Rusya'yı Sırbistan da durduramadı (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Rusya'yı Sırbistan da durduramadı (Can Tüysüz)

02-09-17 19:04

İstatistik 

Rusya, Türkiye maçının yorgunluğuna rağmen Sırbistan'ı da yenerek grup liderliği için en büyük aday oldu: 75-72

Rusya maça Shved - Khostov - Kulagin - Ivlev - Vorontsevich beşi ile başlarken Sırbistan maça Jovic - Bogdanovic - Lucic - Bircevic - Kuzmic beşi ile başladı. Rusya maçın başında hem savunmada hem de hücumda çok konsantreydi ve ilk dört dakikada Shved önderliğinde 10 sayı buldu. Bu sürede Sırbistan hücumda sorun yaşarken sadece Lucic'in saha içi isabeti vardı ve çeyrek bitimine altı dakika kala Marjanovic'in oyuna girişiyle pota altını çok etkili kullanan bir Sırbistan izledik. 3:30 dakikalık süreçte Rusya sayı bulamazken Sırbistan 12-0'lık seri ile skoru 15-10'a getirmeyi başardı. Marjanovic'in ardından Macvan'ın da oyuna girişiyle Sırbistan oyunu iyice pota altına yıktı ve ilk çeyreği 21-18 önde kapatmayı başardı.

İkinci çeyreğin başında Shved Rusya adına yine krizi çözen isim oldu ve üst üste bulduğu 5 sayı ile maçın başında olduğu gibi Rusya'ya enerji getiren isim oldu. Sırbistan bu bölümde Marjanovic'i unuttu ve zorlama dış atışlar ile skor bulmaya çalışsa da başarı olamadı. Bu çeyrekte ilk iki buçuk dakika skor bulamayan Sırbistan, Milosavljevic'in üçlüğü ile ikinci çeyrekteki ilk basketini bulmuş oldu. Bu andan itibaren Kuzmic - Macvan ikilisine dönen Sırbistan yine ilk çeyrekte olduğu gibi oyunu içeriye yığarak etkili olmaya çalıştı. Aynı zamanda hızlı hücumlardan da yararlanan Sırbistan oyun üstünlüğünü tekrar ele geçirdi. Ancak Rusya Kurbanov ve Vorontsevich'in etkili oyunuyla Sırbistan'a karşılık verdi. Savunmada Sırbistan'ı top kayıplarına zorlayan Rusya hücumda doğru yerleşme ile doğru şutları buldu ve skorda üstünlüğü ele geçirerek devreye 40 - 38 önde gitti.

Rusya bu çeyreğe Shved'in dört sayısı ile başlarken Sırbistan çeyrek boyunca 13 sayı buldu ve tüm sayıları Bogdanovic kaydetti. Bogdanovic bu çeyrekte kendisine destek olacak ismi bulamadı. Rusya'da ise Shved'e Kurbanov, Kulagin, Fridzon ve Mozgov destek verince Rusya hücumda çok rahat bir çeyrek geçirdi ve 18 sayı buldu. Sırbistan'da Marjanovic'in ve Kuzmic'in boyalı alanda etkili olamaması ve bu ikiliye Macvan'ın da eşlik etmesiyle hücumda ritm bozuldu ve Rusya rahat oynadığı bu çeyreği 58-51 önde kapattı.

Sırbistan son çeyreğe Marjanovic ile birlikte çok etkili başladı ve ilk üç dakikada Marjanovic 6 sayı atarken aynı zamanda bir asist ile Sırbistan'ın 9-1'lik seri yakalayarak skorda öne geçmesini sağladı. Rusya ise Marjanovic'in etkili oyununa Mozgov'un pota altındaki etkinliği ile karşılık verdi. 9-1'lik seriye Mozgov'un 7 sayısı ile karşılık veren Rusya savunmada da sertliği artırarak Sırbistan'ı düzenden çıkarmayı başardı. Son 2 dakikaya karşılıklı basketlerle 72-68 Rusya üstünlüğü ile girilirken Rusya'da her zaman olduğu gibi Shved sorumluluk alırken Sırbistan'da ise Bogdanovic sorumluluk almaya çalışan isim oldu. Ancak iki oyuncu da isabetsiz atışlar yaparken Sırbistan adına Kuzmic, Rusya adına da Mozgov skor üreten isimler oldu. Bitime 1:12 kala skor 75-68 iken Bogdanovic'in üçlüğü ile Sırbistan farkı 4 sayıya indirdi. Kalan sürede Rusya, hücumlarını son saniyelerde kullanmak zorunda kaldı ve birinde top kaybı yaparlarken diğerinde ise isabeti bulamadılar. Bitime 2.5 saniye kala Bogdanovic'e taktik faul yapıldı ve Bogdanovic çizgiden 0/2 atınca maçı kazanan taraf 75-72 ile Rusya oldu.  

 

Yorumlar Okunma: 1652