Mert Alemdar: TB2L'de oyuncu, futbolda hakem - BasketFaul.com

Mert Alemdar: TB2L'de oyuncu, futbolda hakem

29-03-17 16:59
Ebru Erdoğan
 
Ankara Ormansporlu Mert Alemdar bir yandan basketbol oynarken, bir yandan da futbol hakemliği yapıyor. 

4 yıl önce başladığı futbol hakemliği ile birlikte basketbolculuğun birbirini zorladığını belirten Mert Alemdar, "Yakın zamanda bir karar verip yolumu belirleyebilirim." derken sanki rotasını yeşil sahalara çevirebileceği izlenimini veriyor. 

İşte TB2L takımlarından Ormanspor'da oynayan Mert Alemdar röportajımız...

Ebru Erdoğan: Mert Alemdar’ı tanıyarak başlayalım… 

Mert Alemdar: 1991’de Ankara’da doğdum. İlk ve orta öğretimim Arı Koleji’nde geçti. Sonrasında Dr. Rıdvan-Binnaz Ege Anadolu Lisesi’ni kazandım. Lise dönemim orada geçti. Üniversitede Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazandım. Bu sırada ortaokulda hayatıma giren basketbola da devam ettim.

E.E: Basketbol oyunculuğu nasıl başladı?

M.A: Ben küçükken genelde futbol oynardım. Bir gün biraz şans eseri Tuncay Hoca beni basketbol oynadığım anlardan birinde gördü. O günden sonra Arı Koleji okul takımında basketbola başladım. Lise dönemim sonunda da Ormanspor’a transfer olarak basketbol hayatıma devam ediyorum.

E.E: Ormanspor’un şu anki durumunu değerlendirecek olursan neler söylersin?

M.A: Ormanspor Ankara’nın köklü kulüplerinden biri. Yerimiz aslında üst lig. Geçtiğimiz sezonda şanssız bir biçimde çıkamadık. Ama bu sene çıkmak istiyoruz.

E.E: Ankara basketbolunun durumunu nasıl değerlendirirsin?

M.A: Ankara’da yatırımlar basketboldan çekilmeye başladı. Bu durum üst ligleri olumsuz etkilediği gibi alt yapıları da olumsuz etkiledi. Alt yapılar çok önemli. Alt yapılardan oyuncu çıkmıyor. Çocuklardan okul ve basketbol arasında bir tercih isteniyor. Bu tercih de genelde okuldan yana oluyor.

E.E: Okulla beraber basketbolu da devam ettirebilmişsin. Nasıl başarabildin?

M.A: Arı Koleji’nde olmam ve okulda da iyi bir öğrenci olmam , ortaokul sonrası lise sınavlarında da iyi bir lise kazanmam , arkadaş ortamımda çalışkan öğrencilerin olması da en büyük şansım oldu. Lise son sınıftayken zorlandım. Çünkü hem genç takım hem A takım, hem de okul takımı antrenmanlarına katılıyordum. Ama sonrasında da ailemin de desteğiyle evde iyi bir ortamda ders çalışabiliyordum.

E.E: Futbol hakemliği nasıl başladı?

M.A: Türkiye Futbol Federasyonu web sitesinde başvuru vardı. 4 yıl önce üç arkadaş başvurduk. Bir arkadaşım mülakat aşamasında elendi. Diğeri ise askerlik nedeniyle yapamadı. Ben başladım ve basketboldan boş kalan zamanlarda koşu antrenmanlarına gittim. Maç görevlerimi de uygun olduğum günlerde istiyorum.

E.E: Futbol ve basketbol bir arada nasıl gidiyor?

M.A: Mental olarak çok zor. Bir tarafta hakemlik yapıyorsun. Tarafsız olmanız gerek. Bir tarafta sahada savaşıyorsun. Ama hakemliğe başlayınca sabretmeyi ve insanlara karşı ne zaman nasıl davranmam gerektiğini öğrendim. Çok itiraz edip çok teknik faul alırdım. Artık daha sakinim.

E.E: Basketbolu ve futbolu karşılaştıracak olursan neler söylersin?

M.A: Futbola ilgi fazla ama özellikle tesis anlamında zorluklar var. Futbolda sahaların pek çoğu sakatlıklara neden olabilecek seviyede. Soyunma odaları soğuk . Duşların yetersiz olduğu sahalar bile var.

E.E: Neden basketbol değil de futbol hakemliği?

M.A: Basketbol hakemliğini yapmayı düşündüm. Araştırdığımda oyunculuğumdan dolayı basketbol hakemliği yapamayacağımı öğrendim. Çünkü basketbol hakemliğinde yükselmek için oyunculuğu bırakmak gerekiyordu. Oyunculuğu bırakmak istemedim.

E.E: Futbol hakemliği ile ilgili bir anı alabilir miyiz?

M.A: İzleyenler futbol kurallarını bilmiyor. En basit kuralı bile yeri geldiğinde anlatamıyoruz. “Ben 20 yıllık futbolcuyum" diyenler bile kurallardan habersiz.

E.E: Basketbolda unutamadığın maçınız var mı? Hangisi?

M.A: Yıldız takım dönemimi ve Akhisar’a yenilerek küme düştüğümüz maçları unutamam.

E.E: Kişisel hedefler neler?

M.A: Uzun yıllar basketbol oynamak istiyorum. Ama diğer yandan eğer oynayamazsam futbol hakemliğinde de ilerleyebilirim. Zaman açısından birbirlerini etkiledikleri için ikisinden birini tercih edebilirim. Spor hedeflerim dışında mesleki hedeflerim de var.

E.E: Futbol mu basketbol mu?

M.A: Basketbol .

E.E: Hangisini yönetmek daha zordur?

M.A: Basketbolu yönetmek daha zordur. Çünkü çok anlık bir spor. 

 

Yorumlar Okunma: 7054