Savunma Bakanı Balbay'ın ağzından rakipleri... - BasketFaul.com

Savunma Bakanı Balbay'ın ağzından rakipleri...

07-05-17 10:57
Olympiacos-Anadolu Efes serisi istemediğimiz şekilde bitti ancak bazı pozisyonlar gözümüzün önünden gitmedi. Özellikle Vassilis Spanoulis-Doğuş Balbay eşleşmesinde hakemlerin verdiği birçok karar yıldız oyuncuyu korumaktan öte, "yıldız oyuncuyu kayırma" boyutlarındaydı.

Doğuş Balbay ile hem Spanoulis eşleşmesini, hem de savunduğu diğer yıldızları sorduk...

İşte Doğuş Balbay'ın yanıtları...
* Seri sırasında bana iki defa top attı ancak hakemler tarafından bir uyarı dahi gelmedi... Ben kendisine saygımdan bir reaksiyon göstermedim.
* Bir defasında bana "Kendini atıyorsun" dedi, ben de onu yapanın kendisi olduğunu söyledim... O da "Kendimi koruyorum" diye yanıt verdi. Seri sırasında bana çirkin sözleri de oldu ama onları aktarmanın gereği yok.
* Perdeden çıkarken beni elleriyle tutup tutup perdeye ittirdi. Bu pozisyonda faul bana çalındı.
* Seri boyunca yediğimiz çok sert perdeler oldu. Bunlardan bazılarına faul çalınabilirdi. Spanoulis'e bir-iki adım verdiğinizde yapacak şeyiniz kalmıyor. Çok deneyimli bir oyuncu ve kritik anların şutörü. İlk driplingde şutu bulabilen bir oyuncu.
* Bizim ligimizde savunulması en zor oyucuların başında Bobby Dixon geliyor. Ligimizde de perdeler sere pick and rollde lig çok sert, perdeler çok sert , iki adım geri düşüyoruz. Geçer geçmez bir driplingle şutu buluyor.
* Hakemler perdelemeler sırasında genelde ayaklara bakıyor ama üst vücutlarından aldığınız darbeler yumruk şiddetinde olabiliyor.
* Euroleague'de en çok zorlandığım oyuncu ise Keith Langford. Onu tutmak da çok zor. Bazen perdeye bile ihtiyacı olmuyor.
* NCAA'de Kemba Walker eşleşmelerimiz çok heyecan vericiydi. Benim üzerimden son saniye basketleri attı. Bir röportajında ise en çetin savunmacı olarak o da benim ismimi verdi. 
* Perdelerde nadiren alttan geçtiğim oyuncular olabiliyor ama ben savunduğum bir iki oyuncu hariç hep üstten geçmeyi tercih ederim.
* NCAA'de Texas savunmaya en fazla önem veren okullardan biri. Aynı dönemde oynadığımız Avery Bradley, Cory Joseph gibi halen NBA'de yer alan oyuncularla birlikte müthiş bir savunma takımı oluşturmuştuk.
* NBA'de savunma yapılmadığı görüşüne katılmıyorum. Savunma 3 saniyesi nedeniyle kurallar fazla sayıyı destekliyor. 3 sayı çizgisinin FIBA'ya göre daha geride olması da hücuma spacing avantajı yaratıyor. (Kaan Şahin)

Yorumlar Okunma: 2589