(Bursa BŞB-Alanya Belediyesi) Bir KBBL maçı - BasketFaul.com

(Bursa BŞB-Alanya Belediyesi) Bir KBBL maçı

28-03-17 09:10
Kadınlar Bölgesel Ligi eleme grubu maçları başladı ve 3.haftayı bulduk. Üç grupta altışardan 18 takım mücadele ediyor. Her grubun ilk iki takımı final grubuna yükselecek ve TBF’nin belirleyeceği bir şehirde Final-6 maçları izleyeceğiz. İlk iki takım TKBL’yi şenlendirecek.

Güçlü kadrosuyla Fenerbahçe Gelişim TKBL için mutlak favori. İkinci takımı arıyor lig aslında. O yüzden tüm takımlar eleme grubundan çıkmak için çok ince hesaplar yapıyorlar.

Hafta sonu F Grubu'nun önemli maçında geçtiğimiz sezon TKBL’den düşen iki takım Bursa BŞB ile Alanya Belediyesi karşı karşıya geldi.

Bursa BŞB’de Süperlig ve TKBL etiketli iki oyuncu; Burcu Erbaş ve Meriç Banu Yenal var. Alanya Belediyesi’nde ise TKBL gediklisi Şükran Çapalı ve Mürüvvet Menderes ile büyük umut vadeden Manolya Kurtulmuş oynuyor.

Bu isimleri saydık ama beklenmedik bir isim; Müge Gözde İnan (20 sayı 12 rib) takımının neferi oldu, görünen görünmeyen bütün işleri yaptı. Maça hızlı başlayan evsahibi ekip ilk periyodu 20-12, devreyi de 38-32 önde kapattı. Burcu Erbaş ve Müge Gözde İnan takımlarını sürükleyen isimlerdi. Alanya Belediyesi Şükran Çapalı ile direnmeye çalışırken, Manolya’nın daha ikinci periyotta 3.faulünü almasıyla kenara gelmesi Alanya Belediyesi’nin kanadını kırdı. Özellikle oyun kurucu Yağmur Öztürk ve Nilüfer Bağcı’nın üstüste top kayıpları Akdeniz ekibinin oyun organizasyonunu bozdu.

3.periyot ise Bursa BŞB’ye adeta baharı getirdi. Özellikle Bursa BŞB tam saha baskısında kaybedilen toplar ve hücum ribaundları evsahibi ekibe fazla hücum etme şansı verdi. Ribaundlarda Meriç Banu ve Müge rakibe üstünlük kurdular. Manolya’nın çok erken 4.faulünü alıp yeniden kenara gelmesiyle de Alanya Belediyesi’nin hücum etkinliği azalınca 31-15’lik periyot skoruyla fark 22 sayıya çıktı: 69-47.

Son periyot işler tersine döndü. Bu kez Alanya Belediyesi tam saha baskıya başladı ve rakibi acele hücuma zorladı. Bu baskıdan da Bursa BŞB çıkmayı başarıyordu aslında. Ancak bir pozisyonda baskının arkasına topu geçirip ikiye sıfır hızlı hücumda Ezgi Ekenoğlu’nun bomboş turnikeyi ağır çekime geçip 10 metreden yetişen Yağmur Öztürk’ün bloğuna yakalanmasıyla ibre döndü. Basketbol hata affetmiyor. Alanya Belediyesi’nin Yasemin Atınç’ı oyuna alarak ribaundları dengelemesi ve Yasemin’in aldığı hücum ribaundları sonrası bulduğu basketler (10 sayı 9 rib), Şükran, Manolya ve Yağmur’un kaptığı toplarla gelen hızlı hücum sayılarıyla Alanya Belediyesi maçı kazanma noktasına kadar getirdi ancak süre yetmedi ve 77-73 kazanan Bursa BŞB gruptan çıkma adına önemli bir galibiyet elde etti.

Alanya Belediyesi adına son periyot gösterilen kazanma azmi ve farkı azaltarak rövanş maçına umut saklamak sevinilecek noktalar. Ancak baskılı savunmalara karşı formül üretmeleri gerek.

Yağmur Öztürk o müthiş hızına pas fundamentalı ekleyebilirse bir üst ligin gediklisi olabilir. Manolya zaten önemli bir forvet. Topla yarattığı güzellikleri topsuz oyuna ve savunma tarafına da akıllıca taşıması gerek.

Öne Çıkanlar:
Bursa BŞB: Burcu Erbaş 21 sayı, Müge Gözde İnan 20 sayı 12 rib 4 as, İlemnur Duman 11 sayı

Alanya Belediyesi: Şükran Çapalı 19 sayı 7 rib 7 as, Manolya Kurtulmuş 15 sayı 9 rib 5 tç, Yasemin Atınç 10 sayı 9 rib, Tuğçe Arslan 10 sayı. 

Yorumlar Okunma: 3764