Tecrübe farkı (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Tecrübe farkı (Fersu Yahyabeyoğlu)

04-09-17 23:03
Eurobasket’e savaşarak ve her maçta son ana kadar mücadele edip kolay lokma olmayacağını göstererek başlayan, istekli arzulu 12 dev adam, grubun en güçlü rakiplerinden biri olan, eksik de olsa halen yıldızlar topluluğu olan gümüş madalya koleksiyoncusu Sırbistan’ı ağırladı. Tamamen dolu Ülker Sports Arena’da ateşli taraftarımızın önünde 2010 ruhunu geri getirebilmek adına oyuncularımız sahadaydı.

Planlar İlk Etapta İşledi

Koç Sarıca maça Sertaç ile başlayarak Semih’i Marjanovic’e sakladı. Kenan ile Bogdanovic üzerinde baskılı başladık. Sinan ile de hücumda Kuzmic üzerinden Sertaç ile ikili oyunları organize ederek rakibin zaafını işlemeyi hedefledik. İki takımın guardı da fazla top kullanmamalarına rağmen bu maça aktif başladılar. Kenan ve Jovic rakip savunmaların onları boşlamalarının cezalarını kestiler ilk bölümde.

Oyunda Kaldık

12 Dev Adam ısrarla Sertaç’ı beslemeye çalışırken üst üste top kayıpları yaptı. Ancak neyse ki iyi geri koşup bunların hızlı hücum sayılarına dönüşmesine engel olduk. Bununla beraber hücumda Cedi ile potaya gitmeyi hatırladık. Savunmada ise Jovic’in şutlarını riske etmeye devam ettik ve onun istikrarsız şutları işimize yaradı diyebiliriz. Hücumda arttırdığımız set tempomuzla beraber pota altından basit atışları da isabete çevirsek skorda önde olacaktık.

Basit Top Kayıpları Set Tempomuzu Aşağı Çekti

Çeyreğin ikinci bölümünde Jovic-Stimac ikili oyunları canımızı sıkarken, Semih’in bu zayıf noktasını iyi cezalandırdılar. Kenardan gelen Furkan Bogdanovic üzerindeki baskıyı Kenan’ın bıraktığı yerden devam ettirdi, neyse ki onun devreye girmesine izin vermedik. 4 kısa oynamamıza rağmen ters eşleşmeleri değerlendiremedik, Cedi yapamazken onlar Macvan ile bu eşleşmeye hemen ceza keti. Ve yine potaya gitmeyi unuttuk, set tempomuz düştü, top kayıpları artarak devam etti maalesef. 7 dakika geçilirken sadece 8 sayıda kaldık.

Geri Koşmada Problem Yaşadık

Sırbistan’ın Lazic-Milosavljevic-Micic üçlüsüne dönmesi ile beraber kısalara yaptıkları bunaltıcı baskı karşısında oyun kurmakta problem yaşadık. Topu Semih’e indiremediğimiz gibi Marjanovic’in ikili oyun savunmasındaki zaafını kullanabilecek organizasyonlar da yapamadık. Üstelik basit top kayıplarının ve yanlış,erken şut tercihlerimizin ardından bu kez hızlı hücum sayıları ile de cezaları kesip farkı çift hanelere çıkardılar. İyi yaptığımız işlerden biri olan geri koşmada da sınıfta kaldık son bölümde.

Melih’i Devreye Soktuk

İkinci çeyreğe Marjanovic’i kullanarak başlayan Sırplar’a karşı ilk etapta hücumda yine kısır başladık. Ama sonrasında Furkan ve Cedi’nin topla yaptığı akıllı organizasyonlar sonrası kenardan gelen Melih’i devreye sokmayı başardık. İngiltere maçının 7 üçlüklü keskin nişancısını tekrar devreye soktuk üst üste 2 üçlükle. Daha da önemlisi kenardan gelen bir diğer isim Doğuş liderliğinde savunmayı sertleştirip nihayet onları top kayıplarına zorladık. Tecrübeli guardımız baskısıyla Bogdanovic’i de devreye sokmadı.

12-0’lık Seri Geldi

Hücumda topun değerini bilen ve daha soğuk kanlı oynayan milli takımımız Furkan ve Melih ile Marjanovic üzerinden oynanan ikili oyunlarda akıllıca potaya gitmeye başladı. Melih’ten gelen 8 sayı liderliğinde 12-0’lık seriyi yakaladık, 27-13’ten geri gelip maça ortak olduk. Semih’in yukarıda kalıp alan açması da bu seride oldukça önemliydi.

Potadan Uzaklaştık ve Bolca Hızlı Hücum Yedik

4 kısa oynadığımız ve büyük bir enerji koyduğumuz dakikalarda hücumda şutlar kaçınca Sırplar yine organize geçiş hücumları ve fast breaklerle aradıkları skoru buldular, üstünlüğü bir türlü ele geçiremedik bu kadar mücadele ettiğimiz dakikalarda. Kuzmic oyundayken Semih’i daha fazla kullanabilirdik hücumda, dış şutlara fazla yöneldik. Özellikle hücum ribaundlarında Bircevic ve Kuzmic canımızı çok sıktı, Cedi-Semih ikilisine karşı üstünlük sağladılar. Son bölümde Sırbistan Doğuş’u kasıtlı olarak olarak 3 sayı gerisinde bir çok kez boş bıraktı, riske etti ama maalesef cezayı kesemedik iki şans bulmamıza rağmen. Savunmada çaldığı topları maalesef hücumda sayıya dönüştüremedi tecrübeli guardımız.

Bogdanovic Devrede

3.çeyreğe Bogdanovic’in ekili oyunuyla başladılar. Potaya daha yakın oynayan ve Melih’e karşı fizik üstünlüğünü kullanan skorer oyuncu sırtı dönük hücumlarda ve orta mesafe şutlarda ritmini buldu. Ayrıca ikili oyunlarda Jovic’i fazla riske etmemiz onun da orta mesafelerde kolay atışlar bulmasına olanak sağladı. Hücumda Furkan ile aradığımız şutu bulduk belki fakat Sinan ve Cedi’nin potaya gitmek için yaptıkları yanlış tercihler yine Sırbistan’ın koşmasına ve kolay sayılar bulmasına olanak sağladı. Geçiş hücumlarında hep savunmamızı eksik yakalayıp cezayı da kestiler.

5 Kısa

Koç Sarıca tamamen 5 kısa ile sahada kalarak farklı bir şey denedi ve bunda da başarılı oldu. Sinan, Furkan, Cedi, Erkan, Kenan’lı beş ile istediğimiz kaos ortamını yarattık, onları da düzenden çıkardık. Ters eşleşmeler için uzunları kullanalım derken savunmada yaptığımız doğru rotasyonlarla ya top çaldık ya da ribaundu alarak tempoyu arttırıp hızlı hücum sayıları bulduk, farkı da tekrar 5 sayıya indirdik. Kolay kolay teslim olmayacağımızı bir kez daha gösterdik.

Hücum Ribaundları

Ama Kuzmic yerine Stimac’ın oyuna girmesiyle hücum ribaundlarını iyice domine eden Sırbistan her hücumu neredeyse iki kere kullanarak savunma direncimizi iyice düşürdü. Son bölümdeki Semih-Marjanovic eşleşmesinde aslında iyi iş çıkardık ama hücumda bir türlü üretkenlik yakalayamamız, Cedi ile Furkan’a aradıkları penetre alanlarını vermemeleri skorda hep bir adım geride kalmamıza neden oldu. Kenan ve Erkan’dan biraz daha skor katkısı alabilsek son çeyreğe girilirken maça ortak olabilirdik.

Müthiş Enerji ve Üçlük Yağmuru

Son çeyreğe savunmada müthiş bir enerjiyle başladı 12 Dev Adam. Yine 4 kısa Melih, Furkan, Cedi, Kenan ve Semih ile Sırplar’a potayı göstermedik. Baskı altında Bogdanovic’i devreye sokamayan ve tamamen guardı düşen rakibimize karşı hücumda da üçlük olup yağdık adeta. Melih ve Cedi’den ardarda gelen isabetler ile 14-4’lük seri ile öne geçtik. Ülker Sports Arena’daki “Bizim İçin” tezahüratları ile geri geldi ay yıldızlılar.

Bogdanovic Sazı Eline Aldı

Çeyreğin ikinci bölümünde Erkan’ın gayretli savunmasına rağmen maalesef korktuğumuz başımıza geldi ve bu salonu çok seven bir diğer isim Bogdanovic sahneye çıktı. Üst üste bulduğu iki üçlükle morallerimizi bozdu ve takımını tekrar öne taşıdı. Aynı Bogdanovic Kenan’ın kenara gelmesiyle topun üzerindeki baskının azalmasına da cezayı kesip pota altını da çok iyi besledi. Sazı eline alan Bogdanovic’e karşı çözüm üretemedik maçın en kritik dakikalarında.

Jovic x-Faktör

Bogdanovic ısınmışken ve tüm savunmamız ona konsantreyken Sırplar akıllıca bir hareket yaparak Jovic’i tekrar hatırladı. Tepe ikili oyunlarında perdenin altından geçmemizi, tembellik yapmamıza cezayı çok kritik bir üçlük isabeti ile kesti tecrübeli oyun kurucu. Maçın kader anlarından biriydi. Biz Melih’e hazırladığımız üçlükle tekrar maçın içinde kalırken onlar ise Bogdanovic’in organizasyonuyla bu kez Lucic’e boş 3 sayıyı attırdılar.

Tecrübe Farkı

Son bölümde maalesef Cedi ve Semih ile kaçırdığımız fauller artı pota altı savunmasında yaptığımız hatalar ve son olarak Cedi’nin yaptığı pas hatası maalesef maçı kaybetmemize neden oldu. Yine savaştığımız ve sonuna kadar mücadele ettiğimiz maçta tıpkı Rusya’ya karşı olduğu gibi sonunu getiremedik. Yine tecrübe farkı sahnedeydi. 

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

Yorumlar Okunma: 1812