Videolarla Sırbistan analizi (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Videolarla Sırbistan analizi (Can Tüysüz)

03-09-17 18:55
Milli Takımımız Sırbistan ile çok önemli bir karşılaşmaya çıkıyor. Rusya'nın Sırbistan'ı yenmesiyle birlikte grubun geldiği son durum açısından çok kritik bir karşılaşma olacak. Ufuk Sarıca'nın da dediği gibi grubun ve turnuvanın gidişatını değiştirecek bir maç bizleri bekliyor.

Peki Sırbistan savunmada ve hücumda neleri iyi yapıyor? Onları ön plana çıkartan yönleri neler. Kritik maç öncesi Sırbistan'a kısa bir bakış atalım.

1- Hücum

Sırbistan bu turnuvaya önemli eksiklerle geliyor. Oynadıkları Letonya ve Rusya maçı özelinde bir değerlendirme yapacak olursak; Bogdanovic ve Marjanovic'in skor yükünü üstlenmeye çalıştığı temel bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bu yapıdaki hücumlar ise şu şekilde gelişmekte:
 

 
İlk hücumda klasik bir tepe oyunu düzeni görmekteyiz. Perdelemelerin ve paslaşmaların yapıldığı ilk bölümde hücum; Lucic'in Jovic perdesi ile sağ forvetten sol tarafa doğru yaptığı shuffle cut ve Jovic'in de tepede Kuzmic perdesinden yararlanıp yukarı çıkması ile başlıyor. Bu aksiyonlar geliştikten sonra sol forvette toplu oyuncu olan Macvan'ın iki opsiyonu bulunmakta:

- Lucic sırtı dönük pozisyon alırsa topu ona indirebilir.
- Tepeye çıkan Jovic'e topu teslim edip, onun oynayacağı bir pick&roll oyunu beklemek.

Macvan burada ikinci seçeneği tercih ediyor ve Kuzmic'le ikili oyun oynayan Jovic, Letonya'nın boyalı alana yardım savunması getirmesiyle sol köşede boş kalan Lucic'i buluyor.

İkinci hücumda ise down screen ile sıralı perdeleme yapan Sırbistan uzunları Bogdanovic'i çember altından tepeye çıkartıp yarım bir 'o' hareketi ile hücuma şekil vermesini amaçlıyor. Burada Bogdanovic hesitation denilen dur kalk hareketleri ile savunmaya karşı penetre - pas - şut tehditlerini oluşturmakta.Üçüncü hücumda ise yine Bogdanovic'in yalancı bir cut ile Bertans'ı aldattığını ve yay gerisinde kendisine en uygun pozisyonu yaratıp şutu bulduğunu görebiliriz.

Dördüncü hücumda ise yine Bogdanovic'in Stimac'a perde yapıyormuş gibi yapıp birden hızlanarak köşeye cut ettiğini görüyoruz. Stimac'ın burada iyi bir perde koyduğunu ve Porzingis'in Bogdanovic'i bozmasına izin vermediğini görüyoruz. Bir sonral hücumda da Bogdanovic yerine oyuna giren Guduric tıpkı ikinci hücumda Bogdanovic'in kullanıldığı gibi kullanılıyor ve benzer dur kalk hareketleri ile savunmayı şaşırtmayı başarıyor.

Bu hücumlarda Bogdanovic'in efektif kullanıldığını ve Sırbistan'ın ana opsiyonu olduğunu gördük. İkinci olarak ise Marjanovic'in boy ve fizik gücünü kullanarak yarattığı etkiye bakalım.
 

Djordjevic maça başlarken pivot pozisyonunda Kuzmic ile başlarken ilk çeyrek sonuna doğru veya ikinci çeyrek Marjanovic'i oyuna sürüyor. Marjanovic'in pota altında çok yer kaplaması ve rakip pivotları savunmada pasifize etmesi Sırbistan'ın en güçlü yanlarından birisi. İlk hücumda Marjanovic'in sırtı dönük olarak topu aldığını ve tepede Bogdanovic'in forvete doğru cut ederek savunma dengesini bozduğunu görüyoruz. Marjanovic'in boy avantajı ile sahayı iyi tarayabilmesi sayesinde Sırbistan boş bir şut elde ediyor. Atışta isabet sağlanmıyor fakat devamında tepede topla buluşan Bogdanovic tekrar topu Marjanovic'e indiriyor.

İkinci hücumda tıpkı ilk seferde olduğu gibi Marjanovic 2.21'lik Porzingis'i etkisiz hala getiriyor ve basketi buluyor. Üçüncü pozisyonda ise Macvan boş pozisyonda atış yapma şansına sahipken yine içerideki Marjanovic'e daha garanti bir atış yapması için servisi yapıyor. Son hücum belki de Letonya'nın Marjanovic'e karşı en yakın pozisyon aldığı ve diğer isimleri göz ardı etmeden iyi yerleştiği bir pozisyon. Ancak bu sefer Marjanovic Porzingis'i itmeye gerek kalmadan potaya dönüyor ve Porzingis'e faulü aldırmayı başarıyor.

Sırbistan'ın sıralı perdelemeler ile forvette boş şutu bulma adına uyguladığı düzenler de mevcut.
 


İlk hücumda oyuncunun sıralı perdelemesi ile kendini boşa çıkaran Macvan rahat bir atış buluyor. İkinci hücumda ise Kuzmic'in ardı ardına yaptığı iki perdeleme ile Guduric boşa çıkıyor ve üç sayılık isabeti buluyor.

2- Savunma

Sırbistan savunmada birçok düzen kullanıyor ve özellikle de yardım savunmasında kayma zamanlamalarını çok iyi ayarlayarak olabildiğince savunmada eksilmemeye çalışıyorlar. İlk olarak Letonya'nın genel olarak Strelnieks - Timma - Porzingis düzeninde kullandığı fist hücum düzeninin Belçika maçında etkili olduğunu görmüştük. Ancak Sırbistan maçında Sırbistan'ın bu hücum düzenine karşı çok iyi rotasyon savunma yapmasıyla Letonya'nın bu hücum opsiyonunu pasifize ettiğini gördük. Milli Takımımız ise bu düzeni Cedi - Melih - Semih üçlüsü üzerinden oynamakta.
 


İki hücumda da Sırbistan'ın üç oyuncuyu çok iyi paylaştığını ve herhangi bir handikap yaşamadığını görebiliriz. İlk hücumdan farklı olarak ikinci hücumda Timma yerine Janicenoks'un aşağıdan yukarıya çıkıp şut tehdidi oluşturmaya çalıştığını da belirtelim. Özetle; Sırbistan burada eksilmeyerek Letonya'nın hücumda farklı opsiyonlara yönelmesini zorunlu kılıyor.

Savunma bölümüne başlarken Sırbistan'ın birçok savunma düzeni kullandığı söyledik. Bunlardan bir tanesi de kenar ikili oyunlarında rakip kısayı köşeye doğru yönlendirip top kaybı yapmasını sağlamak.
 


İlk hücumda Strelnieks hızını kesip topu tuttuğu için Sırbistan savunması tekrar topsuz alana doğru odağını kaydırmakta. Ancak Strelnieks orada topu sürmeye devam etse köşeye doğru onu sıkıştırıp top kaybına zorlamaları muhtemel bir durum. İkinci durumda ise Strelnieks boşluğu bularak topu içeri indirse de Sırbistan savunma olarak doğru pozisyon almış ve Strelnieks'i köşede sıkıştırmış durumda.

Milli Takımımız adına en önemli durumlardan bir tanesi de Marjanovic'in nasıl savunulacağı. Elbette bu konu birçok görüşe açık. Ancak Marjanovic gibi iyi yer kaplayan, uzun oyuncuları kendi savunma defektleri ile verimsiz hale getirmek olası seçeneklerden biri olabilir diye düşünüyorum. Özellikle ikili oyunları kenarda veya yarı sahaya oldukça yakın şekilde oynamak Marjanovic gibi oyuncuların potadan uzaklaşmasına sebep oluyor. Bununla birlikte ağır olmalarının dezavantajı size avantaj olarak geri dönebiliyor. 
 


İlk hücumda Shved ikili oyunu yarı sahaya çok yakın oynuyor Marjanovic arka tarafı boşaltmamak adına üçlük çizgisinin biraz dışına kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda Mozgov gibi fizikli bir oyuncuyu da karşılamak durumunda olan Marjanovic Shved'i tehdit etmekte oldukça zorlanıyor ve Shved istediği gibi rahatça hücum ediyor. İkinci hücumda Shved yine tepe pick&roll'ünü oldukça yukarıda başlatıyor ve ikili oyun sonrası pasını rahatça veriyor. Üçüncü hücumda ise bir kenar ikili oyununu izliyoruz ve Marjanovic'in köşeden potaya dönüşünün oldukça zor olması sebebiyle Rusya yine rahat bir atış buluyor. Özetle; Marjanovic'in hücum anlamında bize çıkarabileceği sıkıntıları bizim de hücum anlamında ona yaşatmamız gerekiyor. Burada Sinan'ın iyi bir ikili oyun oyuncusu olması ve karar verme yetisine güvenmekle birlikte Furkan Korkmaz'ın da dripling üstü şut tehdidini kullanmak Marjanovic'in oyunda olduğu bölümlerde Sırbistan'a hasar verebilir. 

Yorumlar Okunma: 1827