Erdem Can'ın Sırbistan maçına bakışı - BasketFaul.com

Erdem Can'ın Sırbistan maçına bakışı

03-09-17 21:02
Sırbistan maçı öncesinde asistan koçlarımızdan Erdem Can ile yaptığımız kısa söyleşi...

- Basın toplantısında hem Ufuk Sarıca hem de Melih Mahmutoğlu çok zor bir maç olacağını vurguladı. Ufuk Sarıca, Rusya maçında Kurbanov'un post-up oyunlarını iyi durdurduğumuzu ve onun verimsiz oynamasını sağladığımızı söyledi. Sırbistan için de Marjanovic post-up oyunları ile büyük bir silah. Tıpkı Kurbanov'da olduğu gibi Marjanovic için de özel bir çalışmanız var mı? 

Aslında bir önceki maçta hazırladığımız sistem içinde de temel olarak bir oyuncunu yapacağı aksiyonlar üzerine odaklanmaktan çok, takımın geneli içinde sahip oldukları sistemi onların ellerinden alıp daha farklı seçeneklere yönelmelerini istiyoruz. O nedenle bu sadece Kurbanov özelinde olan bir durum değildi. Orada Vorontsevich'in de pick&pop'ına dayalı ya da switch savunma sonrası post-up'ına dayalı hücumlarını da ellerinden aldık. Dolayısıyla sadece bir şeyi iyi yapmış değiliz. O nedenle burada da sadece Marjanovic olarak bakmamak lazım. Eğer savunma temposunu düşük tutar ve istedikleri gibi oynamalarına izin verirseniz Marjanovic'e top inecektir. Bizim amacımız; oradaki savunma sertliğini ve temposunu artırarak, birkaç tane de kendi içimizde düşündüğümüz kurguları da uygulayarak topu oraya inmeden, onlara dezavantaj sağlayacak bir savunma sistemi oluşturmak. Yoksa hemen Marjanovic'i aldıktan sonra bir savunma düzeni kurarsak onun çok işlemeyeceğini düşünüyoruz. O topu almadan önce onu bozacak bir düzen olacak. Aynı durum Bogdanovic için de geçerli. 

- Marjanovic hücumda olduğu kadar savunmada da uzun boy avantajıyla bizim için bir tehdit. Bu nedenle oynayacağımız ikili oyunları biraz daha yukarıda veya kenarda oynayarak onu etkisiz hale getirmeyi düşünüyor musunuz?

Marjanovic o takım için çok önemli bir oyuncu. Ancak orada birkaç farklı faktör var. Eğer bu soruyu Marjanovic özelinde soruyorsanız evet, kesinlikle ikili oyunları bu şekilde kullanmak lazım. Ancak onun 18-20 dakikalık temposu içerisinde, hücumda ve savunma içerisinde yarattığı şeyler belki hücumda biraz artı savunmada da eksi koyabileceğimiz unsurlar var. Dolayısıyla o 18-20 dakikalık sürenin dışında da bir basketbol var. Biraz ona odaklanıp, total düşünmemiz gerekiyor.

- Rakip takım için birinci opsiyon Bogdanovic olurken ikinci opsiyon Marjanovic oluyor. Letonya maçında da gördük ki; benzer boyda olan Porzingis ince kalmasından dolayı Marjanovic'e karşı zor anlar yaşadı. Ancak dün Mozgov biraz Marjanovic'i bozabildi. Bizim için Semih de Mozgov'la benzer bir fiziğe sahip. Bu konuda neler söylersiniz.

%100 katılıyorum. Ancak dün Marjanovic'i tam olarak Mozgov bozmadı diyebilirim. Daha çok onun bozulduğu pozisyonların çoğunda Ivlev, Antonov ve bazen Zubkov çok ciddi olarak onu engellediler ve boğuştular. Topu almadan önce savunma yaptılar ona. Dolayısıyla orada Mozgov'un Bogdan'a yaptığı show-up savunma daha etkili oldu diyebilirim. Çünkü Mozgov fiziği ile oradaki show-up'ta çok etkili oldu. 

- Bogdanovic'in yüksek boy avantajıyla zaman zaman bu show-up'ları boy avantajı ile aştı. Bu show-up'larda çok sinebilen bir oyuncu olmadığını biliyoruz.

Bogdan'ın o show-up'ları çok etkili aştığını düşünmüyorum. Özellikle böyle sert savunmaları aşmak bir oyuncu ile olabilecek şeyler değil. Bogdan'ın pick&roll sonrası yaptığı paslara dikkat ederseniz o pasların yerine başka seçenekler de var. Zaten böyle bir savunma yaparken pasların onun elinden çıkıp ikinci ve üçüncü pasa kalmasını istersiniz. 

- Evet Bogdan'ın aştığı show-up'ların çoğunda ikinci ve üçüncü paslarla boş oyuncu bulundu. Biz de böyle bir savunma anlayışı benimseyip o ikinci ve üçüncü paslar esnasında tekrar savunmada yardımı getirebilmeyi amaçlayacağız diyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle.

- Bogdanovic ile çok uzun sürelerden beri çalışıyorsunuz ve artık her şeyini bilecek bir konumdasınız. Keza Melih'le de defalarca antrenmanlarda karşılıklı olarak oynadılar. Onun için farklı bir düşünceniz var mı yoksa aynı düzeni devam mı ettireceksiniz ve olabildiğince ikili oyunları onun oynamamasını mı sağlamayı amaçlıyorsunuz?

Bogdanovic topu aldıktan sonra savunması çok kolay bir oyuncu değil. Ona da yine agresif savunma yapıp topu almadan önce aldığı yeri ve zamanı doğru belirlememiz lazım. Yapacağımız savunmada buna odaklanacak olursak ki; o olacak hedefimiz bu nedenle rakibin alışık olmadığı düzende oynayacağı bir savunma kurgulamayı hedefliyoruz. Eğer Bogdanovic'e istediği yerde, istediği sürede topu verirseniz mutlaka skor opsiyonu olarak çok şey yaratacaktır. Amacımız onların o oyununu ellerinden almak. Aynı şekilde Marjanovic'e istediği yerde, istediği zamanda topu verirseniz ondan sonra savunulması çok zor bir oyuncu. O yüzden ikisi de x-faktör. Genel olarak bu ikisini ellerinden almalıyız. Ama spesifik planlarımız tabii ki var. 

Yorumlar Okunma: 2404