Efes'e tecrübeli Skorer: Simon (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Efes'e tecrübeli Skorer: Simon (Fersu Yahyabeyoğlu)

09-07-17 11:19
Lacivert beyazlılar son yıllarda bütçelerini azaltarak yola devam ediyorlar ve bu sezon hatırı sayılır bir şekilde aşağı çekti yönetim rakamları. Takımın geleceği olarak adlandırılan iki isim Cedi ve Furkan’ın NBA’e gitmesinin ardından yerli rotasyonunda da epey zayıfladılar. Bununla birlikte geçtiğimiz sezondan sadece iki yabancı Dunston ve Brown ile yola devam etme kararı aldılar. Yani neredeyse sıfırdan bir kadro kuracaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yolda Ledo’nun ardından üçüncü hamlelerini kanat rotasyonuna yaptılar ve 32 yaşında olan 1.97 boyundaki Hırvat oyuncu Krunoslav “Kruno” Simon ile anlaştılar. Tecrübeli skoreri gelin biraz daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

Ülkesinin KK Zagreb takımının alt yapısında yetişti Simon. 2002 yılında da ilk profesyonel maçına bu kulüp formasıyla çıktı. Adriyatik Lig, Hırvatistan Ligi ve FIBA’nın çeşitli kupalarında forma giyerek gelişimini sürdürdü ve 2007-08 sezonu ile birlikte de artık takımının en önemli skor opsiyonu olmayı başarmıştı. 2011-12 sezonunda ise takımı ile Euroleague sahnesinde ilk kez boy gösterdi ve kalitesini, skorer özelliklerini burada da sergileyerek birçok Avrupa takımının dikkatini çekti. Zaten 2013 yazında da tam 10 sezon boyunca formasını giydiği KK Zagreb’den ayrılarak İspanyol temsilcisi Unicaja Malaga ile anlaştı. Adaptasyon sürecini çabuk atlatarak burada da çift haneli skor ortalamalarını sürdürdü. Bir sonraki sezon bu kez Rus temsilcisi Lokomotiv Kuban’ın yolunu tuttu, istikrarını burada da korudu. 2015 yazında Avrupa turuna devam eden Hırvat oyuncu bu kez İtalyan ekibi Milano ile anlaştı ve iki sezon geçirdi burada.
 

“Artılar-Eksiler”

Simon 2 ve 3 numaralı pozisyonlarda süre alabilen, Yugoslav ekolünün yetiştirdiği klasik skorerlerden biri. Solak oyuncu zekası ile kendine pozisyon yaratabilen ve etkili dış şutları ile ön plana çıkan bir isim. Düzgün ve hızlı şut mekaniği ile mesafe tanımayan bir şutör. Özellikle yakala ve at pozisyonlarında daha yüksek yüzdelere sahip, iyi bir ceza üçlükçüsü. Bu artısını fakeler ile iyi kullanarak her koridor bulduğunda potaya da gitmeyi isteyen, zorlayan bir kanat oyuncusu. Çok süratli değil ama zekası, top tekniği ve adımlamaları doğru kullanarak rakiplerini ekarte edip rahatça potaya gidebiliyor. Fiziksel olarak fazla güçlü olmamasına rağmen temas almaktan da çekinmeyen ve dengesini koruyabilen bir oyuncu. Temas alarak bolca faul çizgisine gidiyor ve çizgide de oldukça istikrarlı bir isim. Bununla beraber orta mesafeden de etkili bir isim, birkaç dribbling sonrası potaya gitmeden de rakip savunmayı bu atışlarla rahatlıkla cezalandırabiliyor. Tabi Yugoslav ekolünden yetişmenin verdiği en değerli özelliklerden biri de ikili oyunları verimli oynayabilmesi. Top elindeyken perdeleri etkili kullanan ve savunmanın pozisyonunu iyi okuyan Simon genelde skoru düşünse de pas açılarını da değerlendirebilen bir oyuncu, hücum organizasyonlarına katkı sağlar. Hırvat oyuncu tempo basketbolunu da seviyor, hem bitirici olarak hem de servis sağlayıcı olarak açık alanda etkili. Bununla beraber rekabetçi ve soğukkanlı karakteri sayesinde el yakan topları genelde verimli kullanan bir isim.

Hırvat oyuncunun eksik listesi de aşağı yukarı artıları ile aynı durumda. Öncelikle atletik bir oyuncu değil ve fiziksel anlamda 3 numara için ortalamaların altında, sürat ve çabukluk anlamında da 2 numara için vasat durumda. Bu iki durum onu savunmada zayıf bir isim yapıyor. Zaten oyunun bu kısmını da pek sevmiyor bu nedenle konsantrasyonu düşük, yumuşak kalıyor. İşin hücum tarafında ise top elinde değilken verimliliği düşen bir oyuncu Simon. Topsuz katlar konusunda pek istekli değil. İkili oyunlarda ise genelde kendi atışına odaklanması ve pası ikinci planda düşünmesi bazen tercih hatalarına neden olabiliyor. Ribaundlar konusunda da vasat bir isim, genelde potadan uzak oynamayı

sevmesi ve hücumda şutu kullanan isim olması bunun nedenlerinden biri. Savunma ribaundlarında bir tık daha agresif olsa da özellikle 3 numara için bu anlamda vasat bir isim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

“Sonuç”

Cedi’nin NBA’e gitmesi ile beraber koç Perasovic milli takımdan da yakından tanıdığı öğrencisi Simon’u takıma getirerek aslında bir nevi risk almamış oldu. Ancak Cedi’den sonra 3 numarada gerek fiziksel anlamda gerek savunma sertliği anlamında zorlanacakları kesin. Simon hem takımın savunma direncini düşürecektir hem de ribaundlarda Cedi’nin performansının gerisinde kalır. Ancak işin hücum tarafında da Anadolu Efes ekstra bir yaratıcı ve skorer kazanmış olacak bu da net. Tabi büyük olasılıkla sıkça birlikte oynayacakları Ledo ile de nasıl bir uyum sağlayacakları önemli işin hücum tarafında. Çünkü ikisi de topla oynamayı seven ve bu şekilde daha verimli olan isimler. Bu noktada Anadolu Efes’in yapacağı oyun kurucu transferi çok belirleyici olacak. Eğer o isim de topu seven ve vermekten çok atmayı seven bir isim olursa Anadolu Efes’i hücum organizasyonları adına zor günler bekliyor diyebiliriz. 
 
Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

 

Yorumlar Okunma: 7582