Sırbistan maçının anahtarı: Yarı saha hücumumuz (Ahmet Çakı) - BasketFaul.com

Sırbistan maçının anahtarı: Yarı saha hücumumuz (Ahmet Çakı)

03-09-17 10:06
Bu tür turnuvalarda sonuna kadar getirip de kaybedilen maçların hemen akabinde oynanan maçlara tekrar hazır olmak zordur. Hele ki bu kağıt üstünde favori olduğunuz kaybedilmemesi gereken bir maç ise durum daha da zorlaşır.  

Bunların etkisi ve rakibimizin yüksek dış şut isabeti ile birinci çeyreğin ilk 8 dakikalık bölümü dengede gitse de devrenin geri kalan 12 dakikalık bölümünde hem müdafaa kaynaklı sayılarla, hem de yarı sahada bulduğumuz Semih ve Melih üzerinden yarattığımız düzenlerle maçın kontrolünü ele aldık. 
 
2. yarıda kısa aralıklarla ritmi kaybetsek de ilk günün üstüne koyarak ilk galibiyetimizi aldık. Galibiyet kadar önemli olan Sinan, Melih, Furkan ve Semih'in ritm yakalamaları; Cedi'nin aynı performans istikrarını koruması ve Erkan'ın 4. periyotta oyuna girmesine rağmen çok hazır gelip joker rolünü devam ettirmesi idi.

Diğer gruplarda dahil turnuvanın en fiziksel basketbolunu oynayan milli takımımız için 1 günlük aranın diğer takımlara göre daha değerli olduğunu düşünüyorum. Bunun Sirbistan maçı öncesine gelmesi de ayrı bir artı oldu.

Rusya'nın Sırbistan'ı yenmesi ile grubumuzda her türlü averaj ihtimalleri olabilir, bunu net bir şekilde gördük. Marjanovic ve Bogdanovic sınırlandırıldığında yarı sahada üretmekte zorlanan bir Sırbistan takımı var karşımızda. Normalde Sırbistan ekolünün fark yarattığı nokta birçok yıldızı olduğu halde fiziksel basketbolu istikrarlı oynayan ve hücumda da hiçbir oyuncusunu diğerlerinden çok fazla öne koymayan bir basketbol yapıları olmaları idi. Birçok ana oyuncularından eksik olmaları onları bu yöne itse de oynadıkları ilk 2 maçta zorlanmaları bu turnuvanın devamı için de böyle olacağını gösterdi.

Savunmamız ile onları kazanabileceğimiz sayılarda tutacağımızı düşünüyorum. Ama farkı yaracak olan bizim yarı saha hücumumuzdaki çeşitliğimiz olacaktır. Büyük Britanya maçında Sinan, Melih ve Semih'in üzerine koymaları bu açıdan önemli idi. Yarı saha üreticiliğimizin en büyük katkısı da onların hızlı gelip savunma kaynaklı kolay sayı bulmalarını engellemek olacaktır. Tabii diğer bir kolay sayı bulma yönü olan hücum ribaundlarını da minimize etmemiz önemli.

Kalan 3 maçımızda gruptan ilk 2'de çıkabileceğimiz galibiyetleri alabileceğimize inanıyorum. Çapraz eşleseceğimiz C Grubu'nu izlerken de turnuvanın en ciddi favorisi İspanya dışında diğer takımların birbirinden çok farklı olduğunu düşünmüyorum (Hirvatistan, Karadağ ve Çekya). Bu yüzden grupta ilk 3'te olmak ve devamında her maç oyunumuzu geliştirip çeyrek maçına en hazır bir sekılde gelmek bizim için hem ulaşılabilir, hem de devamında kendi evimizde bizi farklı yerlere götürebilecek bir hedef. 

Takımımız turnuva sonunda sıralamamız ne olursa olursa hepimizin tatmin olacağının sinyallerini şimdiden veriyor. Zaten en önemli olan geleceğe umutla bakmamız ki bu takım bunu vadediyor. 

Yorumlar Okunma: 1798