Psikolog Dr. Ufuk Sarıca (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Psikolog Dr. Ufuk Sarıca (Necip Kapanlı)

04-09-17 10:36
Herkes aynı uğurda yüksek istekle birleşip ellerinden gelenin en iyisini yapıyor, enerjisinden tasarruf etmeyip herşeyini sahaya veriyorsa ve birbirlerine yardım ediyorsa, egolarını geri atıp grup için gerekeni yapmaya çalışıyorsa ortaya takım çıkıyor. Elbette sonucu etkileyen faktörler yukarıdakilerle sınırlı değil. Hele hele sezonu oynamadan geçiren oyuncular topluluğunun kazanıp kazanmaması için diğer parametreler belki de daha önemli.

Milli Takımımız bu görüntüsünü koruduğu sürece turnuva bittiğinde alacağı derece ne olursa olsun hepimiz bunun iyi başlangıç olduğunu düşüneceğiz. Zaten şu an için ihtiyacımız olan şey bu. Elemelerden itibaren daha da büyük cesaretle eklenecek yeni genç oyuncularla birlikte geleceğe ümitle bakacak ve 2001, 2010 atmosferini yeniden yakalama olasılığına zaman içinde yaklaşabileceğiz. Eurobasket sona erdiğinde kulüp antrenörlerinin bu oyunculara bakışının değişip daha fazla yararlanma düşünceleri, beklediğimiz gelişimin daha da hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Psikolog Dr. Ufuk Sarıca...
Ufuk Sarıca kısa koçluk döneminde taktisyen olarak büyük işler başardı, ligde ve kupada 4-5 kat büyük bütçeli takımları devirdi. Üst düzey bir oyuncu olarak öğrencilerinin neleri hissettiğini ve onlara ivme kazandırmak için ne yapması gerektiğini bilmesi elini güçlendiriyor. Rusya maçında kötü oynayan Melih Mahmutoğlu'nu bir gün sonra ayağa kaldırmak kolay değildi. Başka bir koç Melih'ten vazgeçebilirdi ama Ufuk Sarıca oyuncusunun ruhunu okudu ve onun Büyük Britanya maçında yıldız olmasını sağladı.

Koçlar için en büyük sorun sürelerinden mutlu olmayan oyuncularından, kullanacakları kısa sürelerde randıman almaktır. Milli Takımın benchine bakın. Suratı düşmüş tek oyuncu göremezsiniz. Bu da bir koçluk hüneridir.

Yumruğunu sıkan Semih...

Turnuva başlarken pozisyon olarak en büyük korkularımızdan biri uzunlarımız idi. 5 numara için en donanımlı oyuncumuz Semih Erden idi ama aylardır oynamadığı için kuşkularımız ağır basıyordu. Oysa karşımıza hem formda, hem de belki bugüne kadar olmadığı kadar istekli bir Semih Erden çıktı. Onun yumruklarını sıktığını en son 2010'daki Dünya Şampiyonası'nda görmüştük. Onun bazen değil, her zaman istemesini ve turnuva sonunda hak ettiği performansa uygun şekilde transfer yapmasını diliyoruz. 

Yorumlar Okunma: 3288