Porzingis ve Timma şov yaptı (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Porzingis ve Timma şov yaptı (Can Tüysüz)

02-09-17 15:56

İstatistik 


Grubumuzdaki maçta Letonya, Janis Timma ve Kristaps Porzingis'in 27'şer sayısının etkisiyle Belçika'yı 92-64 yendi.


Letonya maça Strelnieks - Bertans - Timma - Grazulis - Porzingis beşi ile başlarken Belçika maça Tabu - Serron - Mwema - Hervelle - Tumba beşi ile başladı. Letonya'da Davis Bertans sakatlığı sebebiyle forma giymezken Sırbistan maçındaki ilk beşten farklı olarak Smith yerine Grazulis kendine yer buldu. Belçika maça çok hızlı başladı ve Axel Hervelle'nin üst üste bulduğu 8 sayı ile 8-2'lik üstünlüğü yakaladı. Bu andan itibaren Letonya hücumda Timma ve Porzingis'in alçak post oyunları ile sonuca gitmeye çalıştı ve 9-0'lık seri ile rakibinin etkili başlangıcına karşılık verdi. Özellikle Strelnieks - Timma - Porzingis üçlüsü ekseninde oynanan ikili oyun varyasyonları ile Letonya pota altından rahat sayılar buldu. Belçika ise tıpkı Britanya maçında olduğu gibi yay gerisinden atış yapmakta çekinmedi. Özellikle orta mesafeden yüksek yüzdeli oynayan Belçika skordan hiç kopmadı. Çeyrek sonunda Roland Smits'in basketi gelirken Belçika iyi hücum performansı gösterdiği bu çeyreği 25-24 önde kapattı.

Letonya bu çeyreğe Porzingis'in etkili oyunu ve üst üste bulduğu 7 sayı ile başladı. Belçika hücumda oldukça zorlanırken bazı hücumlarda hücum süresini de doldurup hücum edemediler. Çeyreğin ilk dört dakikası dolarken Lecomte'un üçlüğü ile bu çeyrekteki ilk basketini bulan Belçika çeyrek genelinde sadece 8 sayı üretti. Letonya ise Porzingis ve Timma'nın skorer oyunlarıyla etkili olduğu bu çeyrekte 23 sayı üretmeyi başardı ve devreyi de 47-33 önde kapatmayı başardı. 

Üçüncü çeyreğe Letonya Strelnieks ve Timma'nın etkili oyunu ile başladı. Belçika ise ilk iki çeyrekte kullanmadığı De Zeeuw ile etkili olmaya çalıştı. Letonya tıpkı ilk iki çeyrekte olduğu gibi Timma'nın alçak post oyunu ile çok rahat skor buldu. Belçika Timma'ya switch savunma da dahil olmak üzere birçok savunma düzeninde durduramadı ve bu sebeple Letonya'ya bir türlü yaklaşamadı. Ancak Letonya'nın top kayıpları ve hücumda hata yapmasıyla De Zeeuw'a Sam Van Rossom da katkı verince çeyreğin bitimine bir dakika kala Belçika farkı 4 sayıya kadar indirdi. Ancak Letonya adına Timma tekrar sahneye çıktı ve Letonya'nın son çeyreğe 63-55 önde gitmesini sağladı.

Letonya çeyreğin başında Porzingis ve Bertans'ın etkili oyunuyla 7 sayı bularak farkı tekrar çift haneli sayılara çıkarmayı başardı. Belçika ise üçüncü çeyreğin sonunda olduğu gibi Van Rossom ve De Zeeuw ile etkili olmak istese de bunda başarılı olamadı ve Letonya oyunda üstünlüğü iyice ele alarak bitime 5:21 kala farkı 21 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Kalan sürede ise Letonya'da Porzingis ve Timma skor üretmeye devam ederek son iki dakika kala farkı 28 sayıya çıkardı ve bu andan itibaren yedek oyuncularına dönen Letonya maçı 92-64 kazandı.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Timma'nın maç genelinde alçak postta çok etkili olduğunu ve Belçika'nın buna çözüm üretemediğini görmüştük. Timma'nın etkili olduğu hücum seti ise şu şekilde:

Top sağ forvette Dairis Bertans'ta(2) ve Janis Strelnieks(1) yarı sahayı geçip topu Bertans'a(2) teslim edip pota altında pozisyon alıyor. Ardından sağ dip köşeye yakın konumda bulunun Janis Timma(3) Strelnieks'e (1) perdelemeyi yapıp sağ tarafta sırtı dönük oyun için hazır poziyonu alıyor. Strelnieks (1) ise Porzingis(5) ve Smits(4) tarafından yapılan sıralı perdelemeler ile tepeye çıkıyor. Bu noktada Bertans'ın(2) iki pas opsiyonu oluyor.

- Janis Timma'nın alçak post oyunu.
- Strelnieks'in tepede topu alıp şut, penetre ve tekrar bir pick&roll oyunu.

 

Porzingis'in günlüğü...

Yorumlar Okunma: 2178