Avrupa'daki Türk derbisinde ilk el Karşıyaka'nın - BasketFaul.com

Avrupa'daki Türk derbisinde ilk el Karşıyaka'nın

01-03-17 21:57

İki Türk ekibinin Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında kazanan taraf 75-70 skoruyla ev sahibi Pınar Karşıyaka oldu.  Beşiktaş maç boyu geride gitse de kabul edilebilir bir fark ile evine döndü. Seyirciler maç boyu etkili olurken İstanbul'da iki takımı da zorlu bir mücadele bekleyecek. Vladimir Stimac 20 sayı 13 ribaund ile pota altını domine etse de Mike Green 25 Ponitka ise 22 sayı üretmeyi başardı.


Karşılaşma sıkı savunmalar ile başladı. İlk beş dakikanın sonunda 5-4'lük Karşıyaka üstünlüğü bulunuyordu. 5-0'lık Karşıyaka serisi ile fark da 6 sayıya kadar yükseldi. Mike Green ile çok etkili olan Karşıyaka rakibiyle olan farkı korurken J Covan Brown'ın 8 saniye kala gelen üçlüğü ile ilk çeyrek 22-13 Karşıyaka lehine sonuçlandı.

İkinci çeyreğin ilk iki dakikalık bölümünde Beşiktaş'tan gelen 7-3'lük seri maçı ortaya getirdi. Petway'in serbest atışları Karşıyaka'ya nefes aldırırken Ponitka bu bölümde oyunu yönlendiren isimdi. Sertaç Şanlı üst üste aıtışlardan isabet bulamazken karşılıklı isabetlerle 16. dakika 29-29 beraberlikle geçildi. Eski takımına karşı oynayan Strawberry bu bölümde 9 sayı üst üste üreterek oyunu domine etti. Jesse Owens'in serbest atışlarına Earl Clark karşılık verince ilk devre 41-40 Beşiktaş lehine sonuçlandı.

İkinci yarı ilk yarıya göre daha durgun başladı. İlk üç dakika sonunda 4-4'lük eşitlik vardı. Ponitka'nın sorumluluk almasıyla Karşıyaka 6-0 seri yakaladı. Beşiktaş uzun süre sonra ilk isabetini Stimac'ın basketfaulü ile buldu. Stimac'ın serbest atışları ile üretimi sağlayan Beşiktaş'a cevap Ponitka'dan geldi. Çeyreğin sonunda istediklerini yapan taraf Beşiktaş olunca son çeyreğe 58-57 Beşiktaş önde tamamladı.

Çok sert savunmayla başlayan son çeyreğin ilk 3 dakikasında sadece Beşiktaş'ın iki sayısı vardı. İki takım da bir türlü sayı üretemezken ilk beş dakika sonunda skor 62-61 Beşiktaş üstünlüğü vardı. Bu dakikalarda Karşıyaka'dan gelen 7-0'lık seri ikinci maç için bir anda avantaj sağladı. Erkan Veyseloğlu isabeti bulsa da Mike Green'in üsyt üste 5 sayısı ile Karşıyaka farkı 5 sayıya yeniden çıkardı. Stimac 2 dakikalık sessizliği serbest atış ile bozdu. Dejuan Summers'ın üçlüğü ile fark 1 dakika kala 7 sayıya çıktı. Stimac'ın isabeti ile fark tekrar 5'e düştü. Brown ikide 1 serbest atış atarken Earl Clark da aynı şekilde 2'de 1 serbest atış atınca karşılaşma 75-70 Pınar Karşıyaka lehine sona erdi.

 

Yorumlar Okunma: 2424