Anıl Uyanık: TB2L'de gerçek hayat şimdi başlıyor - BasketFaul.com

Anıl Uyanık: TB2L'de gerçek hayat şimdi başlıyor

07-03-17 12:44

Karesispor'un Sportif Direktörü Anıl Uyanık, TB2L'de "gerçek hayatın" play-off'larla birlikte başlayacağını belirtti ve İnegöl Belediye ile zorlu bir seri oynayacaklarını söyledi.

TB2L'nin kalitesinin 3-4 yıl önceki TBL'ye yakın olduğu yorumunu yapan Uyanık, hakemlerin belli standart yakalayamamalarının her maçın farklı sertlikte oynanmasına neden olduğunu ifade etti.

Uyanık şunları söyledi: 

Gerçek hayat şimdi başlıyor
"TB2L kuralar çekildiğinde hedefimiz grubumuzu ilk iki sıra içinde tamamlamaktı. Geldiğimiz noktada normal sezonu 16 galibiyet, 2 mağlubiyetle en yakın rakibimizin 5 galibiyet önünde lider tamamladık. Tecrübeli ve genç oyuncuların kombinasyonundan oluşan son derece geniş rotasyona sahip bir kadroya sahibiz. Potansiyelli ve seviye atlayabilecek genç oyunculara şans tanımak kulüp olarak vizyonumuzun bir parçası. Sezon içinde gerek geniş rotasyonumuzdan tüm oyuncularımıza şans tanımak, gerek hangi oyuncudan ileride ne alabileceğimizi görmek, gerekse play-off serisi ve sonrasını düşünerek yaptığımız fiziksel yüklemelerle oynadığımız basketbolda dalgalanmalar oldu. Bazı maçları beklentilerin aksine zorlanarak kazandık. Ama Karesi Basketbol'da hedef play-off serisi ve final grubu. Normal sezonu lider bitirmenin play-off'ta saha avantajına sahip olmak dışında reel bir anlam taşımadığını ve "gerçek hayatın" şimdi başladığının farkındayız. Pazartesi itibariyle İnegöl Belediyespor serisi için hazırlıklarımıza başladık. İnegöl Belediyespor son derece tecrübeli ve kariyerli oyunculardan kurulu ciddi bir rakip. Onlarla 3 maç üzerinden zorlu bir play-off serisi oynayacağız. 

Balıkesir bir basketbol şehri ve Balıkesir halkı basketbolu çok seviyor ve bilerek izliyor. Onlar da Balıkesir'in basketboldaki yükselen yıldızı Karesispor'a sahip çıktılar. Bu ligde en yüksek seyirci sayısına sahip kulüplerden biriyiz. Kurtdereli spor salonu rakiplerimiz için zor bir deplasman ve belki de bizim en önemli gücümüz. 

Her takım savaşıyor
Bu yıl TB2L'deki oyuncu kalitesinin 3-4 yıl önceki TBL'ye yakın olduğunu söyleyebilirim. Birçok kariyerli oyuncu bu ligde forma giyiyor ancak takım düzenlerine baktığımızda birkaç takım dışında düzen basketbolu oynayan takım yok. Genel olarak iç-dış dengesi olmayan, kısa oyunculara endeksli, mücadele gücü yüksek ve koşarak oynayan takımları görüyoruz. Ama ligdeki her takım, her maç için sonuna kadar savaşıyor. Ortaya konulan bu mücadele basketbol kalitesi olarak olmasa da, ligin rekabet seviyesini yükseltti ve izlenirliğini arttırdı.

Hakem sorunu...

Ligdeki hakem yönetimlerini değerlendirecek olursak, sanırım en önemli sorun standartsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Takım olarak her haftanın özelinde farklı bir sertlik ve yönetim anlayışına maç içinde adapte olmanız gerekiyor. Bu da takım olarak oyun anlayışınızın değişmesine sebep olabiliyor. Bir maçta çok sert fauller çalınmazken başka bir maçta çok fazla faul düdüğü ile kesilen keyifsiz bir maç oynayabiliyoruz. MHK'nın bu yılki uygulaması son derece yerinde; hemen hemen her maçımızda hakem değerlendiricisi duayen ağabeylerimiz, genç hakem arkadaşlarımızı izleyip geliştirmek için tribünlerde oluyorlar. Bu durum hem kulüpler, hem de hakemlerimiz açısından güven ve ciddiyet yaratan bir durum. Bu uygulamanın hakem gelişimine katkı vereceğini düşünüyorum. MHK'nın TB2L play-off ve final grubu atamalarında hassas davranıp standardı yükselteceğine inanıyorum. Sonuç olarak, Türk basketbolu tüm paydaşlarıyla hepimizin ortak değeri."

Yorumlar Okunma: 3105