Efes'in yeni görev adamı: Brock Motum (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Efes'in yeni görev adamı: Brock Motum (Fersu Yahyabeyoğlu)

29-06-17 13:59
Anadolu Efes koç Perasovic’in ilk sezonunu beklentilerin altında tamamladı. Ama özellikle Euroleague arenasında normal sezonun son bölümünde oynanan basketbol umut ışıklarının yanmasına da neden oldu. Hırvat koç asıl sınavını önümüzdeki sezon verecek ve bu nedenle de kadroyu büyük ölçüde yenileme kararı alındı. Tempo basketbolunu ve dolayısıyla koşan uzunları tercih ediyor koç Perasovic. Bu sezon da bir çok kez Thomas-Brown ile yani 2 uzun forvet ile sahada yer aldıklarını ve başarılı olduklarını da görmüştük. Bu felsefeyi devam ettirmek istediklerini gösterir bir uzun transferi ile de ilk hamlelerini yaptılar ve Zalgiris Kaunas’ta iyi bir sezon geçiren Avustralyalı uzun Brock William Motum’u kadrolarına kattılar. 26 yaşında ve 2.08 metre boyunda olan oyuncuyu gelin biraz daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

Kariyerine NCAA’de başladı Avusturalyalı uzun. Washington State’de 2009-2013 yılları arasında 4 sezon forma giydi. Özellikle son iki sezonunda yükselen performansı ve hücumdaki verimliliği ile dikkatleri üzerine çekti. Ama 2013 yazında girdiği NBA draftında istediğini alamadı, seçilmedi. O da kariyerine Avrupa’da devam etmeye karar verdi ve İtalya Serie A takımlarından Granarolo Bologna ile anlaştı. 2014 yazında Jazz ile NBA yaz ligine katılarak tekrar NBA şansını denedi fakat olmadı, bu kez ülkesine döndü ve Adelaide 36ers takımıyla anlaştı. Buradaki performansı ile kendini buldu ve yeniden dikkatleri üzerine çekti. 2015 yazında son bir kez daha NBA şansını denedi ve yine başarısız oldu. Savaşçı kimliği ve hücumdaki çok yönlü oyunu birçok Avrupa takımının kendisi ile ilgilenmesine neden oldu. Motum Euroleague’de mücadele etmelerinin de etkisiyle Litvanya temsilcisi Zalgiris Kaunas’ı seçti ve 2 yıllık kontrat yaptı 2015 yazında. İlk sezonunda oldukça zorlandı ve beklentilerin altında kaldı. Ancak sonrasında koç Jasikevicius’un kendisine gösterdiği güveni boşa çıkarmadı ve geçtiğimiz sezonda özellikle Euroleague’de takımının en değerli parçalarından biri haline geldi sergilediği pozitif basketbolla.


“Artılar-Eksiler”

Motum olgun karakteri, profesyonelliği, çalışkanlığı ve yüksek basketbol IQ’su ile koçları ve tüm birlikte oynadığı takım arkadaşları tarafından sevilen bir figür. Zalgiris’teki ilk sezonunda hayal kırıklığı yarattıktan sonra çalışıp kendisini göstermiş ve koç Jasikevicius’un saygısını, güvenini tekrar kazanmayı başarak da bu özelliklerini doğrulamıştı adeta. İşin hücum tarafında Motum’un en önemli özelliği spot-up atışlar, yani pası alıp dribbling yapmadan bulduğu yüksek yüzdeli şutlar. Bu sezon özellikle 3 sayı çizgisinde de çok verimliydi, ciddi bir tehdit oluşturdu rakip savunmalara karşı %46.2’lik müthiş yüzdesi ile. Bu tehditin avantajıyla fakeleri kullanan ve bulduğu boş koridorlara da penetre etmeyi seven bir isim. Toplu olduğu kadar topsuz potaya gidişlerde de zamanlaması ve yumuşak bitirişleri ile aldığı pasları yüzdeli bitirebilen bir uzun. Solak oyuncu alçak postta özellikle dip çizgilerden yaptığı dönüşlerde sağ omzunun üzerinden bulduğu çengel atışlarla üretim sağlayabiliyor, her geçen gün alçak post silahlarını geliştiriyor. Patlayıcı bir oyuncu değil belki ama mükemmel vücut kontrolü sayesinde pota altında temas alsa da dengeli bitirişlere imza atıyor genelde. Özetle Motum 2.08 metrelik bir uzun olmasına rağmen sahanın her noktasından skor tehditi bulunan önemli bir hücum silahı. Avusturalyalı oyuncunun en önemli artılarından biri de savaşçı kimliği ve ribaundlardaki açlığı. Özellikle hücum ribaundlarını sürekli zorluyor ve etkili oluyor.

Hücumdaki önemli eksilerinden biri penetre esnasında sağ elini neredeyse hiç kullanmaması ve top kontrolü artı fundemental becerilerinin ortalamanın altında kalması. Bu nedenle de kapanan savunmalara karşı yaptığı penetrelerde tercih hataları yapıp basit top kayıpları ile takımına zarar verebiliyor. Dribbling üzeri şut tehditinin olmaması da hareketlerinin savunmalar tarafından daha tahmin edilebilir olmasına neden oluyor. İşin savunma tarafında ise en büyük problem alçak postta. Evet savaşçı ve geri adım atmayan bir isim ancak fizik anlamında özellikle kalın uzunların arkasında kalmakta zorlanıyor. Diğer taraftan yanal hareketler ve yön değiştirmeler anlamında yeteri kadar çabuk değil. Bu nedenle de ikili oyun savunmasında zaman zaman ağır kalıyor rakiplerine karşı ve hem devrilen oyuncuları takipte hem de show-up’lar sonrası adamına geri dönmede sorunlar yaşayabiliyor. Zayıf taraf savunmasında da rotasyonlarda zamanlaması pek iyi değil ki blok tehditi de yok zaten.

“Sonuç”

Motum beklentilerin altında kalan ve bu sezon takımdan gönderilen Thomas’ın yerine transfer edildi. Aynı şekilde onun da dış şut tehditi var ama artı olarak çok daha iyi bir takım oyuncusu ve zekası ile hücumda çok daha verimli olan değerli bir parça. Zaman zaman koç Perasovic’in Motum-Brown ikilisini birlikte kullanarak tempoyu istediği seviyeye daha rahat çıkaracağını ve dış şut tehditi olan iki uzunla rakip savunmaların düzenini bozacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanında Thomas’a nazaran çok daha savaşçı ve hırslı bir isim olması işin savunma tarafında en azından enerjinin yukarıda kalmasını da sağlayacaktır. Dunston ile birlikte oynadığında ise özellikle hücum ribaundlarında Anadolu Efes’in önemli bir artısı olacaktır ki dış şut tehditi olması Dunston üzerinden oynanan ikili oyunlar için de daha fazla alan yaratılmasını sağlayacaktır. Brown’ın arkasında önemli bir tamamlayıcı parça ve enerji kaynağı olacak Motum’un Zalgiris’te yaptığı gibi üzerine koyarak kendini geliştirmeye devam edeceğini düşünüyorum. 
 

 

Yorumlar Okunma: 10281