Avcı: En iyi antrenör küçük takımları çalıştırmalı - BasketFaul.com

Avcı: En iyi antrenör küçük takımları çalıştırmalı

17-08-17 12:59
Uzun yıllar milli takımlarda da görev yapan AGÜ koçu Ayhan Avcı Kadın Basketbolu'ndaki en büyük sorunumuzun oyuncuları güçsüzlüğü olduğunu söyledi.

Yetenek olarak geride olmadığımızı ancak fiziksel olarak rekabet edemediğimizi belirten Avcı'dan pasajlar...

* Altyapılarda iki takımımızın düşmüş olması bugünün sorunu değil. Geçmişte düşmediysek bir topla, uzatmadaki şansımızla ligde kaldık.

* Fiziksel olarak çok gerideyiz. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Güçsüzüz, dayanıksızız, yağ oranımız daha fazla. Yetenek farkı yok ama kas farkı çok fazla.

* Federasyonun A Takımda ve altyapıda kondisyoner mecburiyeti getirmesi gerekiyor. Kızlara ergenlik çağında kilo alırken profesyonel destek şart. Bunlar zaten Avrupalılar'a göre kötü besleniyor oyucular.

* Ayrıca en iyi antrenörün küçük, yıldız takımda olması gerekir. Genç takım koçu çok önemli değil. Ama kulüpler ucuz diye hazır olmayan altyapı koçlarını istihdam ediyor. 

* Oyuncusu Milli Takımın ilk 12'sine giren antrenörlere ve kulüplerine teşvik primi verilmeli. Aynısı A Milli Takım için de düşünülebilir.

* Düşen takımların çıkması da kolay değil çünkü birçok ülke kendi şartları içinde doğru sistemini geliştirmiş. 

* Federasyonun antrenörleri bir odaya sokup sorması lazım. Yöneticilere soruluyor, genel menajerlere soruluyor ama asıl antrenörlerin düşüncelerinin alınması gerekiyor.  

Yorumlar Okunma: 4217