Kızlarda U16 derbisi Fenerbahçe'nin (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kızlarda U16 derbisi Fenerbahçe'nin (Hayri Pekergin)

09-03-17 11:49
İstanbul Kızlar U16 Liginde Fenerbahçe, Galatasaray karsısında 53-46 kazanarak İstanbul Üniversitesi'nin lider olduğu final grubunda şampiyonluk şansını sürdürdü.

Maça iyi başlayan shooting guardlar Doğa Adıcan ve İdil Saçalır'ın sayıları, power forvet Melike Duru'nun savunmayı yukarı çeken blokları ile Fenerbahçe oldu.

İlk çeyreğin son bölümünde Fenerbahçe oyun kurucusu Duygu Özen'in 2 faul ile kenara gelmesi ardından ribauntlara destek veren U-14 oyuncusu Arifecan Vardar ve skor ritmini bulan shooting guard Sude Yılmaz ile Galatasaray önce oyun sonra skorda dengeyi sağladı.İlk çeyrek 16-15 Fenerbahçe üstünlüğünde geçildi.

Maçın 2.çeyreğinde Galatasaray dış oyuncu savunmasında bu sene uzayan boyu ile dikkat çeken Miray Balota, Sude Yılmaz ve Beyza Urga ile daha etkili oldu.

Sude Yılmaz'ın devam eden ritmi, rotasyonun skora katkısı ile Galatasaray kontrolü aldı ve çeyreği 11-17 devreyi de 27-32 önde kapattı.

Maçın üçüncü çeyreğinde Fenerbahçe Doğa Adıcan ve Idil Saçalır'ın savunmadaki başarısı, Melike Duru'nun ribaunt ve blokları ile kontrolü geri aldı.

Artan tempo, hızlı oyunda yetenekleri daha ön plana Doğa Adıcan için avantajdı. 15 Yaşındaki shooting guard bu çeyrekte penetre ve dış şutlardan gelen isabetler ile takımının bulduğu 19 sayının 11'ine imza attı.

İlaysu Sevgen ve Duygu Özen'in sayıları İle Fenerbahçe öne geçti. Galatasaray bu bölümde neredeyse yalnızca Beyza Urga ile sayı buluyordu. Fenerbahce bu çeyreği 46-42 önde kapattı.

Son çeyrek iki takımın da yorulduğu savunmaların hücumlara göre daha baskın olduğu bölüm oldu. 5 Faul ile oyun dışı kalana kadar topu ve tempoyu iyi kontrol eden Duygu Özen ve Suzan Kınran'ın kritik sayıları ile skoru önde götüren Fenerbahçe maçı 53-46 kazandı.

Bana göre maçın oyuncusu Doğa Adıcan oldu.2002 Doğumlu oyuncu yalnız ürettiği 21 sayı ile değil, hücumdaki çok yönlülüğü, savunma ve ribauntlara verdiği destek ile sonuçta belirleyici olan isimdi. Gelecekte artan tecrübesi ile maç içinde enerjisini maçın bütününe yaymayı öğrendiğinde daha etkili maçlarını izleyebiliriz.

Galatasaray’da İlk yarı Sude Yılmaz ikinci yarıda Beyza Uruş'un yanında skora destek verecek bir ismin devreye girmemesi sonuçta belirleyici oldu. Savunma ikinci yarıda tıkanan hücumları telafi etmek için yeterli olmayınca maça ortak olmaları mümkün olmadı.

Fenerbahçe'de oyunun her iki tarafını da çok iyi oynayan Doğa Adıcan 21 sayı, 2.yarıda savunmaya katkı getiren Idil Saçalır 10 sayı, blokları, ribaunt ve mücadeleye katkısı ile ön plandaki Melike Duru 5 sayı, maç eksiği ve faul sorununa rağmen oyunu iyi kontrol eden oyun kurucu Duygu Özen 7 sayı ile oynadı.

Galatasaray'da shooting guardlar Sude Yılmaz 18 sayı ve 2.yarıda skor ritmini bulan Beyza Urga 10 sayı, oyun kurucu Tuana Açarçiçek 5 sayı ve ribauntlara önemli katkı veren U14 forvet Arifecan Vardar 5 sayı üretti. 

 

Yorumlar Okunma: 3178