12 Dev Adam özgüven tazeledi (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

12 Dev Adam özgüven tazeledi (Fersu Yahyabeyoğlu)

02-09-17 22:53
İlk maçta Rusya karşısında sergilediğimiz mücadele belki galibiyete yeterli olmadı ama turnuvanın kalanı için bizleri umutlandırmıştı. İngiltere karşısında da maça yine baskılı başlayan millilerimizde özellikle Barış’ın rakibin skorer uzunu Clark karşısındaki sert savunması etkiliydi. Bununla beraber Rusya maçındaki suskun isimlerden Melih de maça iyi başladı. Set hücumlarında pas trafiğini arttırmamız ve şutörlere yarattığımız ceza atışlarını yüzdeli değerlendirmemiz önemliydi.

Üç Sayı Savunması

Ama maalesef savunmadaki direncimiz erken düştü. Daha ilk dakikalardan 3 sayı savunmamız SOS verdi. 3 tane üçlük yedik üst üste ve hiç biri el üstü değildi. Buna karşın Semih’i akıllıca kullanarak yarı saha basketbolunda üretmeye başladık. Tempoyu kontrol etmemiz ve İngiltere’ye açık alan vermememiz için boyalı alandan onları zorlamamız çok ama çok kritikti.

Semih’i Efektif Kullandık

İkili oyunları değişerek savunan 12 Dev Adam, zamanında gelen sıkıştırmalarla İngiltere’yi top kayıplarına zorladı. Ancak geriye çok iyi koşan rakibe karşı bunları hızlı hücum sayılarına çeviremedik. Hücumda Cedi topla yaratma konusunda sorumluluk alırken topu Semih’e indirmeyi unuttuğumuz pozisyonlar, potadan çok uzak oynadık ve hücumda biraz kısır kaldık yine. Tecrübeli uzunumuz her aldığı topu olumlu tamamladı diyebiliriz.

Savunmayı Oturtamadık

Savunmayı bir türlü oturtamadık. Tam sahada yaptığımız baskıyı geçerek ceza atışlarını hiç çekinmeden kullanan ve yüksek yüzdeli üçlüklere devam eden İngiltere, çok rahat skor buldu. Bir kaç pasın ardından çabuk top kullanan rakibimiz karşısında direnci ve sertliği bir türlü yansıtamadık.

Şutörler Devrede

Çeyreğin son bölümünde potadan iyice uzaklaştırdığımız İngiltere, nihayet üçlükleri kaçırmaya başlayınca rahatladık. Hücumda da Semih’i Boateng karşısında çok iyi kullanırken Rusya maçının aksine topu paylaşmamız ve ekstra paslarla ceza atıcılarımızı devreye sokmamız elimizi rahatlattı. Cedi ve Melih’in 3 sayı çizgisi gerisinden erken devreye girmesi artı Sinan’ın kenardan hazır gelerek skora katkı yapması çok önemliydi.

Tempo İyice Yükseldi

İkinci çeyreğe başlarken Sinan kaldığı yerden devam etti hücumda. Cedi ise vasat İngiltere savunmasına karşı aldığı savunma ribaundlarının ardından tam sahayı geçerek aradığımız hızlı hücum sayılarını üretmeye başladı. İki koçun da 4 kısaya dönmesi ile birlikte tempo iyice yukarı çıkarken, Sinan ve Furkan ile bolca potaya giderek ikili oyunlarda Clark’ın ağır ayaklarını çok iyi kullandık. Ama 3 sayı savunmasındaki problemimiz devam etti ve üst üste iki üçlük bularak yine maçın içinde kaldılar.

Sinan ve Furkan’ın Enerjisi

İngiltere çift uzuna dönüp alan savunmasını seçince Furkan ile cezayı kestik. Önce üçlük ardından yaptığı topsuz dip çizgi katıyla savunmayı çok iyi okudu ve adeta deldi geçti genç yıldızımız. 4 kısa ile devam etmemiz savunmada bizi biraz fiziksel olarak zorlasa da zaman zaman ikili zaman zaman üçlü sıkıştırmalarla onları şaşırtmayı başardık. Sinan ve Furkan’ın enerjisi savunmada da gerçekten müthişti.

Genç Yıldızlar Sahnede

İlk yarının son bölümünde 3 genç yıldızımız Kenan-Furkan-Cedi sahnedeydi. Enerjileri, savaşçı kimlikleri ve yetenekleri ile oyunun her alanında etkili oldular. Cedi ve Furkan’ın savunmayı iyi okuyarak yaptıkları tercihler, ortaya koydukları soğuk kanlı ve olgun basketbol farkı çift hanelere çıkarmamızı sağladı. Rusya maçının aksine topu daha iyi paylaşmamız ve düşen top kayıplarımıza karşın artan asist sayımız işimizi çok kolaylaştırdı.

Melih de Devreye Girdi

İkinci yarıya yine baskılı savunmayla başlayan 12 Dev Adam İngiltere’yi zorlama atışlara itip top kayıplarına da cezayı geçiş hücumları ile kesmeye başladı. Bu kez sahnede Melih vardı. Bulduğu üçlük ve sonrasında ikili oyunu iyi organize ederek savunmayı dışarı çekip Semih’i beslemesi İngiltere’nin guardını tamamen düşürdü. Zaten savunma yapmayı sevmeyen İngilizler topu paylaşan ay yıldızlılar karşısında oyundan koptular.

Enerjimiz Düştü

Savunmada biraz enerjimiz düştü çeyreğin ikinci bölümünde ama hücumda Melih’in üçlükleri ve Cedi’nin akıllı asistleri ile Semih’i beslemesi ile beraber farkın kapanmasına izin vermedik. İngiltere ise yarı sahayı çabuk geçerek koşan Olaseni’yi geçiş hücumlarında efektif kullanmaya başladı. Koç Sarıca buna önlem almak için yorulan Semih yerine Sertaç’ı almış olsa da o da tempoda zorlandı atletik uzunu yakalamada. Farkı 20’lere çıkarma şansımız varken İngiltere’nin tekrar 10 sayı bandına maçı getirmesine izin verdik.

İstediğimiz Gibi Başlayamadık

Son çeyreğe istediğimiz gibi başlayamadık. Savunmada Lawrence ve Okerafor ile kurdukları baskı karşısında hücum ritmimizi kaybettik. Bununla beraber tecrübeli uzun Achara’yı da Sertaç karşısında efektif kullanarak boyalı alandan da üretmeye başladılar, fark 5 sayılara geldi. Koç Sarıca hemen Semih hamlesini yaparak yarı saha hücumlarından kısaların onu kullanmasını sağladı, aradığımız sayıları içerden bulup rahatladık.

Semih Semih Semih

Doğuş ve Erkan’ın kenardan savunmaya getirdiği enerji ve Semih’in boyalı alandaki agresifliği İngiltere’yi çaresiz bıraktı. Hücumda Semih-Clark eşleşmesini, madeni işlemeye devam eden milli takım hücumda da tekrar üretime geçti. Tecrübeli uzunun sırtı dönük hücumlarına hiç çözüm üretemedi İngilizler.

Yine Basit Hatalar

Ancak savunmada kaptığımız topları hızlı hücumlarla değerlendirelim derken yaptığımız basit hatalar İngilizler’in ekmeğine yağ sürdü ve oyunda kalmalarını sağladı. Biz onlar kadar iyi geri koşamadık ve dengesiz yakalandığımız pozisyonlarda üçlüklerle yine canımızı yaktılar. Ayrıca tekrar oyuna dönen Olaseni de yakın atışlarda yine bize problem yarattı.

Moraller Yerine Geldi

Son bölümde tekrar 4 kısaya döndük. Forvette Cedi ve Erkan ikilisi savunmada aradığımız sertliği tekrar sahaya koyarken hücumda da Semih ile Melih devreye girerek yine skor yükünü üstlendi. Ama farkı 16 sayıya çıkardığımız maçta bir türlü noktayı koyup İngiltere’ye maçı kaybettiniz, pes edin artık diyemedik. Son bölümde yine tecrübe eksikliği yaşasak da savunmadaki mücadelemiz ve direncimizle kazanmayı başardık. Evet İngiltere bizden kalite anlamında aşağıda bir takım ama bu galibiyet iki gün boyunca ortaya koyduğumuz pozitif basketbolun ödülü oldu, moralimiz ve özgüvenimiz yerine geldi.  

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

Yorumlar Okunma: 2111