Sonunda kazanacağız (Murat Özyer) - BasketFaul.com

Sonunda kazanacağız (Murat Özyer)

02-09-17 11:07
Bu son değil. Hatta sonun başlangıcı bile değil, sadece başlangıcın sonu. W.Churchill

Gelmeyen oyuncuların daha çok konuşulduğu bir Avrupa Şampiyonası’na başladık. Bizim açımızdan Dixon ve Ersan’ın olmayışı yarı saha hücum sistemimizin akıcılığını ve üretkenliğini olumsuz etkilediğini ama savunma kaynaklı sayı üretme isteğimizi arttırdığını söyleyebiliriz. Ev sahibi olmanın coşkusu bu tempo ile avantaj haline dönüşecek bu çok net.

Koç Ufuk Sarıca, savunmada rakibi hataya zorlayan ve savunma kaynaklı hızlı hücumlarla sayı bularak takımın ritmini ve özgüvenini arttırmayı ana stratejisinin merkezine hazırlık döneminde koymuştu. 2.Çeyrekte uygulamaya başladığımız bu strateji amacına ulaşıp, bu süreçte 8 top kaybı yaptırarak Rusya’yı oyun düzeninden çıkarmamızı sağladı. 10 sayıya çıkan farkı seyircimizle beraber kapatıp maça geri döndük.

4 kısalı beşimizle ikinci yarıda baskılı savunmaya devam ederken Cedi ve Semih’in skor katkısı maçın bitmesine 8 dakika kala 58-57 öne geçmemizi sağladı.

Maçın karar bölümü (son iki dakika) en zayıf yönümüz olan yarı saha hücumunda 6 kere üst üste boş dönmemiz olağan üstü mücadelemizle yenmeye yaklaştığımızı Rusya’yı elimizden kaçırmamıza neden oldu.

Euroleague hakemlerinin çağrılmadığı 2017 Avrupa Şampiyonasında, FIBA’nın Euroleague ile girdiği savaşta en büyük kozu hakemler olsa da, bu konuda hanelerine eksi yazıldığını 18 Eylül'de anlayacaklarını düşünüyorum.

Hepimizin beklediği mücadeleyi fazlasıyla veren milli takımımızı alkışladık alkışlamaya devam edeceğiz. Daha yeni başlıyoruz. 

Yorumlar Okunma: 1614