Atış hali mi, değil mi (TOFAŞ'ın itiraz ettiği pozisyon) - BasketFaul.com

Atış hali mi, değil mi (TOFAŞ'ın itiraz ettiği pozisyon)

08-04-17 23:01
Bugüne damgasını vuran olay Beşiktaş'ın uzatmada kazandığı TOFAŞ maçında uzatma periyodunun bitimine 2 saniye kala hakem Fatih Aslanoğlu'nun çaldığı faulden sonra 3 serbest atışa hükmetmesi oldu. Skor 94-92 iken Barış Ermiş, yandan gelerek Michael Thompson'a omzuyla faul yaptı. Buradaki soru Thompson'ın atış halinde olup olmadığı idi. 

Kurala göre çembere doğru giden oyuncu topu tuttuğu andan itibaren atış halinde kabul edilir. Bu pozisyonda Thompson'un çemberden çok uzakta olması değil, faul yapıldığında topun elinde olup olmaması tartışma konusu. 

Defalarca video hakemliği sınırının NBA kapsamına getirilmesinin yararlarını yazdık. Bu pozisyon NBA'de olmuş olsa hakemler kararı vermeden önce videodan izleyip oyuncunun atış halinde olup olmadığı konusunda daha emin şekilde karar vereceklerdi. 

İlk açıdan izlendiğinde oyuncunun atış halinde olup olmadığı anlaşılmıyor. İkinci açıdaki kamera ise az farkla temas anında topun elde olmadığını, yani atış hali olmadığını gösteriyor. Hakem için gerçekten kolay bir pozisyon değil.   

 

Yorumlar Okunma: 3425