Melih Mahmutoğlu: Arena'da coşarız, Ataköy'e taşırız - BasketFaul.com

Melih Mahmutoğlu: Arena'da coşarız, Ataköy'e taşırız

01-08-17 12:15
Kulüpler bazında Avrupa’nın zirvesini gördüklerini belirten yıldız basketbolcu aynı başarıyı milli takım ile de yaşamak istediğini söyledi, “Evet bazı sıkıntılarımız var ama kenetlenirsek bunları aşarız. Takımdaki hırs ve kazanma isteği bizi iyi yerlere taşır” dedi.

Fenerbahçe ile tarihi bir sezon yaşayan, hem Cumhurbaşkanlığı, hem lig, hem de ilk kez bir Türk takımının kazandığı Euroleague kupasını kaldıran kaptan Melih Mahmutoğlu, şimdi sıranın milli forma ile yaşanacak başarılarda olduğunu söyledi. Kendisi için milli takımın önemli olduğunu vurgulayan yıldız basketbolcu, “Benim için hedef aynı sezon içinde iki Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşmak olacaktır. Euroleague şampiyonluğu ayrı bir gururdu. Şimdi milli takım ile bunu devam ettirmek istiyoruz. Zor olacak ama evimizdeki organizasyonlarda milli takımımız hep başarılı olmuştur. Bu geleneği sürdürmeliyiz. Evet, genç bir kadromuz var. Ancak tecrübelerime dayanarak söylüyorum: Bu takım başarılı olacaktır” dedi.
 
‘Meydan okuyacağız’
Kadrodaki isimlerin kendi takımlarında fazla oynayamamasının kendilerini nasıl etkileyeceğini de anlatan tecrübeli oyuncu, “Savaşan, koşan, aç olan oyuncular var. Türk oyuncuların fazla süre bulamamış olması, idmanlara pozitif yansıdı. Herkes oynamak istiyor, çok hırslı çalışıyor. Bu bizim için avantaj olacak” diye konuşurken ‘bir anlamda meydan okuma mı’ sorusuna ise Mahmutoğlu şu cevabı verdi: 
 
‘Avantaja çevirmeliyiz’
“Aynen öyle... Bu kötü anlamda değil ama ‘biz de oynamaya hazırız, işin içindeyiz ve oynarsak iyi işler yaparız’ demek için önemli bir fırsat olacak bu şampiyona. Sezon boyunca süre bulan Türk oyuncuların da her zaman iyi işler yaptığını düşünüyorum. Bunu gördük. Ancak bunu daha net göstermek ve devamını getirmek için iyi bir imkan olacak. Bunu da kendi seyircimizin önünde ispatlayacağımıza eminim.”
 
Seyirci avantajının mutlaka yaşanacağını ancak baskının hissedilip hissedilmeyeceği konusunda ise Melih, “Baskı en başından itibaren var. Türk oyunculara eleştiriler var. Ancak geçmişte seyirciyle hep iyi oynayan ülke olmamız o baskının işe yaradığını gösteriyor. Stresli olacak, zor olacak ama bunu kaldırabilecek isimlere sahibiz. Genç oyuncuları da yanımıza çektiğimiz zaman, önemli işler yaparız” ifadelerini kullandı.

‘Bizi ateşliyor’
Kamuoyundaki beklenti düşüklüğünün kendilerini rahatlatmayacağını, tam tersine ateşleyeceğini vurgulayan başarılı oyuncu, “Sezon boyunca zorluklarla karşılaşıyoruz, istediğimiz süreleri almıyoruz ama iyi oyuncu olmak istiyorsak, şartlar ne olursa olsun gelen fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Birlik olursak, konsantre olursak her şeyi başarırız” diye konuştu.
 
‘Ömür boyu unutulmaz’
Fenerbahçe ile yaşadığı Euroleague şampiyonluğunun heyecanını hâlâ yaşadığını söyleyen Melih, “Avrupa’nın en büyük kupasını kazandık ve kaptan bendim. Herkes ortaya yüreğini koydu. Sinan Erdem’de bizi destekleyen taraftarımızla amacımıza ulaştık. İnşallah yeni transferlerimizle aynı uyumu sağlayarak yine zirvede yer alacağız. Doğuş sponsorluğu ile biraz daha güçlendik. Herkesin bize karşı sahaya daha konsantre çıkacağını biliyoruz ama biz hâlâ en iyi taraftara ve en çok şampiyonluk yaşamış antrenörüne sahibiz. Dolayısıyla fazla şey değişmez ve zirvede oluruz” diyerek sözlerini tamamladı.

‘Sıkıntıları aşarız’
Hücumda sıkıntı yaşar mıyız, idmanlara iyi başladın, takımın en net atıcılardan birisisin, senin fikrin ne?
Tabii ki zorluklar yaşarız ama büyük sıkıntı olacağına inanmıyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Türk Milli Takımı için de elimden gelenin fazlasını vermeye hazırım. Ne zaman görev gelirse o süreyi iyi değerlendirmek için tüm gücümü kullanırım. Avrupa Şampiyonası’na kadar da çok iyi çalışacağım.
 
‘Arena’da coşarız Ataköy’e taşırız’
Son dönemde 3 sayı çizgisinin gerisinde top eline geldiğinde heyecanlanılan oyunculardan oldun. Devam eder mi?
Son ayları çok iyi geçirdim, hem performans olarak hem üçlük yüzdesi olarak iyi durumdayım. Şampiyonada ilk turun Ülker Arena’da olması da önemli. Çok alıştığım salonda kendi evimizde başlayacağız. Bu da beni rahatlatyor. İnşallah ilk turda iyi bir başlangıç yapıp, Sinan Erdem’de de bunu sürdüreceğim. Benim için bu yönleriyle de özel bir şampiyona olacak.

‘Sinan hemen uyum sağlar’ 
Milli Takım’ın kaptanı Sinan Güler’in Fenerbahçe’ye transferini nasıl yorumluyorsun?
Oyunculuğu ve karakteriyle ilgili bir şey söylemeye gerek yok. Her zaman saygı duyduğum bir isim oldu. Burada o kaptan, Fenerbahçe’de ben, bu da ilginç ve güzel. Kendisine, kulüpteki ortamı, kendisini nasıl bir atmosferin beklediğini anlatıyorum. Zaten tecrübeli bir isim, kolaylıkla uyum sağlayacak ve faydalı olacaktır.
 
‘Herkesi yenebiliriz’

Eurobasket 2017’de gruptaki rakipleri değerlendiren kaptan, “Grupta zorlu rakiplerimiz var. En başta da Sırbistan. Ama bizim için farketmez. Herkesi yenebileceğimize inanıyorum. En kötü ihtimalle 2. olup çaprazda avantaj sağlamalıyız. İnşallah şampiyonaya sakatlık, herhangi bir eksik olmadan gider ve Türkiye’yi gururlandıracak işlere imza atarız. 

Yorumlar Okunma: 2563