Britanya'yı Melih ve Semih'le geçtik (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Britanya'yı Melih ve Semih'le geçtik (Can Tüysüz)

02-09-17 22:50
Milli Takımımız, Melih Mahmutoğlu ve Semih Erden'in performanslarıyla Büyük Britanya'yı 84-70 yendi.

Türkiye maça Kenan - Melih - Cedi - Barış - Semih beşi ile başlarken Britanya maça Okereafor - Nelson - Murray - Clark - Olaseni beşi ile başladı. Milli Takımımız Rusya maçından farklı olarak ilk beşte Sinan yerine Melih'le başladı. Maça da Melih'in üçlüğü ile giriş yapan Milliler hücumda yine pota altını etkili kullanma adına Semih'in sırtı dönük oyununu kullanmayı tercih etti. Melih'in iki üçlük bulduğu çeyrekte Barış, Semih ve Cedi de skora katkı verdi. Britanya ise çeyrek boyunca attığı 18 sayının 12'sini yay gerisinden buldu. Milli Takımımız çeyrek sonunda Sinan'ın bulduğu basketle ilk çeyreği 23-18 önde kapattı. 

Milli Takımımız ikinci çeyreğe Sinan'ın ve Cedi'nin etkili oyunu ile başladı. Bu ikiliye Furkan'ın da katılımıyla hücumda set temposunu yukarı çekerek akıcı oynamaya başladı. Britanya tıpkı ilk çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de yay gerisinden isabetli atışlar buldu ve oyunun içinde kalmayı başardı. Çeyreğin ikinci yarısına ise Furkan Korkmaz damgasını vurdu. Önce sol dip köşeden attığı üçlükle ardından da alley-oop turnikesiyle oyun üstünlüğünü Milli Takımımıza geçirmeyi başardı. Çeyreğin bitimine 4 dakika kala Britanya alan savunmasına dönerek Milli Takımımızı durdurmaya çalışsa da bunda başarılı olamadılar. Cedi - Kenan ikilisi yay gerisinden cezayı keserek farkı çift hanelere çıkardılar ve Milliler devreye 49-36 önde gitti.

Üçüncü çeyreğe Semih'in sırtı dönük oyunu ile bulduğu basketle başlayan Milli Takım Melih'in de yay gerisinden bulduğu isabetlerle Britanya'yı yanına yaklaştırmadı. Savunmada da zaman zaman alan savunması deneyen Milliler Britanya'nın Olaseni'yi etkili kullanmasını engelledi. Pota altını kullanamayan Britanya yay gerisinden de isabetli atışlar bulamayınca hücumda istediği gibi etkili olamadı. Çeyreğin son üç dakikasına istediği üçlüğü Mockford ile bulan Britanya, ardından çizgiden Achara'nın bulduğu sayılar ve Mockfod'un bulduğu turnike ile farkı 8 sayıya kadar indirdi. Ancak çeyreğin son hücumunda topu kapan Furkan Korkmaz hücumu smaçla bitirdi ve Milli Takımımız üçüncü çeyreği 64-54 önde bitirdi.

Bu çeyreğe de Semih'in pota altından bulduğu sayı ile başlayan Milliler savunmada rakibini ikili oyunlardan sonra köşelere sürükleyerek top kaybına zorladı. Britanya bu baskıdan kurtulmasına rağmen atışlarda isabet bulamadı. Ancak ilk üç dakika sonunda Britanya, Lawrence'ın üçlüğü ve kaptırdığımız top sonrası Olaseni'nin basket faulü ile 6:03 kala farkı 5 sayıya kadar indirmeyi başardı. Bu andan itibaren önce Erkan'ın turnikesi ardından da Melih'in üçlüğü ile farkı tekrar 10 sayıya çeken Millilerimiz hücumda rahatladı. Bitime 1 dakika kala skorda 79-68'lik üstünlüğe sahip Milli Takımımız kalan süreyi akıllı bir şekilde harcadı ve gruptaki ikinci maçını 84-70 kazandı. 

 

 

 

Yorumlar Okunma: 2165