Şükür; Otuzu Bulduk! (TKBL 30. Hafta EN'leri) - BasketFaul.com

Şükür; Otuzu Bulduk! (TKBL 30. Hafta EN'leri)

12-03-17 19:48

TKBL 30.haftayı buldu. Dile kolay; 4 Federasyon Kupası elemesi ile beraber oynanmış 34 mecburi maç. Federasyon Kupası finali oynayanlar için rakam 37. Ve play-off, Final Four hariç daha 8 mecburi maç daha var. Mecburi derken oynamaktan şikayetçi değil kimse, sakatlıklar da olmasa. Başka bir yazının konusu olabilecek; sezon başı hazırlık döneminin yetersizliği, birçok takımda kondisyoner dahi bulunmaması sorunları dikkate alındığında sakatlıkların temeline inmek çok da zor değil. Ancak işin bir de psikolojik tarafı var. Her maç kendi elektriğini yaratıyor, takım içi sorunları da alevlendiriyor. O sorunların çözümü sakinleşme süreci gerektiriyor ama sakinleşmek dar zamanlara sığınmak zorunda.

TKBL kızlarının birçoğunun Pazar günü Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) olduğundan maçlar Pazar’a kalmadan Cuma-Cumartesi oynandı. Sınavı olan tüm basketbolcu kızlarımıza Allah zihin açıklığı versin.

BECKER ANKARA’YI FETHETTİ
Zor maçlardan biriydi Bornova Beckerspor için. Çankaya Üniversitesi son haftalarda dar rotasyonuna karşın bir ahenk tutturmuş gidiyordu. Beckerspor’un da mağlubiyet kaldıracak hali yoktu. Ancak maç başlayınca görüldü ki Beckerspor Koçu Olcay Orak rakibi çok iyi analiz etmiş. Son haftaların yıldızı Mercedes Walker’a yardım getirerek çember altında nefes aldırmadılar. Chanita Jordan savunma tarafında işini çok iyi yaptı. Jordan bunu her maça yayabilse, Beckerspor ligin final bölümüne daha rahat bakacak. Ortaya çıkan en önemli fark, tecrübe bölümünde göründü. Özellikle İlsu Darıcıoğlu/Esra Şencebe Kayaoğlu ikilisi kalitelerini ve tecrübelerini sahada çok belli ettiler. Süper ikilinin toplamda 26 sayı 15 asist istatistiği kalite farkının sayısal ifadesiydi. Oyunu bilerek oynamak TKBL’de büyük fark yaratıyor. Gülşah Akkaya da bilerek oynayanlar kümesinin üçüncü ve etkin oyuncusu oldu. Gülşah belki de sezonun en iyi performansını gösterdi (17 sayı 6 rib) ÇAÜ’nün karambol ve enerjik oyunu galibiyetin uzağında kaldı. Maçı özellikle ikinci periyottan itibaren sürükleyen Beckerspor sahadan 58-74 galip ayrıldı ve liderliğini adeta perçinledi. Hande Çelebi, Maria Gültekin ve Gülşah Çelebi iyi savunma karşısındazaman zaman çaresiz kaldılar. İlknur Dumlu’nun çabası yetmedi. Ligin ikinci yarısında yeterli süreyi alamayan tecrübeli Seda Tabakçı’nın oyuna girmesiyle biraz canlanan Çankaya Üniversitesi, Beckerspor’un savunmadan hiç kaytarmaması nedeniyle o ateşi körükleyemedi ve üçüncülük koltuğunu yeniden haftayı 55 Gençlik “tatiliyle” geçiren Gürespor’a devretmek zorunda kaldı.

ORMANSPOR KURTULUŞSPOR’A ZORLANDI
Mersin deplasmanında Kurtuluşspor’la karşılaşan OGM Ormanspor beklemediği bir dirençle karşılaştı. Üçlük isabetinde 3/23’te kalan Başkent ekibi, topu sürekli AishaMohammed’e indirerek, rakibin direncini ancak maç sonunda kırabildi. Skor 51-67. Son 6 dakika skoru 0-12 Ormanspor lehine. Yani 34 dakika başabaş oynanan bir oyun. Kurtuluşspor için her maç final. Ligde kalmak için fazla kaybetme kredileri yok. Ormanspormaçı bu anlamda hedef maç olmamasına karşın ellerinden geleni yaptılar bir mucize için. Ormanspor’da saha içi isabet oranının çok düşük kalması Kurtuluşspor’u ümitlendirdi ama çember altında AishaMohammed ile baş edemediler. Ormanspor’un Aisha dışında kalan dört oyuncusunun sürekli switch yaparak rakip takımı savunması etkili oldu. DAMLA Üredi’nin tempolu oyunu Ormanspor savunmasını yıpratırken, Ankara ekibinin boyalı alan savunmacıları CorinneCosta’yı ikinci yarıda durdurunca o üstünlük skoru da rahatlattı. Ligin en az sayı yiyen takımı Ormanspor.Alperi Onar’ın (10 sayı) çembere gidişleri, Deniz Boz’un Ormanspor’un 3 isabetli üçlüğünden ikisini kotarmış olması guardlar adına olumlu skor sinyalleri. Harika Eldaş’ın halen patlama yapamaması belki sorun gibi görünebilir ama geçtiğimiz MBK sezonunu hatırlarsak, beklemeye değer. Damla Gezgin alışılagelmiş köşe üçlüklerini bulamasa da 8 sayı ile takımının üçüncü skoreri olmayı başardı. Nihan Demirkol’daki durgunluk sürüyor; onun fizik gücünü iyi bildiğimizden geçicidir, yakında atar üzerinden diye düşünüyoruz. Koç Furkan Sağlık’ın kaliteli dört numaraları Melike Bakırcıoğlu/Aslı Sevinç ikilisinden daha fazla temaslı bir boyalı alan zorlaması yaratması gerek. Her iki oyuncunun da faul çizgisine gitmeden maçı tamamlamaları final periyoduna girerken düşündürücü. Aisha’nın vidaları her zaman bu kadar sağlam kalmayabilir. Kurtuluşspor’da bu sert ve mücadeleci tavır devam ettiği sürece yoksun başladıkları ligde zenginlik gösterebilirler. Ligde kalmak adına Ebru Ağar, Selin Ekiz ve Damla Üredi’nin yanına bu maçta Cansu Yetiş’i kattıkları gibi katacakları her yenilik önemli. Koç Levent Şenol kendi oyunculuk karakterini takıma yansıtmış görünüyor. Sertlik düzeyleri yüksek. Bu Çarşamba deplasmanda oynayacakları İstanbulgücü maçı belki de en önemli kader maçı olacaktır. Ligin ilk yarısında sahalarında kazandıklarında motivasyonları çok yükselmişti. Bu kez daha da değerli bir dönemdeler. Telafi sınavları için zaman yok.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ YOLA DEVAM
Mersin Üniversitesi birlikte mücadele etme, birlikte başarma olgusunu yaratmış bir takım. Koç Burak Uyar oyuncularını bu çizgide birleştirebiliyor, Kulübün akademisyen yönetim kadrosu bilim ve sporu aynı potada birleştirebiliyor. Takım oyunu bu ligde takım değerinden daha anlamlı. İzmit Belediyesi ise bu perspektifte sezon başına göre gerilemiş bir görünümde. Zaten yaşadıkları düşüşün de ana sebebi bu. Bulunduğunuz yerde mutlu iseniz başarı kolaylaşıyor. Mutsuzluk varsa her maç mecburi hizmet gibi gelir. Mersin Üniversitesi sahasında ağırladığı İzmit Belediyesi’ni 70-66 yenerken pek zorlanmadı. Skor yakın görünebilir ama maçı sürekli kontrol eden Mersin ekibi, özellikle Merve Uygül(13 sayı 9 rib 3 asist), Gözde Yürük (14 sayı)ve İlkay Maşa (9 sayı 8 rib 5 asist)ile oyunun her iki yönünü de iyi oynadı. Sasha Goodlett yine takımının en skorer oyuncusuydu (23 sayı 11 rib 6 asist). Ezgi Manlacı enerjisi yine yüksekti. Zeynep Zilan Şahin geçen hafta bıraktığı yerden devam etti. Rakip İzmit Belediyesi’nde ise Gülizar Sezer sakatlığı nedeniyle oynamazken, sakatlığı geçen Deniz Doğan 8 sayı ile yeniden start verdi. Büşra Akbaş son haftaların iyisi; 15 sayı 7 ribaund 5 asist üretti. Bir başka iyi Selvin Türkmen 25 dakikada 12 sayı üretmişken kenara alındı ve Koç Erkan Metin tarafından nedense bir daha hatırlanmadı. Oya Salter 9 asist ile öne çıkarken, WhitneyJones’un verimi düşük kaldı. Bu galibiyet Mersin Üniversitesi için ilk altı sıranın garantilenmesi anlamını taşıyor. İzmit Belediyesi ise son beş maçın tamamını kaybetti ve paraşütsüz iniyor. Play-Off garanti derken, evdeki bulgurdan olmak da var. Aman dikkat!

 
 
BODRUM YÜRÜYOR
Kırçiçeği Bodrum Basketbol sahasında ağırladığı İstanbulgücü’nü özellikle ilk periyottaki etkili oyunuyla 66-60 yenerek ardarda altıncı maçını kazanmış oldu. Bodrum Basketbol’un amacı 4.sıraya çıkarak play-off’ta saha avantajını kapabilmek. Bunu yapabilmek için en önemli sınavlardan biri Çarşamba günü deplasmanda oynayacakları Edremit Bld.Gürespor maçı. Yukarı uygun adım için kazanmaları gerekiyor. İstanbulgücü karşısında sürpriz bir isim sahne aldı: Dilara Kaya. 16 sayı 7 ribaund ile oynayan Dilara’ya Dilek Dedeoğlu da 14 sayı 4 ribaund ve 3 asist ile eşlik etti. Selby’nin 6 sayıda kaldığı maçta pivot Melek Bilge de 12 sayı buldu. Gamze Türkoğlu’nun 8 sayı 10 ribaundu kayda değer. Ancak Belgin Onbaşı’nın suskun günleri devam ediyor. Edremit’te lazım olur. İstanbulgücü ise sadece MollySchlemer’e duacı olduğu günlerde kazanamıyor. İlayda Tokmak (12sayı) ve Gizem Uca (11 sayı) toplamda 23 sayı buldular ama Betül Kutlu sıfır çekince skora ortak olamadılar. Molly’nin 18 sayı 16 ribaundu yetmedi. Çarşamba günü çok daha önemli Kurtuluşspor maçları var. Kazanmak ligde kalmayı garantilemek demek adeta. Çetin bir maç olacak. Katkı payını tüm oyunculara yaymaları gerek. 

URLA’NIN PLAY-OFF AŞKI
Aşka varabilmek için fedakarlık gerek, hatta bazen de sürünmek. Urla Belediye Gençlik’in play-off aşkı da böyle. Bazen çok zor maçları kazanırken, bazen de kolay görünenlere yeniliyorlar. Ancak bu büyük aşk uğruna artık kaybetme lüksleri kalmadı. Bunun bilincindeler. Bu hafta ligin en çetin cevizi Ferko Ilgaz Kastamonu Basketbol karşısına çıktılar ve baştan sona hiç gevşemeden oynayarak 77-68 kazandılar. OlenaStaschuk (27 sayı 11 ribaund) ve Berrin Karabaş(16 sayı) içeriyi kararttılar. Kastamonu Basketbol’da Marissa Quick (25 sayı) direndi ama sadece farkın daha fazla büyümesini engelledi. Özellikle son haftaların etkili ismi Başak Altunbey’i iyi savunan Urla Belediye, iki tecrübeli ve oyunu bilen oyuncusu Dilek Akıncı (5 sayı 5 asist) ve Seda Aydın (10 sayı 7 asist) üzerinden pas yollarını iyi buldu. Gizem Kumandanoğlu’nun da (6 sayı 5 asist) bu pas oyununa katılmasıyla Koç Mehmet Özkan’ın takımı tam 27 asist yaptı ve rakibe göz açtırmadı. Son haftaların formda ismi Melek Yusufoğlu’nun 11 sayı bulmasına karşın 2/12 saha içi isabet oranında kalması tamamen Urla Belediye’nin baskılı savunmasının sonucu. Hatta isabet buldukları 4 üçlük basketin 3’ünün oyunun gevşediği son periyotta geldiğini de belirtelim. Kısacası Urla Belediye Gençlik maçı ilk periyottan bitirdi dersek yanlış olmaz. Şimdi hafta içi önlerinde çok benzer basketbol oynayan Ted Ankara Kolejliler maçı var. Aşka varmak için kazanmaları gereken bir maç daha. Kaybetmeleri kırıcı olur.

MERSİN BŞB GELİŞİM NİHAYET
Son dört maçını kaybeden Mersin BŞB Gelişim, son beş maçını kaybeden Yalova VİP Gençlik deplasmanında beklenmedik şekilde rahat bir galibiyet aldı: 57-80. Mersin BŞB Gelişim kuşkusuz çok potansiyelli bir takım. Kaliteli Nadia Parker’a ve umut veren Türk oyunculara sahipler. Ancak bu sezon A Takıma yardım etmekten kendi işlerine zaman ayıramadılar. Bunun sonucunda son dört maçlarını kaybettiler ki, geçen hafta kazanmışken elden top vererek Edirnespor’a kaybetmeleri tüy dikti. Belli ki o mağlubiyetin acılarını giderme maçı olarak görmüşler Yalova deplasmanını. Öyle bir başladılar ki maça; daha ilk yarıda 22 sayı farkı yakaladılar. Farkın bu kadar açılmasının en önemli nedeni Yalova atıcılarının gününde olmayışları. Bojana Vulic’in 0/5, Ebru Torun’un 1/5 üçlük isabeti konuyu anlatmaya yetiyor. Buna karşın Gelişim Yaren Uslular’ı sahaya sürerek rakip Koç Caner Yıllar’ın guardlara baskısını çift guard ile geçti ve dahası Yaren’den 3/4 üçlük isabeti bularak farkı daha da açtı. Tüm bunların üzerine Fatma Bayram da sezon rekoru kırarak 13 sayı 8 ribaund 3 asist ile takımına bayram yaşattı. 3.periyotta maça geri dönme çabasına giren Yalova VİP iki şanssızlık daha yaşadı: Önce Bojana elinde sakatlık yaşayarak, sonra da Betül Kalfalı ayağını burkarak sahayı terketti. Son periyot farkın getirdiği rehavet bir basketbola döndü ve Mersin BŞB Gelişim play-off için vitesi yükseltmiş oldu. 

 
 
ADI ŞEBNEM, SOYADI “ÜÇLÜK”
Son dokuz maçında sadece Anadolu Üniversitesi’ni yenebilen Orduspor ligdeki konumunun da rahatlığını kullanıyordu. Edirnespor ise geçen haftaki Mersin BŞB Gelişim mucizesinin rüzgarını arkasına almıştı, form durumu itibarıyla favoriydi. Fakat bambaşka bir Orduspor izledik Edirne’de. Bir Şebnem Özçelik hadisesi yaşandı öncelikle. 34 yaşında, evli ve çocuklu. Urla eşrafından kendisi. Hatta Arnavut. İnatçı yani. En iyi ne yapar derseniz, üçlük sokar. Atar demiyoruz, sokar. İnatla sokar.Edirnespor karşısında 9/15 üçlük isabeti bularak konuyu biraz abarttı. Abartınca da hayat kolay oldu Orduspor için. Kendisi için bulduğu 29 sayı da, 9 üçlük de sezon rekoru. Ancak zaten % 40 üçlük isabet genel ortalamasıyla sezonun en iyi üçlük atan oyuncusu Şebnem. Bu konforun yanı sıra Yanique Gordon 18 sayı 18 ribaund ile sezon başı istatistiklerine selam çaktı. Oyun anlamında Orduspor adına en iyi iyileştirme, son haftalarda çokça gereksiz top kullananan Tuğçe Kanat’ın biraz da mecburiyetten (diz sakatlığı) az süre alması ve topun çok daha iyi paylaşılması. Sümeyya Özcan 10 sayı, 10 asist ve 7 top çalma ile bir oyun kurucudan beklenen herşeyi sahaya yansıttı. Doğa Comba 15 sayı 4 top çalma ile oynadı. Son haftaların en iyi performansı. Buna bir de Eyfel Akar’ı eklememiz gerek. Eyfel de savaşçı oyununu 13 sayı 8 ribaund ve 5 asist ile süsledi. Güzel basketbol oynadılar, rahat kazandılar kısacası. Edirnespor’a gelince; tam 28 top kaybı yaptılar. Bu kadar top kaybederek maç kazanmak imkansız. Covington’a eşlik eden olmadı. Belki biraz Merve Usal. Gülay Gül’ün sayıları maçın son periyodunda oyun bitmişken. Edirnespor’u zor günler bekliyor. Fikstürleri kolay değil.

VE DİĞERLERİ
TED Ankara Kolejliler deplasmanda ligden düşmesi kesinleşen Nevşehir HBVÜ karşısında Ayesha Barkley (22 sayı), Derin Yaya (16 sayı) ve Beylem İlba (12 sayı) ile sonuca gitti: 64-76.HBVÜ’nde Tülin Okumuş 19 sayı bulurken, Melis Eren 16, Pınar Turan 11 sayı ile çift hanelere ulaştılar. Özge Turmuş da takımının tek uzunu sıfatıyla 16 ribaund aldı. 
Elazığ İl Özel İdare sahasında yine ligden düşmesi kesinleşen Anadolu Üniversitesi karşısında Sharon Houston ile sonuca rahat gitti (26 sayı 23 rib). Burcu Özdemir’in 9 sayı, 9 ribaund ve 9 asist ile dokuza bağlayan performansı da dikkat çekici. Anadolu Üniversitesi ise Marie Malone (19 sayı) ve Tuğçe Tarı (16 sayı 5 asist) ile direnç göstermeye çalıştı. Ribaundlardaki 51-25 Elazığ İl Özel İdare üstünlüğü maçın hangi alanda oynandığını gösteriyor. 
Edremit Belediyesi Gürespor ise Samsun deplasmanında 55 Gençlik karşısında adeta Çarşamba günü oynayacağı Kırçiçeği Bodrum Basketbol maçının provasını yaparak ter attı: 55-65. 

Salı-Çarşamba yine mesaideyiz. Edremit Bld. Gürespor-Kırçiçeği Bodrum Basketbol maçı kuşkusuz haftanın maçı. Başaltı mücadelesi. Kazanan büyük avantaj yakalar. Maç kuşkusuz ÇAÜ ve MEÜSK’ü de yakından ilgilendiriyor. Çarşamba saat 18:00’de Tbftv karşısında olmanız önerilir. İyi bir hafta dileğiyle.
 

 

TKBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
 Bornova Becker
Haftanın Altın Karması
Şebnem Özçelik (Orduspor)
Esra Kayaoğlu (Bornova Becker)
Gülşah Akkaya (Bornova Becker)
Berrin Karabaş (UrlaBelediyesi)
Sasha Goodlet (Mersin Üniversitesi)
Haftanın Gümüş Karması
İlsu Darıcıoğlu (Bornova Becker)
Şeyma Kutun (Mersin BŞB Gelişim)
Gözde Yürük (Mersin Üniversitesi)
Dilara Kaya (KırçiçeğiBodrum)
Yanique Gordon (Orduspor)
Haftanın Bronz Karması
Sümeyya Özcan (Orduspor)
Yaren Uslular  (Mersin BŞB Gelişim)
Bahar Yapar (Bornova Becker)
Eyfel Akar (Orduspor)
Aisha Mohammed (OGM Ormanspor)
Haftanın Koçu
Olcay Orak (Bornova Becker)
Haftanın Oyuncusu
Şebnem Özçelik (Orduspor)
Haftanın Genç Oyuncusu
Sümeyya Özcan (Orduspor)
Fatma Bayram (Mersin BŞB Gelişim)
Haftanın skoreri
Arhonda Jasmon Covington (EBLD Edirnespor) 31
Haftanın 3’lükçüsü
Şebnem Özçelik (Orduspor) 9/15
Gözde Yürük (Mersin Üniversitesi) 4/5
Melis Eren (Nevşehir HBVÜ) 4/5
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Şebnem Özçelik (Orduspor) 9/15
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Orduspor (85)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
OGM Ormanspor (51)
En fazla serbest atış kullanan takım
Urla Belediyespor (21/34)
En az serbest atış kullanan takım
TED Kolejliler (2/2)
En fazla ribaund alan takım
Mersin BŞB Gelişim (51)
Elazığ İl Özel İdare (51)
En fazla ribaund alan oyuncu
Sharon Victoria Houston (Elazığ İl Özel İdare) 23
En fazla asist yapan takım
Orduspor (30)
En az asist yapan takım
Yalova VIP (9)
En fazla asist yapan oyuncu
Sümeyya Özcan (Orduspor) 10
En fazla top çalan takım
Orduspor (20)
En az top çalan takım
Nevşehir HBVÜ (2)
En fazla top çalan oyuncu
Sümeyya Özcan (Orduspor) 7
En fazla top kaybeden takım
Edremit BLD. Gürespor (28)
En az top kaybeden takım
TED Kolejliler (7)

 

S Takım O G M A Y P
1 Bornova Beckerspor 30 27 3 2252 1747 57
2 OGM Orman Gençlik 30 25 5 2226 1714 55
3 Edremit BLD. Gürespor 30 24 6 2194 1896 54
4 Çankaya Üniversitesi 30 23 7 2290 1905 53
5 Kırçiçeği Bodrum Basketbol 30 22 8 2158 1733 52
6 Mersin Üniversitesi 30 22 8 1975 1868 52
7 İzmit Belediyespor 30 19 11 2049 1869 49
8 Elazığ İl Özel İdare 30 18 12 2030 1928 48
9 Mersin BŞB. Gelişim 30 16 14 1941 1894 46
10 Urla Belediyesi 30 15 15 1936 1856 45
11 TED Ankara Kolejliler 30 15 15 1912 1878 45
12 Ferko Ilgaz Hotel KBSK 30 15 15 1947 1944 45
13 Orduspor 30 13 17 2104 2186 43
14 İstanbulgücü 30 11 19 1824 1885 41
15 Edirne BLD. Edirnespor 30 11 19 1902 2060 41
16 Yalova VİP Gençlik 30 10 20 1857 1952 40
17 Kurtuluş Spor 30 8 22 1839 2106 38
18 Nevşehir HBVÜ. 30 5 25 1720 1997 35
19 Anadolu Üniversitesi 30 1 29 1577 2093 31
20 55 Gençlik 30 0 30 1419 2641 30

 

Gelecek Hafta Maçları (31. Hafta / 14 - 15 Mart 2017)
Anadolu Üniversitesi - Çankaya Üniversitesi
Bornova Beckerspor - Mersin Üniversitesi
İstanbulgücü - Kurtuluş Spor
Orduspor - Yalova VİP Gençlik
TED Ankara Kolejliler - Urla Belediyesi
Ferko Ilgaz MR. KBSK - 55 Gençlik
Mersin BŞB. Gelişim – Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
İzmit Belediyespor - Edirne BLD. Edirnespor
OGM Orman Gençlik - Elazığ İl Özel İdare
Edremit BLD. Gürespor - Kırçiçeği Bodrum Basketbol

 

Yorumlar Okunma: 2249