Yıldızlar Finlandiya'yı rahat yendi (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Yıldızlar Finlandiya'yı rahat yendi (Efe Can Önal)

12-08-17 21:26
Karadağ’da düzenlenen FIBA U16 Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda Yıldız Erkek Milli Takımız, turnuvanın ikinci maçında Finlandıya’yı 84-73 mağlup etti ve turnuvada galibiyetle tanıştı. 

Maça dün olduğu gibi yine oldukça enerjik başlayan millilerimiz Atakan’ın deliciliği ile bulduğu sayılarla ilk 3 dakikayı 8-3 önde geçen taraf oldu. Finlandiya takımı sınırlı hücum gücüne karşın agresif savunmamızın sonucu çizgiye gelerek skora tutunmaya çalıştı. Bizde ise Mustafa ve Görkem’in potaya yakın atışlarla bulduğu sayılar skor avantajını elimizde tutmamızı sağladı. Net aldığımız savunma ribaundlarından sonra hızlı hücuma çok çabuk çıkabilmemiz ilk çeyrekte farkı yaratan en önemli unsur oldu ve bu periyod 27-16 lehimize sonuçlandı. Kenardan gelen Ekrem ve Kerem’in katkısı, dün sağlayamadığımız istikrarı yakalama konusunda kritik rol oynadı ilk 10 dakikada. 

İkinci çeyrek tempo bakımından düşük başladı çünkü iki tarafta kolay sayı yememek için oyunu sık sık faullerle durdurdular. Fin takımı fast breakler dışında sayı bulamazken biz ise yaptığımız basit top kayıpları sonucu hücumda ilk çeyreğin aksine bir görüntü çizdik ve 5 dakika geride kalmışken periyod skoru 6-6’ydı. Faul hakkımızında dolmasının etkisiyle birebirlerden sayı çıkarmaya başlayan Finlandiya, çeyreğin sonuna doğru farkı bir nebze olsun azaltmayı başarsa da, tam sahada yaptığımız etkili savunma sonucu bulduğumuz savunma kaynaklı sayılar momentumu rakibe vermememizi sağladı ve ilk yarıyı 50-32 üstün kapatan taraf olduk. 

İlk yarının sonunu müthiş oynayan ve ilk 20 dakikada rakibini 13 top kaybına zorlayan takımımızda Mustafa Kurtuldum 14 sayı ile ilk yarının en skorer ismi oldu. Millilerimiz adına ilk yarının en kötü istatistiği ise bu turnuva boyunca da en zorlanacağımız yer olan üç sayılık atışlardaki isabet oranıydı (0/8). 

İkinci yarıya post-up’a top indirme amaçlı setlerimizi kullanarak başladık fakat istediğimiz sayıları bulamadık çeyreğin ilk 3 4 dakikasında. Bu süreçte farkın kapanmamasını sağlayan savunma direncimiz oldu. Ayrıca Finlandiya’nın farkı kapatmak ya da oyunun ritmini değiştirmek adına herhangi bir taktiksel değişiklik yapmaması da karşılaşmanın seyrinin ilk yarıdaki fark düzeyinde gitmesine neden oldu ki zaten seviyeleri de bizim düzeyimizde değil yapsalar ne olurdu o da ayrı mesele tabi. Oyunun yine sık sık fauller ile durması sonucu ritmsiz ve seyir açısından sıkıcı geçen üçüncü çeyreği 66-44 önde kapattık. 

Maç boyunca 3 sayı çizgisinin gerisinden çember döven Finliler son çeyreğe üst üste üç üçlük bularak başladı. Aradaki sayı farkının da etkisiyle oyunu rölantide götüren ve biraz konsantrasyon kaybı yaşayan Millilerimiz, son 3 dakikaya 78-68 önde girdi ve farkın tek hanelere bile düşmesine izin vermeyerek maçtan 84-73 galip ayrıldı. 

12 oyuncumuzun da sayı ürettiği takımımızda Mustafa Kurtuldum 19 sayı, İsmail Karabilen 13 sayı kaydetti. Son çeyrekte yediğimiz 29 sayı ve 3/19 üç sayı yüzdemiz bugün adına en olumsuz gözüken noktalardı. Yarın oynayacağımız maç sonucunda grubu lider de bitirebiliriz sonuncu da. Turnuvadaki güzergahımızı netleştirecek kritik bir gün yarın.

 

Yorumlar Okunma: 2063