Çankaya Üniversitesi ve Arı Koleji kürsüden inmiyor (Ebru Erdoğan) - BasketFaul.com

Çankaya Üniversitesi ve Arı Koleji kürsüden inmiyor (Ebru Erdoğan)

08-06-17 14:57
Ebru Erdoğan
 
Ankara Basketbolu'nun eski parlak dönemlerinden neden uzaklaştığı tartışmaları sürerken bazı organizasyonlar yaptıkları hamlelerle yeniden ümit vermeye başladı. Bunların arasında ve belki de başında Çankaya Üniversitesi Kulübü ve aynı oluşumun içindeki Arı Koleji geliyor.

Bugünkü konuğumuz yıllardır Çankaya Üniversitesi ve Arı Koleji'nin spor organizasyonunun başındaki Haluk Bilgin. Onunla yaptığımız görüşmeye Kadın Takım koçu Çağrı Özek de katıldı.

Ebru Erdoğan: Arı Koleji ve Çankaya Üniversitesi için sezon nasıl geçti?

Haluk Bilgin: Özellikle kızlarda ortaokul kademesinde, yıldızlarda ve küçüklerde Türkiye Şampiyonu çıkarmamız çok büyük bir başarı. Bence Ankara için kadın basketbolunun bitmediğinin göstergesi. Onun dışında altyapılarda pek çok branşta faaliyetimiz var. Bunun sonucunda da bir ekol olarak ismimizi devam ettiriyoruz. Hedeflerimize pek çok yerde ulaştık. Olumlu gelişmeler yaşıyoruz. Ortaokullarda erkeklerde de basketbol takımımız bu sene ilk defa derece yaparak ilk sekize kaldı. Liselerde beşincilik geldi. Bundan sonra yıldız, genç ve küçük kızlar Türkiye Şampiyonalarında başarılara adayız.

E.E: Arı Koleji ve Çankaya Üniversitesi hem sporu, hem eğitimi bir arada sürdürebilme şansı veriyor. Bunun sırrı nedir?

H.B: Bu çok kolay bir şey değil. Eskiden Antalya Koleji ve İstanbul Üniversitesi başarabiliyordu. Şimdi hem okul bazında hem kulüp bazında, hem de üniversite bazında sporu ve okulu bir arada sürdürebilme olanağı veren tek kurum Arı Koleji ile Çankaya Üniversitesi oldu. Bunun nedeni ise yöneticilerimizin sporu çok sevmesi ve desteklemesidir. Hem ayrıca sporcularımız hep bir ekolün içinden geliyor. Arı Koleji’nde oynayan çocuk, okul takımında oynarken kulüp takımında da görev alıyor. Bu organizasyonları çok iyi bir işbirliği içinde tutuyoruz. Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız antrenörlerimiz var. Çocuklarımıza öğrenci yurtları, burslar gibi pek çok imkan veriyoruz. Bütün ekibin tecrübeli olması ve birbirini iyi anlaması, hedeflerinin aynı olması organizasyonumuzun daha iyi olmasını sağlıyor.

E.E: Ankara’da kadın basketbolunda ekol olmuş bir kulüp olarak sizce kadın basketbolunun sorunları neler?

H.B: Son 20 yılımız kadın basketbolunda etkili olan bir kulüp olduk. Eskiden liseden çıkan bir oyuncumuzun hedefleri vardı. Sonrasında A takıma çıkar ve oynardı. Her jenerasyondan 4-5 oyuncu A takıma yükselirdi. Şimdi ise bu tip bir oyuncu akademik kariyer yapmak isteyebiliyor. Eğitime önem veren bir kulüp olarak hiçbir öğrencimizin , oyuncumuzun eğitimini engellemek istemeyiz. Ayrıca eskiden biraz amatörce bir bağlılık vardı. Şimdi her şey, menajerlerin de olaya daha fazla dahil olmasıyla maddiyata döndü.

Çağrı Özek: Bazı oyuncularımızı yıllar içinde okulumuzda oyuncu olmasına rağmen kulüp bünyesinde tutamadığımız oldu. Süper ligden gelen teklifleri değerlendirmek istediler.

E.E: Bu durumu düzeltmek için neler yapılabilir?

Ç.Ö: Altyapıya çok emek harcamak lazım. Mesela altyapı antrenörlerine belli bir maaş skalası olmalı ki ona göre daha kalifiye, daha çok emek verecek insanlar gelsin. Çünkü A takıma gelmiş oyuncularda bile o kadar basit hatalar görüyoruz ki... Altyapı maçları A takıma da etki etmeli, mesela puan kazandırabilmeli. Böylece kulüpler altyapılarına daha çok yatırım yapabilirler diye düşünüyorum. İkinci lig için konuşuyorum. Bütün şampiyonluk hedefine oynayan takımların bir çoğunun altyapısı yok. O takımlardan altyapıya yatırım gelmezse oyuncu ya da antrenör çıkması mümkün değil.

H.B: Erkekler ligleri için antrenörlerin katılımı ile federasyonumuz bir beyin fırtınası gerçekleştirdi. Bunu kadın ligimiz içinde yapılacağını umut ediyoruz. Böyle bir şey yapılırsa bazı temel kurallar konacak 5 ya da 10 yıl gibi belli bir limit konulacak onlardan taviz verilmeden gelişmesi için inandığımız ana şeyleri yapacağız. Gençleri oynatabilmek için formüller bulalım. Ümitler ligi , deplasmanlı üniversite ligi olabilir…

E.E: Altyapı antrenörlerimizin performanslarını A takımlara getirilen yabancı antrenörler de etkiliyor olabilir mi?

Ç.Ö: Altyapılarda çalışan bir antrenörün basketboldan kazandığı para ile hayatını devam ettirmesi çok zor. Pek çok antrenörümüz zaten bu yüzden hedeflerinden vazgeçiyor. Yani yabancı antrenörlerden ziyade Türk antrenörler bu işten istedikleri paraları kazanamadıkları için sıkıntı yaşıyor.

H.B: Antrenör arkadaşlarımız da biraz sabırlı olacak. Bu işin basamaklaması olmazsa olmaz.

E.E: Üniversite Sporları Federasyonu’nda da göreviniz var . Bu görevden bahsedecek olursanız neler söylersiniz?

H.B: Bu sene Üniversite Sporları Federasyonu’nda teknik kurul başkanlığına getirildim. Üniversite Sporları Federasyonu içinde basketbol branşını geliştirmek adına oluşturulmuş bir teknik kurul.

E.E: Türkiye’de üniversitelerde basketbol branşının durumunu nasıl yorumlarsınız?

H.B: 1997 yılından beri bu işin içindeyim. Üniversite müsabakalarına gidiyorum. Gördüğüm şu tamamen mevcut oynayan öğrencilerin veya oynamak isteyen amatör çocuklarımızın katıldığı , bütün bir yılın yorgunluğunu atmak için eğlendiği çok fazla üst seviyelerde aktif olamadığımız bir branştı. Burs vererek oyuncu bulmaya çalışan üniversitelerimizde gördüm. Bu da değişik bir pazar oldu. Üniversite Sporları Federasyonu 45-50 dalda tüm Türkiye çapında binlerce kişiye ulaşmaya çalışıyor. Daha çok şenlik daha çok kaynaşma havasında geçiyor karşılaşmalar. Bu şekilde gittiği sürece gelişemez. Başka bir formata almak lazım.


BAŞARILARI

2016-2017 SEZONU
(Çankaya Üniversitesi Kulübü olarak)
* A BAYAN TAKIMI TKBL LİG 4. VE TÜRKİYE FEDERASYON KUPASI FİNALİSTİ
* U13 BAYAN TAKIMI ANKARA 2. VE TÜRKİYE 5.
* U14 BAYAN TAKIMI ANKARA 1. (Henüz Türkiye Şampiyonası oynanmadı)
* U16 BAYAN TAKIMI ANKARA 1. VE TÜRKİYE 3.
* U18 BAYAN TAKIMI ANKARA 1. VE TÜRKİYE 6.
* U14 ERKEK TAKIMI ANKARA 1. (Henüz Türkiye Şampiyonası oynanmadı)
* U16 ERKEK TAKIMI ANKARA 3.

* Bayanlarda 4, erkeklerde 2 oyuncu Milli takım kamplarına çağrıldı.

* Bayan Takım Antrenörlerinden Gülseren YARGA, İşitme Engelliler Milli Takımının antrenörlüğünü yapmaktadır.

* Erkek Takım Antrenörlerinden Çağatay BAŞARAN, Yıldız B Milli Takım Kampına Yardımcı Antrenör olarak çağrıldı.


(Özel Arı Okulları olarak)
* KÜÇÜK KIZLARDA ANKARA 1. VE TÜRKİYE 1.
* YILDIZ KIZLARDA ANKARA 1. VE TÜRKİYE 1.
* YILDIZ ERKEKLERDE ANKARA 1. VE TÜRKİYE DE İLK 8

2015-2016
(Çankaya Üniversitesi Kulübü olarak)
* MİNİK BAYAN BASKETBOL TAKIMI ANKARA 1. VE TÜRKİYE 1.
* KÜÇÜK BAYAN BASKETBOL TAKIMI ANKARA 1. VE TÜRKİYE 5.
* YILDIZ BAYAN BASKETBOL TAKIMI ANKARA 2. VE TÜRKİYE 10.
* GENÇ BAYAN BASKETBOL TAKIMI ANKARA 1. VE TÜRKİYE 6.
* GENÇ ERKEK BASKETBOL TAKIMI ANKARA 5.

(Özel Arı Okulları olarak)
* MİNİK KIZLARDA ANKARA 2 VE TÜRKİYE FİNALLER
* YILDIZ KIZLARDA ANKARA 1. VE TÜRKİYE 2.
* GENÇ KIZLARDA ANKARA 1. VE TÜRKİYE YARI FİNALLER
* MİNİK ERKEKLERDE ANKARA 2. VE TÜRKİYE FİNALLER
* GENÇ ERKEKLERDE ANKARA 3. VE TÜRKİYE YARI FİNALLER

Bayanlarda 4 oyuncumuz Milli Takım kamplarına çağrılmıştır.

2014-2015
(Çankaya Üniversitesi Kulübü olarak)
* MİNİK KIZLARDA; ANKARA 1.
* KÜÇÜK KIZLARDA; ANKARA 1. VE TÜRKİYE ŞAMPİYONU
* YILDIZ KIZLARDA; ANKARA 1. VE TÜRKİYE 8.
* GENÇ KIZLARDA; ANKARA 1. VE TÜRKİYE 14.

(Özel Arı Okulları olarak)
* GENÇ KIZLARDA ANKARA 1. VE TÜRKİYE 4.
* YILDIZ KIZLARDA ANKARA 1.
* KÜÇÜK KIZLARDA ANKARA 3.

* GENÇ ERKEKLERDE ANKARA 1. VE TÜRKİYE 4. 

Yorumlar Okunma: 4407