Fenerbahçe Doğuş'un yeni uzunu: Melli (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Fenerbahçe Doğuş'un yeni uzunu: Melli (Fersu Yahyabeyoğlu)

08-07-17 13:05
Sezonu çifte kupayla, hem lig hem Euroleague şampiyonluğu ile kapatan sarı lacivertliler transfer dönemine baya ağır bir giriş yaptıktan sonra ilk hamlesini İtalyan uzun Nicolo Melli ile yaptılar. Aslında İtalyan oyuncunun ismi daha sezon bitmeden önce temsilcimiz ile anılmaya başlamıştı ama NBA’den kontrat beklentisi olması nedeniyle süreç Temmuz ayına kadar uzadı ve en nihayetinde Hawks’dan gelen teklif bir tık daha yüksek olmasına rağmen tercihini koç Obradovic ve Fenerbahçe’den yana kullanarak 2+1 yıllık imzayı attı. Gelin birlikte 26 yaşında olan 2.05 metre boyundaki uzun forveti mercek altına alalım.

“Kariyeri”

Melli profesyonel kariyerine alt yapısından yetiştiği Reggio Emilia’nın A takımında, İtalya 2.liginde başladı. 2008-2010 yılları arasında 2 sezon boyunca ribaundlardaki etkinliği ve hücumda artan performansı ile Milano’nun dikkatini çekti ve İtalyan devinden kontratı da kaptı. 2011 yılında ikinci sezonunda da ilk Euroleague maçına çıktı. 4 sezon boyunca forma giydiği Milano’da savaşçı kimliği, ribaundlardaki etkinliği ve hücumdaki çok yönlü oyunuyla ne kadar değerli bir görev adamı olduğunu gösterdi. 2015 yazında ise kariyerinde ilk defa İtalya dışına çıkarak Alman ekibi Brose Bamberg ile anlaştı. Burada İtalyan koç Trinchieri ile birlikte gelişimini iyice hızlandırdı bir görev adamından takımın as oyuncusu ve değerli skor opsiyonlarından birine dönüştü. Özellikle bu sezon Euroleague’in elit uzunlarından biri haline geldi, şuanda kariyerinin zirvesinde. Ribaundlarda Euroleague’de ikinci sırasında yer alan Melli 3 sayı çizgisi gerisinden de %43.4 gibi göz kamaştıran bir yüzdeyle oynadı. Aynı zamanda geçen sezon olduğu gibi bu sezon da takımını Almanya ligi şampiyonluğuna taşıyan isimlerin başında geldi.


 
 
“Artılar-Eksiler”

Melli hem fiziksel olarak hem de teknik olarak modern basketbolda her takımın kadrosunda görmek isteyeceği uzunlardan biri. Yüksek basketbol IQ’su ve fundementalı onu bir çok uzunun bir adım önüne taşıyor. Asıl pozisyonu 4 numara olan İtalyan oyuncu bu sezon koç Trinchieri’nin tempo basketbolunda zaman zaman 5 numarada da oynadı ki burada rakip uzunlara karşı hep ters eşleşme problemi yaşattı. Yüzü dönük hücum edebilmesi ve 3 sayı çizgisinden de ciddi bir tehdit olması onu gerçekten savunulması zor bir isim yapıyor. Dribbling üstü orta mesafe şutunun olması ve bitirişlerde iki elini de kullanabilmesi de hücumda onu daha verimli bir oyuncu yapıyor. İkili oyunlarda ise çabuk ayakları ile dikine devrilip bitirebildiği gibi dışa açılarak da 3 sayı tehdidini ya da ters eşleşmeyi görünce penetresini kullanarak, yani tüm opsiyonları değerlendirerek skora ulaşabiliyor. Ayrıca alçak post oyunlarında da kendini geliştirmeye devam ediyor, özellikle dönerek ve geri çekilerek attığı yüksek isabetli şutlarla etkili oluyor. Sırtı dönük pozisyonlarda bitiriciliğin yanında oyun kurucu rolünü de oynayabiliyor saha görüşü ve üst düzey pas tekniği sayesinde. Savaşçı karakteri, fiziksel temastan kaçmaması ve zamanlaması ile aynı zamanda elit bir ribaundçu. Melli oyunun diğer tarafında da emek harcayan, takımına çok önemli katkılar veren bir isim. Güçlü fiziği, çabuk ayakları ve pozisyon bilgisi ile hem alçak postta hem yüzü dönük hem de ikili oyun savunmalarında takım arkadaşlarının sürekli parkede olmasını isteyeceği bir uzun. Yardım savunmalarında, kayma ve adam değişmelerde zekası ve pozisyon bilgisi sayesinde minimum hata ile oynayan bir uzun.

Nicolo Melli hakkında eksik olarak sayabileceğimiz fazla nokta yok aslında. Elbette o bir yıldız değil ya da takımın ana skoreri değil ama komple bir oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz yukarıda da belirttiğim gibi. Belki de tek eksik noktası ve ona NBA takımlarından daha yüksek ve daha garanti kontrat gelmemesinin sebebi atletik yeteneklerinin vasat olması. Ama Avrupa seviyesi için aslında bu yönüne de eksik diyemeyiz. Gerektiği zaman her oyuncuyu bloklayabileceğini, uygun koridoru yakaladığında da pozisyonu etkileyici bir smaçla bitireceğini bizlere gösterdi bu sezon.

“Sonuç”

Fenerbahçe Euroleague şampiyonluğuna uzanırken temel taşlar kuşkusuz ikiz kuleler Vesely ve Udoh’du. Bu iki isimden birinin oynamadığı ya da yorulduğu bölümlerde sarı lacivertliler hep zorlandılar, belki de tüm taraftarlar gibi koç Obradovic de “bir uzunum daha olsaydı” dedi bu anlarda. Bennett ve Antic ile zaman zaman olsa da bu yedeklemeyi yaptılar aslında ama iki oyuncunun da yeterli olduğunu söylemek doğru olmaz. Özellikle Udoh’un üstün gayreti ve bir robot misali neredeyse hiç oyundan çıkmadığı maçlarda bile istikrarını koruması başarıyı getirdi. Bu sezon Udoh ve Vesely’i böyle yormak, riske atmak istemedi haklı olarak Fenerbahçe ve yapılabilecek en iyi hamlelerden birine imza atarak Melli takviyesini yaptılar. İtalyan uzun 4 numarada süre alarak dış şut tehditi ile Udoh ve Vesely’nin pota altındaki etkinliğini arttıracak, Fenerbahçe’nin saha yerleşimine derinlik getirecek. Bunun yanında koç Obradovic’in sevdiği kısa beşlerde de pivot görevini üstlenerek yaratacağı eşleşme problemleri ile rakip takımın tüm dengesini bozabilecek bir uzun. Teknik özelliklerinin yanında mental olarak da tam koç Obradovic’in felsefesine uygun bir isim. Üst düzey bir profesyonel, çalışma etiğine sahip, sürekli kendini geliştirmek isteyen hırslı bir oyuncu ve en önemlisi oyunun iki alanında da sürekli mücadele eden savaşçı bir isim. Melli ile beraber Fenerbahçe zaten en iyi olduğu yerde, uzun rotasyonunda tartışmasız bir level daha yukarı çıktı.
 
 

Twitter: @fersudeniz 

Yorumlar Okunma: 12008