Gençler ve Gelişim Ligleri üzerine (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Gençler ve Gelişim Ligleri üzerine (Necip Kapanlı)

01-08-17 09:59
Yıl 1998. Ben o sıralarda Türk Telekom'un genel menajeriyim. TBF'nin o günkü asbaşkanı Kemal Dinçer kulüp temsilcilerini toplayarak basketbolun gelişimi için önerilerimizi almış, TOFAŞ'ı temsil eden Efe Aydan'la birlikte Türkiye Gençler Ligi'nin kurulmasını önermiştik. Kemal Dinçer de istekli görünüyordu ama TBF Yönetimi bu öneriyi kabul etmedi.

Basketbolumuzda "Gerileme Devri" başlamışken göreve gelen yeni TBF Yönetimi, Gençler Ligi'yle birlikte gelecek sezon uygulamaya konulacak Gelişim Ligi'ni yürürlüğe koydu.

Türkiye, Avrupa'da basketbola en fazla para harcayan ülke ancak buna karşın milli takımlar düzeyinde kötü bir sürece girdi. BSL'de birçok kulübün, 6-7 yabancıyla rekabet yaratmanın dışında Türk Basketbolu'na hiçbir faydası olmadığı ortada. Gençler Ligi, ardından Gelişim Ligi'yle birlikte onlar da "zorunlu" olarak altyapılarla ilgilenmek durumunda kalacak. İlk sezon bazı maçlar çok farklı bitebilir ama ilerleyen süreç içinde her kulübün altyapıya yatırım yapmasıyla makas daralacak ve altyapıda artacak rekabet oyuncu kalitesini yükseltecek. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan devlet desteği ile (İDDAA) gelir elde eden kulüpler için altyapıya önem vermeleri angarya değil bir görev ve borçtur.

STANDART EĞİTİM VE EKOL
Bugünlerde B Milli Takım, Özhan Çıvgın yönetiminde antrenman ve maç yapıyor. Sezon içinde milli maçlara NBA ve Euroleague nedeniyle katılamayacakların yerine başka oyuncular hazır tutulacak. Buradaki en önemli konu, B Milli Takım'ın sisteminin, A Milli Takım'da Ufuk Sarıca ile aynı olması. A Milli Takım neyi yapıyorsa, B Milli Takımdakiler de aynı sistemle çalışıyor.

Bu anlayışın Gençler ve Gelişim Ligleriyle bir adım daha öne taşınması büyük fayda sağlayacaktır. Ufuk Sarıca ve diğer milli takım koçları bir araya gelerek bir sistemi ve o sisteme varılacak yolu somut olarak ortaya koymalı ve kulüplerin altyapı takımları da buna entegre olmalıdır. Altyapılardaki standart eğitim, belirlenen şablona uygun oyuncuların yetişmesini sağlayacak ve bunun olumlu sonuçları zaman içinde A Milli Takım'a da yansıyacaktır. Bunu sağlamak için kulüplere video desteği verilmelidir.

Gençler ve Gelişim liglerini son derece yararlı bulmakla birlikte, Anadolu'daki altyapıya büyük zarar verecek EBBL'nin kaldırılması konsunun yeniden gözden geçirilmesini bekliyoruz. 

Yorumlar Okunma: 4322