Xavi Rey: Hayatımın en büyük meydan okuması - BasketFaul.com

Xavi Rey: Hayatımın en büyük meydan okuması

25-08-17 08:20

DSİ'nin sürpriz transferi Xavi Rey ile Ankara deneyimini konuştuk. Şimdiden takım arkadaşlarıyla kaynaşmış ve öğrendiği Türkçe kelimeler ile bizi şaşırtan Xavi işini son derece ciddiye alıyor. Yeni bir heyecan aradığı için topraklarımızda izleyeceğimiz Xavi Rey'in verdiği samimi cevaplar ise şöyle:


Buraya transferiniz nasıl gerçekleşti, daha önce DSİ ismini duymuş muydunuz?
Hayır duymamıştım. Ankara'ya daha önce bir kaç kez gelmiştim ama ikinci ligde olması sebebiyle DSİ hakkında bir fikrim yoktu. Transferime gelirsek geçen sezonun sonunda yeni bir arayış içine girdim. Hatta buna bir meydan okuma bile denebilir. Artık İspanya dışında bir deneyimim olmasını istiyordum. Biliyorsunuz basketbolda uzun yaz tatilleri olabiliyor. Bizim de sezonumuz bitti ve teklifleri beklemeye başladım. Türkiye'den böyle bir teklif gelince de ciddi şekilde düşündüm. Sonrasında Türkiye'nin basketboldaki seviyesini düşünüp heyecanlandım. Sonrasında bu teklifi sunan ekibin profesyonelliği ve bana olan isteğini görünce teklifi kabul ettim.

İspanya'da yerel oyuncuların ciddi şekilde ligde egemenliği bulunuyor. Oyuncular federasyon tarafından kurallarla mı korunuyor yoksa gerçekten iyiler mi?
Bildiğiniz üzere İspanya Ligi Avrupa'daki en önemli liglerden birisi. Bu ligde oynamak hemen herkes için çok büyük bir başarı. Fakat İspanya Ligi aslında yerel oyuncular için çok kötü bir lig. Herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Türkiye'de 6 yabancı 6 yerli oynayabiliyor, ikinci ligde 10 yerli 2 yabancı ile oynanıyor. Ama İspanya'da böyle değil. Örneğin Baskonia'da geçen sezon İspanyol oyuncu bulunmuyordu. Bizim ligimizde her ülkeden her milletten oyuncu oynayabiliyor. Bu durum yerli oyuncular için kötü gibi gözükebilir ama aslında rekabeti arttırıyor. Kurallardan çok teşvik var denilebilir. İspanyol oyuncular aslında Avrupa'nın hemen her liginde oynayabilir ama kendi ligimizin seviyesi iyi olduğu ve güzel teklifler aldığımız için kendi ülkemizde kalıp kariyerlerimizi geliştirebiliyoruz.  

İspanyol Milli Takımı'nda yaşadığınız bir Avrupa Şampiyonası tecrübeniz var nasıl bir deneyimdi?
Gerçekten inanılmaz bir deneyimdi. Birkaç sene üst üste kadroya davet edilmiştim ama o sene son 12'ye kalmayı başarmıştım. Dünyanın en iyi oyuncularıyla NBA yıldızlarıyla aynı soyunma odasını paylaşmak hayatımdaki en güzel tecrübeydi. Sadece milli takımda olmak değil kazanmak için oynayan bir milli takımdaydım. Yarı finalde uzatmalarda yenilmiştik yoksa şimdi altın madalyam olabilirdi.
 

Peki şimdiye kadar Türkiye'de neler yaşadınız?
Şu ana kadar Ankara'da güzel şeyler yaşadığımı söyleyebilirim. Türkler ile İspanyolların bu kadar birbirine benzemesi beni şaşırttı. Farklı şeylerle karşılaşırım diyordum ama dil dışında hiçbir şey farklı değil gibi. İnsanların bana sürekli yardım etmesiyle de bu sorunu rahatlıkla aşıyorum. Sokakta İngilizce bilen çok fazla kişi yok ama bu sorunu aşabilmek için ben Türkçe öğrenmeye başladım. Benim için bu deneyimi tam olarak yaşayabilmenin yolu dili öğrenmekten geçiyor. Burada elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum.

Sezon için belirlenmiş bir hedefiniz var mı?
İdmanlara henüz başladık o yüzden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ama Federasyon Kupasında kendimizi göreceğiz. Tam kadro olup çalışmalarımız belirli bir noktaya gelince diğer takımlarla kendimizi karşılaştırabiliriz. Kupa sonunda hedeflerimizi belirlemiş oluruz diye düşünüyorum.

Bu ligdeki en ünlü isimlerden birisisiniz. Xavi Rey sahaya neler getirebilir ?
İnsanın kendisi hakkında konuşması zordur ama koçun benden istediği şey açık. Potaya yakın oynamamı istiyor ve fiziğimi kullanmamı istiyor. Savunmada da fiziğimle yer kaplayarak ribaundlara yardımcı olmamı ayrıca savunmanın temelini oluşturmamı bekliyor. Fakat bu ligi tanımıyorum, nasıl rakipler ya da nasıl hakemler olacak bilemiyorum. Aklımdaki tek şey bu güzel fırsatı değerlendirebilmek için elimden geleni yapmak. Siz de biliyorsunuz ki İspanyol bir oyuncuyla imzalamak pek normal bir durum değil bu tip bir takım için. Bana böyle bir fırsatın tanınması beni heyecanlandırıyor.  Organizasyona ve koça bu tercihlerinden dolayı teşekkür ediyorum elimden gelenin en iyisini sahaya vereceğim.

Takım ve organizasyon hakkında ilk görüşleriniz neler?
Buraya geldiğimde çok şaşırdım. Buraya gelirken ikinci lig takımı olduğunu düşününce kötü şeyler bekliyordum denilebilir. Fakat buraya geldiğimde İspanya'daki birçok takımdan daha iyi şartlara sahip olduklarını gördüm. Son derece profesyonel bir şekilde davranıp benimle müthiş ilgilendiler. 

Genç oyuncuları en üst seviyeye çıkarmakta bazı problemlerimiz var. İspanyada ise bunun tam tersi gözüküyor bunu neye bağlıyorsunuz?
Oyunun içinden bakınca sadece yetenekli oyuncular görüyoruz. Ama önemli olan şey eğitimdir. Çocuk denebilecek yaşta oyuncular çok iyi eğitim alarak sonrasında liglerde sorumluluk alıyorlar. Altyapılarda 80 kuşağından beri hemen her kategoride yıllardır sürekli zirveye oynuyoruz sürekli madalya kovalıyoruz. Eminim ki Türk oyuncular da en az İspanyollar kadar yeteneklidir  ama doğru eğitim vermediğiniz zaman bu iş olmuyor. İspanya'da altyapıda çok iyi koçlarla çalışıyor genç oyuncular ve bu onları ileriye taşıyor.

Ankara'da boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz ilk kez yurt dışına çıkan biri için hayat zorlayıcı mı?
Türkiye'ye geldiğimden beri yemeklerin güzelliği dikkatimi çekti. İspanya'da da kebap yiyorduk ama burada gerçeğini yiyoruz. Bıraksalar bütün gün yiyebilirim. Ayrıca bu üzeri fıstıkla kaplı bir tatlı var sanırım "Künefe" ona ve baklavaya da bayılıyorum. Türk yemeklerinin inanılmaz olduğunu söyleyebilirim. Şehri öğrenmek için biraz dolaşıyorum ve Türkçe öğrenmeye çalışıyorum.
Henüz gidemedim ama kamp dönüşü Anıtkabir'e gitmek istiyorum. Her yerde onun fotoğraflarını görüyorum ona gösterilen saygı gerçekten inanılmaz. Onun hakkında ufak tefek şeyler okudum ama böylesine sevilen bir lider hakkında daha çok bilgi almak isterim. Muhteşem bir müzesi olduğunu da söylediler Anıtkabir'e gitmek için sabırsızlanıyorum.

 

Yorumlar Okunma: 5434