Kupaya bir adım kaldı (Ekpe'den 3 kişilik oyun) - BasketFaul.com

Kupaya bir adım kaldı (Ekpe'den 3 kişilik oyun)

19-05-17 23:25
Fenerbahçe geçen sene yarım kalan işi bitirmek için ilk maçta Real Madrid'i 84-75 yenmeyi başardı. Maç boyunca mütihş taraftarının desteğini alan Fenerbahçe, Ekpe Udoh'un destansı oyunuyla rakibini rahatlıkla devirdi. Ekpe Udoh triple-double yoklaması yaparken mücadeleyi 18 sayı 12 ribaund 8 asist 2 blok ile tamamladı. Fenerbahçe'de Kalinic de yaptığı çok yönlü kakıyla galibiyeti getiren isimlerden birisi oldu.

Fenerbahçe ev sahibi avantajını sonuna kadar kullanırken karşılaşma ufak bir gerginlikle başladı. Fenerbahçe arkasına aldığı rüzgarla müthiş bir ritm tutturunca 3 dakika sonunda Real Madrid  9-2 ile abandone oldu. Llull'un şans kokan isabetleriyle Real Madrid geri dönmeye başladı. Televizyon molasına Fenerbahçe 14-7 önde giderken salon da keyiften dört köşeydi. Ekpe Udoh savunmada Çin Seddi'ni örünce fark da çift hanelere doğru gitti. İki faulü olsa da kenara gitmeyen Bobby Dixon'ın üçlüğüyle fark 7. dakikada 10 sayıya çıktı. Llull ise tek başına takımını sürüklemeye devam etti. Takımının ilk çeyrekteki 13 sayısının 11'ini üreten İspanyol guard olmasa fark ilk çeyrekte geri dönülemez boyutlara gelebilirdi. Son topta boş atışı bulan Fenerbahçe isabeti bulamasa da ilk çeyreği 21-13 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe sert savunmalar ile girildi. Fenerbahçe serbest atışlar ile sayı bulsa da bu çeyrekte iki takım ilk dört dakika içinde  saha içi isabeti bulamadı. Sert savunmaların yanı sıra kötü tercihler ve bazı şanssızlıklar da bu kısırlığa yol açtı. Fark çift hanelerde olduğu için panik tuşuna basan taraf daha çok Real Madrid oldu. Topu çok iyi dolaştıran Fenerbahçe Kalinic'in üçlüğü ile farkı 13 sayıya çıkararak rakibini ikiye katladı. Tribünde olaylar çıkarken aynı anda saha içinde Rudy Fernandez ile Datome sportmenlik dışı fauller aldı. Real Madrid ikinci çeyrekteki ilk sayılarını 5. dakikanın içinde Trey Thompkins'in serbest atışlarıyla buldu. Hızlı hücum sonunda Randolph ile üçlük bulan Real Madrid maç içinde ilk kez ritm bulunca Fenerbahçe de molayı aldı. Mola dönüşü Fenerbahçe kolay bir hücumu değerlendiremezken Llull üçlükle cezayı kesti. Fener yine boş dönerken Randolph'tan bir üçlük daha geldi. Real Madrid'den gelen 11-0'lık seriyi bozan Vesely oldu . Bogdanovic ise sonunda üçlük isabetini bulurken Lamonica'ya dönüp kafasını salladı. Randolph Real Madrid hücumunda yerde kalırken 5-4 hücum eden Fenerbahçe farkı 8 sayıya çıkarttı. Çeyrek sonuna kadar farkı koruyan Fenerbahçe devre arasına 44-34 üstün girdi.

İkinci yarıya yine yavaş başlandı. İlk dakika içinde iki takım da sayı üretemezken sessizliği bozan 20. sayısıyla Llull oldu. Ekpe Udoh savaşarak Fenerbahçe'nin bu devredeki ilk sayılarını üretti. Maçın etkili ismi Kalinic e Sloukas'ın isabetleriyle fark 13 sayıya kadar çıktı. Real Madrid iki üçlük isabetiyle cevap verse de televizyon molasına gidildiğinde 9 sayıyla Fenerbahçe öndeydi. Carroll'ı bir türlü durduramayınca Fenerbahçe üst üste dış atışlar geldi. Hücumda çok aksamayan temsilcimiz farkı çift haneler seviyesinde korumayı başardı. Ekpe Udoh'un kallp kıran orta mesafe isabetleriyle fark 14 sayıya çıktı ve Real Madrid molası da geldi. Son çeyreğe Fenerbahçe 63-50 önde giderken Udoh 12 sayı 6 ribaund 7 asist 2 blok ve 1 top çalma yapmayı başarmıştı bile.

Fenerbahçe son çeyreğe o son yumruğu vurmak için girmiş gibiydi. Kostas önce bir ikilik yolladı sonrasında topu iyi yönlendirdi bir de üçlük geldi. Fark 16 sayıya çıktıkdan sonra bir anda 8-0'lık seri yakalayınca Real Madrid fark eridi. Bu bölümde  Thompkins'in şüpheli bloğu ve ardından gelen üçlüğü can sıktı. Son 5 dakikaya 70-62 girilirken hücumda bir hayli zorlanan Fenerbahçe'nin imdadına yine Ekpe'nin orta mesafe isabeti yetişti. Udoh bir de müthiş asist yaparak farkı çift hanelere çıkarttı. Sonraki hücumda yine Ekpe'nin smacı gelince Real Madrid için beyaz bayrak öncesi son hamle olan mola geldi. Son 2 dakikaya girilirken fark 13'tü. Fenerbahçe taraftarı İzmir'in dağlarında çiçekler açtırırken Real Madrid iki hücumda üst üste isabetlerle farkı 7 sayıya indirdi. Savunmada Real Madrid sert bir faul yapınca ortalık biraz gerildi. Son 40 saniyeye girilirken Fenerbahçe'nin 10 saıylık üstünlüğü vardı ve Real Madrid umutlarını tüketti. Karşılaşmadan temsilcimiz 84-75 galip ayrıldı.

İstatistik

 

 

Yorumlar Okunma: 2526