olarak eklendi. Baş döndüren bir hafta içi mesaisi yapmış olduk böylece.

KASTAMONU DEMEK, TAKIMDAŞLIK DEMEK

Hemen her hafta söyledik; Ferko Ilgaz Hotel Kastamonu Basketbol tam bir çetin ceviz. Ligin ortalarına demir attılar. Play-off gizli arzuları, eğlenerek, yardımlaşarak güzel basketbol ana amaçları. Yüzler gülüyor, birbirlerini seviyor ve kenetleniyorlar. Herkes bir işin ucundan tutuyor ve böylece hemen hemen hiç kolay lokma olmuyorlar. Zaten profesyonel spor da bunu gerektirmiyor mu ? “Hiçbir zaman teslim olma.” Çankaya Üniversitesi gibi ligin en formda takımlarından birini konuk ettiler Salı günü. Müthiş çekişme içinde geçen ilk yarıdan sonra 3.periyodu Başak Altunbey (15 sayı) ve Özlem Öztürk (12 sayı, 7 asist) ile sürklase eden Kastamonu Basketbol, son periyoda 10 sayılık üstünlükle başladı. Aygün Ayyıldız ve Melek Yusufoğlu’nun topu iyi paylaştırması (toplam 14 asist), özellikle de son periyotta Neslihan Özkan Külekçi (16 sayı 8 rib) ve Merissa Quick’in katkılarıyla 83-80’lik harika bir galibiyet aldı Kastamonu ekibi. Geçen hafta olduğu gibi yine 9 oyuncudan skor buldular. Tam 28 asist ile de takımdaşlık adına güzel örnekler sundular. Koç Cem Oran ve tüm Kastamonu Basketbol Ailesi’ne kocaman bir alkış.

Çankaya Üniversitesi’ne gelince; öncelikli sıkıntı Koç Çağrı Özek’in rotasyonu iyice daraltmış olması. Sadece 7 oyuncuya süre verdiler. Ortalama 30 dk süre alan ligin ilk yarısının yıldız ismi İlknur Dumlu’nun ilk kez 10 dakikada kaldığını düşünürsek rotasyonda sayıyı 6,5 olarak görmek mümkün. Seda Tabakçı yine hiç süre almadı. Hande Çelebi’nin 23 sayı, 15 ribaundu önemliydi kuşkusuz ama, Mercedes Walker’ın 26 sayısına karşın sadece 2 ribaund alması takımın ribaundlarda yenilmesine neden oldu (40-33). Ligin ilk yarısında oynanan maçta Çankaya Üniversitesi bu alanda 48-37 üstünlük sağlamıştı. Uzun oyuncu rotasyonunda sıkıntı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Gürespor’u yenerek lig üçüncülüğü için önemli bir avantaj yakalamışlardı, şimdi o avantajı kaybettiler.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ’Nİ DURDURANA AŞKOLSUN!

Mersin Üniversitesi’nin 7/7 yaptığını belirtmiştik geçen hafta. Kırçiçeği Bodrum Basketbol’u teslim almışlardı. Bu hafta en önemli deplasmanlardan birine, Edremit’e gittiler. Rakip yaralı, kendileri formda ve moralliydi. Gürespor belki de ilk kez sahasında böylesine kolay teslim oldu bir rakibe. Son beş maçın üçünü kaybetmiş oldular. Ligin ikinci yarısı iyi başlamadı onlar için. Buna en büyük sebep kuşkusuz Nirra Fields’ın yerinin doldurulamamış olması. Koç Güray Kurtuluş’un Fields yerine gelen yabancı oyuncu pozisyonunu 1 numaradan yana kullanması isabetli olmamış görünüyor. Zira Danaejah Grant skorer bir guard olmasına karşın “her işin üstadı” değil. Süperlig’de sıradan bir takıma koysanız takımın 4 yabancısından biri olur ve sırıtmaz. Ancak TKBL’de yabancı oyuncu “bir yabancıdan daha fazlası” olmak zorunda. Grant o çizgide değil. Skor yapıyor ama takım sıkışmışken, tıkanıklığa çare olamıyor. Rakipte de Sasha Goodlett gibi bir “iri kıyım” olunca, Türkler’den oluşan Gürespor çemberaltı savunması gedik veriyor. Sasha Goodlett ligdeki en rahat maçlarından birini oynadı Güre’de. 19 çember altı atışının 14’ünde isabet bularak 30 sayı ve 12 ribaund yaptı ve Koç Burak Uyar’ın galibiyeti getiren taktiğinin ana formülü oldu. Ligin ikinci yarısında çoban yıldızı gibi parlayan guard Merve Uygül de 22 sayı, 5 rib ve 9 asist ile takım komutanlığını mükemmel yaptı. Maçın son iki dakikası içinde yaptığı iki basit hata kulağına küpe olmalı, tehlike zilini çaldırmamalı. Ezgi Manlacı gitgide ritim buluyor. Zaman zaman çok iyi parladı, kalitesini gösterdi. İlkay Maşa 9 sayı 9 ribaund ile oynarken 6 asist yaparak kaptandan beklenen ağırlığı maça yansıttı. Gözde Yürük savunmasıyla ve 8 sayısıyla galibiyete harç koydu. Mersin Üniversitesi bu sonuçla galibiyet serisini sekiz maça çıkarmış oldu. İlk beşin kapısına dayandılar. Cumartesi günü Mersin’de çetin ceviz Kastamonu Basketbol ile yapacakları maç izlemeye değer.

İSTANBULGÜCÜ’NDEN YILIN SÜRPRİZİ

Lig lideri Bornova Beckerspor İstanbul deplasmanına gelirken rahattı. İzmit Belediyesi karşısında alınan net galibiyet bu rahatlığın sebebi olabilir. İstanbulgücü bu sezon puan cetvelinde aradığını bulamamış olsa da son haftalarda iyi basketbol oynadığı aşikar. Kurumsal hafızaları da yerinde. Hatırladılar geçmiş güzel günleri. Maça öyle bir başladılar ki, adeta fırtına. Önce AGÜ’den transfer edilen Deniz Çatalbaş (9 sayı), sonra Galatasaray altyapısından guard Gamze Dülegöz (15 sayı) yıprattı Beckerspor’u. Pivot Molly Schlemer ise “pivot nasıl olur” sorusunun yanıtını verdi (29 sayı 15 ribaund) sahada. Molly’nin rakip pivot Chanita Jordan’a bariz üstünlüğü maçın ilk galibiyet anahtarı. Diğer anahtar ise maçın tamamına enerji koyan İlayda Tokmak (16 sayı 5 rib 5 as) ve Betül Kutlu’nun (14 sayı, 6 rib, 5 as) muhteşem performanslarıydı. Hadi son anahtarı da söyleyelim; Kaptan Sevda Tunçluer’e rotasyonda az süre verip, 4 numarasız ve 4 kısa forvetle yaratılan hızlı basketbol. Maç içinde bir kez 20-21 ile geri düştüler ama oradan 11-0’lık seri ile 31-21’i gördüler ve aldılar yürüdüler. 87-59 gibi görkemli ve hoyrat bir galibiyet elde ettiler. Sezonun en büyük sürprizi. İstanbulgücü açısından bu galibiyet ligden düşme hattı çizgisinin kalınlaşması anlamını taşıyor. Kurtuluşspor ile fark 4 galibiyete çıktı. Kalan hafta sayısı 13. Bu galibiyetin bir diğer anlamı da Urla deplasmanına götürülecek özgüven olmalı.

Beckerspor cephesine gelirsek; sahada varolmaya çalışan tek oyuncu Esra Şencebe Kayaoğlu (18 sayı 4 asist) idi diyebiliriz. Diğer oyuncuları tanıyamadık. Savunmasıyla öne çıkan Beckerspor’un potasında gördüğü 87 sayı sezon rekoru. Özellikle Chanita Jordan’ın Schlemer’e karşı hiç direnç gösterememesi savunma deliğini büyüttü. Cezalı Nazlı Güler’in yokluğunda Bahar Yapar, Gülşah Akkaya, Gülşah Duman, Nihal Güngör, Duygu Fırat ve hatta İlsu Darıcıoğlu sanki sahada yoktular. O hep alıştığımız düzenli oyun, set offence yok oldu gitti. Beckerspor Süperlig yolunda kaza yapmak istemiyorsa niyetlendiği yeni yabancı pivot transferini acilen yapmalı. Zaman daralıyor, oyuncu havuzu tenhalaşıyor. Rakip favoriler Aisha Mohammed, Mercedes Walker ile oynarken Chanita Jordan derde deva değil. Mağlubiyetin faturası en basit hesapla şu: İki hafta sonra İzmir’de Ormanspor maçı var. Olası 2 sayının üzerindeki mağlubiyet lig liderliğinin elden gitmesi demek. Beckersporlular ilk defa bu denli tedirgin oldular dersek yeridir. Ancak çok tecrübeli oyunculara sahipler. Bu nedenle tedirginliği atlatmaları için gerekli reçete de kendilerinde mevcut.

ORMANSPOR ANTRENMAN HAVASINDA KAZANDI

OGM Ormanspor Orduspor deplasmanında rakibin çok eksik kadroyla sahaya çıkması sonucu antrenman yapar gibi rahat oynadı ve 61-100 kazandı. Orduspor’da Eyfel Akar cezalı, Yanique Gordon hasta ve Tuğçe Kanat da sakattı. Genç takım takviyeli bir kadroyla sahaya çıktılar ve Koç Hakan Yiğit sadece 5 oyuncuya süre verebildi. Genç guard Sümeyya Özcan neredeyse takımının skorunun yarısını buldu; 28. Şebnem Özçelik (13) ve Doğa Comba da (14) ona eşlik ettiler. Ormanspor da sakatlık sonrası dinlendirilen Melike Bakırcıoğlu Ordu deplasmanına götürülmezken, Gizem Kazali (20 dk 12 sayı) ve sakatlıktan çıkan Harika Eldaş (30 dk 6 sayı) süre buldular ve maç temposu kazandılar. Aisha Mohammed rakip takımda uzun oyuncu olmayınca 15 dakikada 26 sayıyı rakip potaya bıraktı. Pelin Küçük’ün 20 sayı ile oynadığı maç İzmit Belediye maçının provası oldu adeta. Ligin tepesindeki dörtlüden haftanın tek kazananı ve en kârlısı olarak Çarşamba mesaisini tamamladılar.

URLA FARKLI GALİP

Urla Belediye Gençlik halen antrenörsüz sahaya çıkan Nevşehir HBVÜ karşısında farklı galip geldi: 71-48. Maçın ilk periyodunda elde edilen 33-14’lük skor adeta maçın sonucunu ilan etti. Urla Belediye Koçu Mehmet Özkan Mısra Kırbaş da dahil tüm oyuncularına süre verirken, Olena Staschuk, Canan Karsavran, Berrin Karabaş ve Seda Aydın’dan çift haneli skor buldu. Nevşehir ekibinde ise sadece Patricia Bright 19 sayı 12 ribaund ile çift haneli istatistiğe ulaştı. HBVÜ açısından feda edilmiş bir maç görüntüsü vardı sahada. Ligi bu kadar erken gözden çıkarmış olamazlar.

TED KOLEJLİLER’DEN ÖNEMLİ GALİBİYET

Ankara Ted Kolejliler Elazığ İl Özel İdare’yi konuk etti. Konuk etmek Türk misafirperverliğinin geleneğidir. Ancak Kolejliler’in öğrenci konseyinin maça ilişkin anonsu pek konuksever bir tavırda değildi. Anonstaki ifade aynen şöyle: “Elazığ’da oynanan maçta yaşanan çirkinlikleri unutmadığımızı göstermek için bu kritik (!) maçta desteklerinizi bekliyoruz.” İmza TED Üniversitesi İİBF Temsilcileri. Olmadı. Kolejliler camiasına hiç yakışmadı. İlk maçta ne olduğunu bilmiyoruz, merak da etmiyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa, o da TED Kolejliler’in köklü ve Türk sporunun temellerini atmış kurumlardan biri olduğudur. Herkes savaş baltasını çıkarsa, Kolejliler sulh için çalışır. Çünkü ilim yuvasıdır. Bu fiilin sahiplerini yeniden düşünmeye çağırmaktan ve kendilerine Kolej centilmenliğini hatırlatmaktan başka yapacağımız bir şey yok. Önemli bir galibiyet aldılar ama bu fair-play’den uzak davranış maçın önüne geçti. Kolejliler’de Derin Yaya, Yağmur Bul ve yeniden hayata dönen Merve Alkış galibiyetin mimarları.

VE DİĞERLERİ

Diğer maçlara gelince; iki Mersin ekibinin mücadelesinde Mersin BŞB Gelişim, Kurtuluşspor’u özellikle Nadia Parker (15 sayı, 20 rib, 8 tç) ve Fahriye Bayraktar’ın (16 sayı 11 rib) iyi oyunuyla 74-50 mağlup etti.

Bir diğer maçta Kırçiçeği Bodrum Basketbol, Edirne Bld. Edirnespor’u 86-56 yendi. Maça ilişkin en değerli not; haftalardır farkına varılamayan Dilek Dedeoğlu’nun 15 dakika süre almasına rağmen 21 sayı ile kendini farkettirmesi. Bodrum ekibi 28 asist üretirken Edirnespor 11 asistte kaldı.

İzmit Belediyesi de Gülizar Sezer’in 15 sayı ile takımının sayı lideri olduğu maçta Anadolu Üniversitesi’ni 75-48 ile geçti. Bu galibiyetle İzmit Belediyesi haftasonu oynayacağı Ormanspor maçı öncesi ilk beş takım arasına demir atmış oldu. Ankara’dan alınacak bir galibiyet altın değerinde olur. Selvin Türkmen ve Oya Salter’in konuya el atmış olmaları sevindirici.

Yalova VİP gençlik de zayıf rakibi 55 Gençlik’i 48-87 ile geçerek kolay bir galibiyet aldı.

Böylece hafta arası fazla mesaiyi tamamlamış olduk. Hafta sonunda renkli maçlar bizleri bekliyor. Savaş baltalarının çıkarılmadığı, sporun kardeşçe ve sportmence yapıldığı bir hafta sonu olması dileğiyle. 

 

TED'İN AÇIKLAMASI 
Merhabalar. TED Üniversitesi öğrencilerinin ilk yaptığı maça davet
duyurusunun yanlış algılanması neticesinde konu Üniversite yetkilileri ile
paylaşılmıştır.Öğrenciler yanlış algıdan dolayı üzüntülerini ve özürlerini
bizlerle paylaşmış, TED camiasına yakışır şekilde, duyuru değiştirilerek
yinelenmiştir.
Değiştirilen duyuru metni ektedir.
 

 

HAFTANIN EN’leri

Haftanın Takımı

İstanbulgücü

Haftanın Altın Karması

Gamze SenaDülegöz (İstanbulgücü)

İlaydaTokmak (İstanbulgücü)

Dilek Dedeoğlu (KırçiçeğiBodrumBasketbol)

NeslihanKülekçi (FerkoIlgaz Hotel Kastamonu)

Molly Schlemer (İstanbulgücü)

Haftanın Gümüş Karması

MerveUygül (Mersin Üniversitesi)

Derin Yaya (TED Ankara Kolejliler)

Özlem Öztürk (FerkoIlgaz Hotel Kastamonu)

HandeÇelebi (ÇankayaÜniversitesi)

Sasha Goodlett (Mersin Üniversitesi)

Haftanın Bronz Karması

SümeyyaÖzcan (Orduspor)

PelinKüçük (OGM Ormanspor)

FahriyeBayraktar (Mersin BŞB Gelişim)

BetülKutlu (İstanbulgücü)

Melek Bilge (KırçiçeğiBodrumBaskebol)

Haftanın Koçu

ErdemTunçluer (İstanbulgücü)

Haftanın Oyuncusu

Molly Schlemer (istanbulgücü)

Haftanın Genç Oyuncusu

Gamze SenaDülegöz (İstanbulgücü)

Haftanınskoreri

Sasha SamoliaGoodlet (Mersin Üniversitesi) 32

Haftanın 3’lükçüsü

CananKarsavran (UrlaBelediyesi) 3/3

En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu

SümeyyaÖzcan (Orduspor) 5/8

Haftanın en fazla sayı atan takımı

OGM Ormanspor (100)

Haftanın en az sayı yiyen takımı

UrlaBelediyespor (48)

IzmitBelediyespor (48)

Yalova VIP Gençlik (48)

En fazla serbest atış kullanan takım

Çankaya Üniversitesi (22/34)

En az serbest atış kullanan takım

Kurtuluşspor(1/3)

Enfazlaribaundalantakım

Yalova VIP Gençlik (54)

Enfazlaribaundalanoyuncu

Sharon Houston (Elaziğ Il Ozel Idare) 20

Nadia Parker (Mersin BSB Gelişim) 20

En fazla asist yapan takım

FerkoIlgaz Hotel Kastamonu(28)

OGM Ormanspor (28)

KirçiçeğiBodrum Basket (28)

En az asist yapan takım

Nevşehir HBVÜ(8)

En fazla asist yapan oyuncu

MerveUygül(MersinÜniversitesi)10

En fazla top çalan takım

Mersin BSB Gelişim (18)

En az top çalan takım

Edirne BLD. Edirnespor(4)

En fazla top çalan oyuncu

Nadia Parker (Mersin BSB Gelişim) 8

En fazla top kaybeden takım

Kurtuluşspor (26)

En az top kaybeden takım

Çankaya Üniversitesi (11)

Mersin Üniversitesi (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S Takım O G M A Y P
1 Bornova Beckerspor 25 22 3 1920 1481 47
2 OGM Orman Gençlik 25 21 4 1885 1476 46
3 Çankaya Üniversitesi 25 19 6 1900 1587 44
4 Edremit BLD. Gürespor 25 19 6 1819 1608 44
5 İzmit Belediyespor 25 19 6 1731 1504 44
6 Mersin Üniversitesi 25 18 7 1640 1537 43
7 Kırçiçeği Bodrum Basketbol 25 17 8 1756 1432 42
8 Mersin BŞB. Gelişim 25 15 10 1609 1558 40
9 Elazığ İl Özel İdare 25 14 11 1683 1609 39
10 Orduspor 25 12 13 1727 1767 37
11 Urla Belediyesi 25 12 13 1579 1524 37
12 Ferko Ilgaz Hotel KBSK 25 12 13 1613 1618 37
13 TED Ankara Kolejliler 25 11 14 1578 1565 36
14 Edirne BLD. Edirnespor 25 10 15 1606 1703 35
15 Yalova VİP Gençlik 25 10 15 1543 1569 35
16 İstanbulgücü 25 9 16 1531 1576 34
17 Kurtuluş Spor 25 5 20 1492 1770 30
18 Nevşehir HBVÜ. 25 4 21 1416 1647 29
19 Anadolu Üniversitesi 25 1 24 1307 1715 26
20 55 Gençlik 25 0 25 1169 2258 25

 

Yorumlar Okunma: 2458