Özmeriç: Sonuç ne olursa olsun ekibe desteğe devam... - BasketFaul.com

Özmeriç: Sonuç ne olursa olsun ekibe desteğe devam...

01-08-17 12:48
Eurobasket 2017 ile ilgili görüşleri paylaşmaya bugün A Milli Takım eski asistan koçu ve Ankara DSİ koçu Hasan Özmeriç ile devam ediyoruz.

İLK ÜÇ ŞAMPİYONLUK KADAR ÖNEMLİ OLUR
Ülkemizde yapılan 2001 Avrupa ve 2010 Dünya Şampiyonasındaki başarıların ardından bu senede Avrupa Şampiyonası'nın bir ayağının Türkiye’de yapılacak olması nedeniyle kamuoyunda benzer beklentileri yaratacağını ve bunun da milli takımımıza bir baskı unsuru oluşturacağını düşünmekteyim. Ancak kabul etmeliyiz ki şu anda bulunduğumuz şartlar geçmişte bulunduğumuz şartlarla aynı parametrelerde doğru orantılı değildir. Büyük başarılara imza atmış jenerasyon devrini tamamlamış ve yeni bir jenerasyona geçiş yaşanmaktadır. 

Ayrıca bu geçiş sırasında, 6 yabancılı sisteme adaptasyonda, Türk oyuncular için yarar zarar bilançosu henüz alınmamışken böyle bir şampiyona oynanması da diğer bir handikaptır. Ancak son dört sezonunda Karşıyaka ve Beşiktaş takımlarında çok başarılı olmuş coach Ufuk Sarıca bu takımlardaki oyun stratejisini agresif savunma, sıkıştırmalı yarı saha defans, hızlı hücum, set hücumuna geçiş ve ritmli set düzenini milli takımımıza da yerleştirmesi durumunda uzun vadede istenilen milli takımımızı teknik ve idari ekibinin yardımı ile iyi seviyelere taşıyacağı inancındayım. Bu Avrupa Şampiyonası'nda ilk üç gerçekten şampiyonluk kadar önemlidir. Bu seviyelerde olursak sokaklara çıkıp sevinelim ancak bu dereceler olmazsa hiç üzülmeyip yeni federasyon, yeni teknik ve idari ekibe istedikleri sistemi oluşturmaları için zaman tanıyıp destek olalım.  

Yorumlar Okunma: 1868