Mami: Hayallerime bir bir ulaşıyorum - BasketFaul.com

Mami: Hayallerime bir bir ulaşıyorum

12-07-17 20:15
Onu ilk seyrettiğimizde savaşçı kimliği öne çıkıyordu. Şimdi ise bu özelliğine hücum oyunlarını da kattı ve değerini artırıp Karşıyaka'dan Darüşşafaka'ya gitti.

Dizindeki ve omuzundaki sakatlıklara karşın hafta arasında tedavi için Ankara'ya gidip takımının 52 resmi maçında da oynaması onun savaşçı ve bırakmayan karakterinin göstergesi. Karşıyaka'da yabancı oyun kurucuların yaşadığı sorunlar sırasında topu teslim alıp hücumu yönlendirmesi, pick and roll oyununu geliştirmesi ona yaradı. Maç sonundaki kritik topları kullanması ise onun cesaretinin belirtisi.

Konuğumuz Muhammed Baygül... Yani Mami...

Her oyuncunun basketbola başlarken bir hikayesi vardır. Çoğu da tesadüf içerir... Mami'ninki de öyle...

"Arkadaşım Şekerspor'da oynuyordu. İdmana beraber gittik, koç beni tribünde görünce beni de çağırdı. Üzerimde kot pantolonla birşeyler yapmaya çalıştım. İsminin Süha Demircan olduğunu daha sonra öğrendiğim antrenör benim antrenmanlara devam etmemi istedi. 'Babam izin vermez' dedim ama bir şekilde izni kopartıp antrenmanlara başladım. Bu sırada 14 yaşındaydım."

Sonrasında Mami Beypazarı'nda Anadolu Lisesi'nin kazanıp basketbola ara veriyor. Bir yıl sonra dönüp yeniden Süha hocasıyla antrenmanlara başlıyor. Ardından da Arı Koleji burs veriyor.

Mami'nin gözü BSL takımlarının altyapılarında... TED deniyor ama ilgi göstermiyor. İstanbul'da Darüşşafaka idmanlarına çıkıyor. Sonuç yine olumsuz. Beşiktaş beğeniyor ama Ankara'dan gelecek çocuğa imkan sağlayamıyor. Darüşşafaka idmanlarında kendisini izleyen Daçka koçu Ekrem Memnun'un tavsiyesiyle Galatasaray'a gidiyor ve Koray Mincinozoğlu ile Okan Çevik'e teslim oluyor. Bu gelişme basketbol yaşamındaki kırılma anı...

"O sezon Galatasaray genç takımında iyi oynadım, Türkiye Şampiyonası'ndaki performansımın ardından da Genç Milli Takım'a seçildim. Daha sonra Galatasaray A Takımı'na da alındım ama çifte lisansla süreleri Işıkspor ve sonraki sezon Darüşşafaka'da buldum."

Mami artık tanınmaya başlamıştır ve rüzgar onu Ankarası'na atar. Bir yıl Hacettepe, 2 yıl TED... Ve daha sonra da sıçrama yapacağı Karşıyaka... Şimdi ise onun için Darüşşafaka günleri başlıyor...

Mami çalışmasını seven oyuncular arasında önde gelen isimlerden biri... "Videodan ünlü oyuncuları izleyip mahalledeki beton sahada aynısını yapmaya çalışırdım. Hala maçta yaptığım hataları belirleyip belki koçun bile haberi olmadan ekstra antrenmanlarla kendimi geliştirmeye çalışıyorum."

Ligde en fazla süre alan yerli oyunculardan biri olmasına karşın Milli Takım'a seçilememek onda nasıl bir duygu yaratmıştı?

"Tabii ki üzüldüm. Çünkü bekliyordum. Ama kırılmak gibi bir hakkım yok, demek ki daha çok çalışıp eksiklerimi gidermem gerekiyor."

...Ve Mami'den diğer mesajlar...
"Bugüne kadar hayal ettiğim çok şeye ulaştım. Bunların arasında Karşıyaka forması giymek de vardı. Onların yarattığı atmosferde oynamak insanın güven duygusunu artırıyor."
"Bir başka hayalim İstanbul'da oynamaktı. Ona da ulaştım. David Blatt gibi kariyerli bir koçtan çok şeyler öğreneceğimi düşünüyorum."
"Zaman zaman duygularımı kontrol etmekte zorlandığımın farkındayım. Kendimi kontrol etmem ve hakemlerin beni yanlış tanımasına engel olmam gerekiyor."

"Barcelona'yı yendiğimiz maçı unutamam. Yolda yürürken hepimiz kahraman muamelesi görmüştük."

"Menajerim İrfan Yücesoy ile ilk günden beri beraberiz ama galiba menajerim yerine ağabeyim demem daha doğru olur çünkü kardeşi gibiyim."

Yorumlar Okunma: 8379