Yunan Basketbol Tanrısı Spanoulis ile Olympiacos finalde - BasketFaul.com

Yunan Basketbol Tanrısı Spanoulis ile Olympiacos finalde

19-05-17 20:42
 
Final Four'un ilk mücadelesinde İstanbul aşığı Olympiakos CSKA'yı yine yenerek adını finale yazdırdı. 82-78 skorunu maç boyunca rakibini uyutup çeyrek sonlarında bulduğu isabetlerle yakalayan Olympiakos fişi çekmek istediğinde bilindik bir isme gitti ve Spanoulis de işini yaptı. 
 
Olympiakos'da Spanoulis 14 sayı, Printezis 14 sayı ve Papanikolaou da 14 sayı ile oynamayı başardı. CSKA'da ise Teodosic'in 23 sayısı yeterli olmadı.

Karşılaşmaya Olympiakos; Spanoulis, Milutinov, Printezis, Papanikolau ve Mantzaris beşiyle başladı. CSKA ise Jackson, De COlo Vorontsevich, Kurbanov ve Hines ile sahadaydı. Karşolaşma karşılıklı isabetlerle başladı. Olympiakos Spanoulis'in kararlarıyla toplarını kullanırken, CSKA karşısında Spanoulis olan oyuncuların birebir zorlamalarıyla başladı. İlk 5 dakika sonunda skorda 7-6 Cska üstünlüğü bulunuyordu. Televizyon molasına gidilirken ise skor 9-9'a geldi. Bu dakikadan sonra Olympiakos zorlama atışlara yönelirken Cska çizgiden bulduğu sayılarla farkı açmaya başladı. Teodosic'in orta mesafe isabetiyle 39 saniye kala fark 18-9 ile 9 sayıya kadar çıktı. Çeyreğin son topunda üst üste hücum ribaundları bulan Olympiaks farkı 6 sayıya indirdi ve ilk çeyrek 18-12 CSKA lehine sonuçlandı.

İkinci çeyreğe biraz daha düşük tempoda girildi. Üç guardlı sisteme dönen CSKA'ya karşı fiziksel üstünlüğünü kullanan Olympiakos kolay isabetler bulurken Teodosic çaldığı kritik topla kötü gidişi durdurdu. İki takımın da hücumda çok zorlandığı ilk 5 dakika sonunda 24-20'lik skor ortaya çıktı. CSKA üst üste isabetlerle rakibine mola aldırırken fark da çift hanelere kadar geldi. Teodosic'in de üretime katkı vermesiyle fark çift hanelerde kalmaya devam etti. Çeyreğin son 25 saniyesinde biri Agravanis'in mucize üçlüğü olmak üzere iki üçlük bulan Olympiakos farkı 7 sayıya indirerek devreye 40-33 geride gitti.

İkinci yarıya iyi başlayan taraf keskin hücumlarıyla Olympiakos oldu. Cska ise orta mesafeden top kullanarak farkı korumaya çalıştı.İlk 4 dakika sonunda fark  4 sayıya kadar indi. De Colo'nun kötü tercihleri kendisini benche yollarken Teodosic'i de oyuna dahil ettirdi. İki takımın da  faul hakkını doldurması saat arızasıyla birleşice tempo iyice düştü. Serbest atışlarla tekrar farkı açmaya başlayan CSKA farkı 11 sayıya kadar çıkardı yeniden. Papanikolau'nun kritik üçlüğüyle Olimpiyakos nefes aldı. Mantzaris'in üçlüğüyle ise CSKA molası kaçınılmaz oldu. Fark 2 dakika kala 60-54 ile 6 sayıya kadar indi. CSKA mola dönüşü 4-0'lık seri yakalasa da Mantzaris'in mucizevi son saniye üçlüğüyle fark yine 4 sayıya kadar indi. Son çeyreğe 64-60 CSKA önde girdi.

Son çeyreğe takımlar elleri titreyerek girdi. İlk 105 saniye içinde çok basit atışlar kaçarken iki taraf da telaşlı bir oyun ortaya koydu. Bugün zaman zaman konsantrasyon kaybı yaşayan De Colo'nun yaptığı anlamsız faul sayesinde Olympiakos üç serbest atışla farkı iyice kapatma fırsatı buldu. De Colo saçmalamaya devam ederken bitime 7.36 kala tam 5 dakikadır dinlenen Spanoulis oyuna girdi. Spanoulis'e hoş geldin hediyesini inanılmaz bir blokla Cory Higgins verirken hücumda De Colo sonunda mantıklı bir hareket yaptı. Fark 5 sayıya çıkınca Olympiakos'tan mola geldi. Olympiakos bu çeyrekte faul hakkını da çok erken doldurdu. Erick Green'in üçlüğü ile 5 dakika kala fark yeniden iki sayıya indi. Spanoulis alamet-i farikası turnikeyle skoru eşitledi. Aaron Jackson ise benim de sürprizlerim var dercesine potaya giderek müthiş bir turnike bıraktı. Cory Higgins tartışmalı bir top çalma yaptıktan sonra hücum faul yaparak kenara geldi. Spanoulis yine inanılmaz bir slalomla skoru eşitledi.
 
Olympiakos öne geçme fırsatını Erick Green ile değerlendiremezken CSKA da hücumu çok zorlayınca isabet bulamadı. Kill Bill lakaplı Spanoulis ise kılıcını çıkardı ve CSKA'nın böğrüne sapladı.1:53 kala Olympiakos ilk kez öne geçti. Mola dönüşü De Colo'nun birebirini zorlyan CSKA hücumdan boş döndü. Spanoulis ise şiir gibi işlediği hücumda Birch'e alley-oop pasını verdi. Teodosic ise şimdi sahne benim diyip 3'lüğü el üstünden gönderdi. Son dakikaya 76-76 eşitlikle girildi. Erick Green işi sokak basketbolu geleneklerine dökme kararı verdi. Üçlüğe üçlükle cevap verip takımını 41 saniye kala 3 sayı farkla öne taşıdı. Teodosic el yakan serbest atışları kullanırken ilk atışını kaçırdı. İkinciyi soksa da son 37 saniyeye 2 farkla Olympiakos üstün girdi. Yunan ekibi hücumdan boş dönse de çok hızlı gelen CSKA'ya son bir şans kaldı. Teodosic maçı takımına kazandırma şansını yakalasa da üçlüğü isabetli olmadı. Spanoulis en kritik serbest atışlarda çizgiye gitti. İlk atışını isabete çevirdi. İkinciyi kaçırınca CSKA'ya son bir şans kaldı. Cory Higgins aldığı ribaundun ardından üçlük denemek üzereyken orta sahada faulle durduruldu. Higgins ilk serbest atışta isabeti buldu. İkinci atışı bilerek kaçırdı sadece bu ribaund için oyuna giren Khryapa ortalığı kızıştırsa da ribaund mücadelesinde top Hines'tan çıkınca karşılaşmadan Olympiakos 82-78 galip ayrıldı. 
 

Yorumlar Okunma: 1852