Her maç bir final (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Her maç bir final (Hayri Pekergin)

21-03-17 00:13
Bilyoner.com Kadınlar Liginde her yerde final var.

Ligden düşme hattında her maç final.

Ligi lider bitirmek için yarışan Yakın Doğu Üniversitesi ve Fenerbahçe’yi sadece 1 puan ayırıyor.

Ligi 3.  sırada bitirmek için yarışan Galatasaray ve Bellona AGÜ için de artık her maç final konumunda olacak.

Her yerde bir final var derken kelimenin tam anlamı ile öyle günler yaşıyoruz.

Geçtiğimiz cumartesi günü Liseler U18 A Finali Samsun’da sonuçlandı.

Florya Doğa Koleji’nin zaferi ile sona eren Liseler Türkiye Şampiyonasının notlarını yazının son bölümünde bulacaksınız.

*****

Hafta içinde oynanacak Euro Cup Women yarı finalinde yer alan dört takımın maçları ileri tarihe ertelendi.

Yalnızca dört karşılaşmanın oynandığı haftada ligden düşme potasındaki takımların yükselen performansları dikkat çekti.

*****

Mersin Basketbol Adana ASKİ’yi ligin ilk yarısında da mağlup etmişti. Mersin ekibi ligdeki 5. galibiyetini 74-63 ile kazandı.

Mersin Basketbol adına galibiyetin sırrı rakibin iki belirleyici oyuncusu Clark (13s) ve Bentley’i (6s) doğru savunma kombinasyonları ile yavaşlatmaları oldu.

Geçen hafta Beşiktaş savunmasının alan bırakmadığı Brunson, hızlanan tempo ile yetenek setinin verimini “maksimize” edince 28 sayı ile sonucu belirleyen oyuncu haline geldi.

Takımın diğer skoreri Moss 19 sayıya ulaşırken 3 sayı yüzdesinin 2 sayıya göre yüksek olması ilginçti.

Ligde kalma mücadelesi veren bir takımda yerli oyuncuların cesaret ile sorumluluk alması ve oyunun her iki yönüne katkısı gerek şart konumunda bulunuyor.

25 Yaşındaki shooting guard Rana Derin (7s) ve 27 yaşında kariyerinin olgunluk dönemindeki oyun kurucu Melis Talay (6s) altyapı yıllarında kendileri üzerinde emeği olan coach Alper Durur ile bu sorumluluğu üstlenmiş göründü.

Ligin sert oynamayı bilen yerli guardları Asena Yalçın ve Kübra Erat önünde buldukları toplam 13 asist en az ürettikleri sayılar kadar değerliydi.

Ben böyle kritik maçlarda “oynamaya”, sorumluluk almaya “niyetli” oyuncu olup olmadığını alınan süre ve kullanılan top sayısına bakarak değerlendirmenin doğru olduğunu düşünürüm. Mersin Basketbol’un guard ikilisi toplam 14 top kullanarak bu iradeyi ortaya koymuş görünüyor. 

Bu gruba sakatlıktan etkilenen Ecem Güler ve benim inandığım oyunculardan biri olan Ferda Yıldız da eklenirse, Mersin ekibi önündeki dört ölüm kalım maçına daha umutlu bakabilir.

Bu maçın belirleyici faktörlerinden biri de ribauntlardı.

Mersin takımı ilk yarıda ribauntlarda üstünlük kurarak maç sonunda 35-27 ile buradan 8 top avantaj sağladı.

******

Geçtiğimiz hafta, önemli skoreri Sasa Cadjo’nun sezonu kapatması ile konu kanadı kırılan İstanbul Üniversitesi önünde kaybeden BOTAŞ’ın ligden düşmemek için can havli ile oynayan Canik Belediyesi önünde kazanması zaten zordu.

Sims ve Lacy’nin etkili olmadığı bir günde dezavantajlı olan BOTAŞ takımında performansı bu isimlere bağlı Kulichova ve Ivankovic de varlık gösteremeyince kazanan Canik Belediye oldu.

Canik ekibinin Erman Okerman ile yeni bir hava yakaladığı ard arda gelen galibiyetler ile tescillenen şüphe götürmeyen bir gerçek.

Benim anlamadığım ve anlamlandıramadığım, BOTAŞ cephesinde sezonun ilk yarısında da gördüğümüz oyuncu bazında “roller-coaster” tarzındaki iniş çıkışlar.

******

Osmaniye’de oynanan maçta Tosyalı Toyo Osmaniye ELW “Final Four” kulübünün neredeyse daimi üyesi olan Fenerbahçe önünde bir devre mücadele edebildi.

Pelin Bilgiç’in 6 sayı, 2 asist, 3 top çalma ile yeniden ivme kazanma yoluna girmesi, verilen fırsatı gayet iyi kullanan 20 yaşındaki oyun kurucu Melisa Kokmaz ve 21 yaşındaki Melis Gülcan’ın odaklı oyunu ve artan tempoda top kayıplarının tek hanede kalması Fenerbahçe’nin artılarıydı.

Tosyalı Toyo Osmaniye ekibi bana göre bazı pozisyonlarda hamle yapmakta geç kaldı.

Sezon içindeki performanslarına bakıldığı zaman, sonraki maçlarında geriye düştükleri yerde, ihtiyaç duyulacak kaldıraç etkisi için savunma, ribauntlar ve top kayıplarında hata olmaması gerekiyor.

Bu noktada Tuğçe İnöntepe’nin az top kaybı ile sahada azami süre kalması, yerli rotasyonda Büşra Akgün ve Bircan Gökdemir’in alacakları kısıtlı sürelerde azami verim üretmesi yabancı rotasyonun istikrarı ligde kalıp kalmayacaklarını belirleyen etkenler olacak.

*******

Beşiktaş ligden düşme potasındaki takımlar ile oynadığı maçları kayıpsız şekilde atlatarak istikrarlı çıkışını devam ettiriyor.

Siyah beyazlılar şiddetle puana ihtiyacı olan Girne Üniversitesi’ni son çeyrekte kontrolü ele alarak deplasmanda 71-65 mağlup etti.

Kimse üzerine alınmasın ama bana göre bu ligin “kredibilitesine” katkı yapan takımların başında Beşiktaş ve coachu Aziz Akkaya geliyor.

Siyah beyazlılar sezon başından bu yana, Stokes’un takıma katılmadığı ya da geç gelen yabancılar nedeni ile kadro uyumu konusunda yeterli seviyede olmadıkları maçlarda bile potansiyelini sahaya yansıtmak için didinen bir ekip konumundaydı.

Beşiktaş hiç bir maçın oynanan bölümlerinde iş ciddiyetinden uzaklaşmadı. Maç sonlarında kazansa da kaybetse de hep vites arttırdı.

Bugün bu odaklanmanın getirdiği kazançları, zorlu maçlarda alınan galibiyetler olarak puan hanelerine ekliyorlar.

Siyah beyazlılarda yerli rotasyonun son haftalarda deplasman maçlarındaki sınırlı katkısı ise üzerinde çalışılması gereken konular arasında.

Bu maçta Kübra Siyahdemir’in (5s) ikinci yarıda gelen üretimi geriden gelerek alınan az farklı galibiyette önem taşıyordu.

Beşiktaş’ın kalan 66 sayısı yabancı oyunculardan geldi. Zellous (27s) bir kez daha en skorer isimdi.

LİSELER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Liseler U18 Türkiye A Şampiyonası Samsun’da oynandı.

Florya Doğa Koleji finalde Oğuzkaan Koleji’ni 64-48 mağlup ederek şampiyon oldu.

Turnuva ile ilgili ilginç notlar vardı.

1999-2000 jenerasyonunun ortaokul seviyesindeki finali Akçakoca’da yapılmış yarı final üç İstanbul takımı ve Antalya Koleji arasında oynanmıştı.

4 Yıl sonra aynı jenerasyonun son lise turnuvasında yarı finalde bu kez 4 İstanbul takımı vardı.

Bu dört takımın üçünde Antalya Kolejinden transfer yolu ile İstanbul’a gelen oyuncular vardı dersem, sanırım önünüzdeki fotoğraf daha netleşmiş olacak.

*****

Turnuvada bronz madalyayı 3.lük maçında Fenerbahçe Kolejini 56-47 mağlup eden Şişli Özel Açı Lisesi kazandı.

İlk yarıyı oyun kurucu Ecem Erk’in (17s) ürettiği 13 sayısı 27-21 önde kapatan Açı Lisesi, ikinci yarıda geriye düştüğü dakikalarda Fatma Nur Şimşek (7s) ile maçta kaldı.

Son çeyrekte bu sertlikte bir maçta az görülen bir ivme yakalayan Açı Lisesi forveti Elif Bayram (15s) savunmaya katkısının yanı sıra, arka arkaya bulduğu sayılar ile takımını öne geçirdi.

Son dakikalarda topu iyi kontrol eden Açı Lisesi forvet Gülcan Aydoğmuş’un (10s) sayıları ile farkı açtı ve bronz madalyaya ulaştı.

Fenerbahçe Kolejinde oyun kurucu Duygu Özen 18 sayı ile oynarken, power forvet Melike Duru 8 sayı, forvet Şevval İstanbulluoğlu 7 sayı üretti.

******

Turnuvanın finali Florya Doğa Koleji – Oğuzkaan Koleji arasında oynandı.

Florya Doğa Koleji kadrosunda yer alan İnci Güçlü, Eda Şahin, Yağmur Taşar, Gülse Uğur ile birlikte Bengisu Alper, Şevval Gül, Yağmur Yıldız, Büşra Turan, Kübra Turan, Aleyna Baday,Mısra Albayrak ve Zeynep Maden gibi isimlere sahip olan Florya Doğa Koleji deneyimli coachu Efe Güven’in idaresinde kadro kapasitesi, deneyimi ve derinliğini sahaya yansıtarak hedefe ulaştı.

Maça Oğuzkaan Koleji’nin dış oyuncuları üzerine odaklanan yoğun savunma ile başlayan Florya Doğa Koleji, bu sezon belki de A Milli Takımda izleyeceğimiz, Oğuzkaan Koleji’nin etkili power forveti İlayda Güner’e gelen pasları azaltmayı hedefledi.

İlk çeyreği 25-13 önde bitiren Florya Doğa Koleji, ikinci çeyrekte süre alan tüm isimleri oyunun her iki yönünde başarılı olunca ilk yarıyı 42-21 önde kapattı.

Bu bölümde 10 sayı ile İnci Güçlü, 7 sayı ile oyun kurucu Eda Şahin ve 6 sayı ile Yağmur Taşar, 5 sayı ile Bengisu Alper ön plandaki skorerlerdi.

Oğuzkaan Kolejinde ise ilk yarıda 8 sayı üreten İlayda Güner’e belirgin bir skor desteği gelmedi.

Maçın ikinci yarısında önde tam saha baskı arkada alan savunması uygulayan Oğuzkaan Koleji mücadele dozunu çok yukarı çekti.

Hücumda yavaşlayan Florya Doğa Koleji Eda Şahin ve Şevval Gül ile sayı bulurken savunma direncini kaybetmeyince 3.çeyreği de 52-37 önde kapattı.

Maçın sonlarında Oğuzkaan Koleji oyun kurucusu Kardelen Gezgin’in bulduğu 8 sayıya, rotasyondan gelen isimlerin katkısını ekleyen Oğuzkaan Koleji farkı 10 sayıya kadar indirdi.

Bu bölümde deneyimli oyun kurucu Eda Şahin’den gelen kritik sayı ile kontrolü elinde tutan Florya Doğa Koleji Yağmur Taşar’ın sayıları ile farkı tekrar netleştirdi ve finali 64-48 kazanarak şampiyon oldu.

Final maçında Eda Şahin 13 sayı, İnci Güçlü 12 sayı, Yağmur Taşar 12 sayı, Şevval Gül 7 sayı, Bengisu Alper 5 sayı, Büşra Turan 5 sayı, Yağmur Yıldız 4 sayı, Aleyna Baday 2 sayı, Gülse Uğur 2 sayı ve Mısra Albayrak 2 sayı ile oynadı.

Oğuzkaan Kolejinde İlayda Güner 15 sayı, son çeyrekte bitime 6 dakika kala 5 faul ile kenara giden Kardelen Gezgin 10 sayı ile oynarken, forvet Meltem Topaloğlu 5 sayı üretti.

twitter : @hayripekergin 

 

Yorumlar Okunma: 2517