Gökhan Güney: Pick and roll yüzünden oyun kurucu çıkmıyor - BasketFaul.com

Gökhan Güney: Pick and roll yüzünden oyun kurucu çıkmıyor

15-03-17 15:18
İstanbulspor Beylikdüzü asistan koçu Gökhan Güney, uzun oyun kurucu sevdasıyla yılların boşa geçirildiğini belirtirken, "Şimdi de pick and roll tembelliği oyun kurucu çıkmamasına neden oluyor." dedi.

Yıllarca Anadolu Efes ve Oyak Reanault'ta oynayan ve eski bir oyun kurucu olan Gökhan Güney, yapılan yanlışlar nedeniyle Türk Basketbolu'nun oyun kurucu sıkıntısı çektiğini belirtti ve şunları söyledi:
"Uzun guard sevdası yüzünden birçok oyuncu harcandı. Oyun kurucu zekiyse, saha görüşü ve fundamentali varsa, yeterli güce sahipse neden onun bir de uzun olmasını isteyeceğiz. İspanyol guardlara bakın. Çok mu uzunlar? Devşirme olarak da Milli Takım'da ligimizin en kısalarından biri olan Bobby Dixon'u kullanmıyor muyuz?

Şimdi bir de pick and roll modası yeni oyun kurucu çıkmasını engelliyor. Pick and roll elbette iyi uygulandığı zaman ciddi bir silah ama basketbolun temeli birebir hücuma ve savunmaya dayanır. Altyapılardan itibaren bütün takımlar pick and roll'ü temel oyun felsefesi olarak kabul ettiği için artık birebir oynayabilen oyuncu yetiştiremiyoruz. Alt yapılarda belli yaş grubuna kadar pick and roll'ün yasaklanması basketbolumuza katkı verir." 

Yorumlar Okunma: 5467