Grup üçüncüsü olursak çeyrek finale çıkarız (Ahmet Çakı) - BasketFaul.com

Grup üçüncüsü olursak çeyrek finale çıkarız (Ahmet Çakı)

05-09-17 10:38
Sırbistan maçı beklenildiği iki takımın da yarı sahalarında sert savunma ve hücumda kontrollü bir şekilde rakibin hazırlığını test etmesi ile başladı.

Bizim hücum planımız tepe pick and roll'i ile topu uzunumuzla buluşturarak boyalı alandan hücum etmekti. Teknik ekibimizin kararı Semih'i benchten getirip faul probleminden korumak ve Sertaç'ın güçlü yanı olan topu direkt low post sokmak yerine pick and roll sonrası onu beslemekti. 

Buradan istediğimiz verimliliği alamadığımız için yarı saha hücumunda sonuç alamadık. Hücumda bizi ilk yarı oyunda tutacak katkı Melih ve Furkan'ın benchten gelerek yan yana oynadıkları bölümde oluştu. Doğuş'un top çalma kaynaklı yaptığı katkı da önemliydi.

Müdafaada ise Bogdanovic ve Marijanovic'i iyi kontrol ettik. Burada 1-2 atışını soksa da Jovic'ten aldığımız dış şut riski ve alan daraltma onları şaşırttı. 

Onlar adına yarı sahada tıkandıkları gün ilk yarıda  buldukları 12 transition sayısı ilk yarıyı önde bitirmelerini sağladı. Bu da bizim hücum edemediğimiz bölümde rakibe verdigimiz bir avantajtı.

2. yarının başında istediğimiz gibi başlayamasak da bu turnuvada karekterimiz olan disiplini koruyup her şartta mücadele etme özelliğimiz bizi 3. periyotun sonunda başlayan, 4. periyotun hemen başında oyunda üstünlüğümüzü; çeyreğin ortasında skorda öne geçmemizi sağladı.

Burada ilk yarıda katkı veren Furkan ve Melih'in yanına rakip tarafından iyi önlem alınan Cedi ve Semih'in de dahil olması farkı yarattı.

Taktik olarak hazırlanan Sırplar'ın yavaş ayaklı uzunlarına tepe pick and roll'i ile hücüm etme 2. yarıda büyük katkı verdi, hatta bundan dolayı Marijanovic'in süresi azaldı.

Fakat bütün bunlar maçı kazanmamıza yetmedi. 2. yarıdaki hücumumuzla kazanacak kadar sayı attık ama potamızda gördüğümüz 80 sayı fazlaydı. Bunun nedeni ilk yarıda iyi durdurdugumuz Bogdanoviç'in devreye girmesi olarak görülebilir, doğru ama bence esas yıkıcı olan hücum ribaundu kaynaklı yediğimiz sayılar oldu. 

İyi bir kurgu ile Sırbıstan'in ana silahlarını iyi durdurduk, uzunlara hiç alan vermedik. Bunu yaparken aldığımız dış şut riskinde Jovic 2. yarıda şutları soksa da bence artıdaydık ama ilk yarı verdiğimiz transition, 2. yarı verdiğimiz ribaunt kaynaklı kolay sayı toplamda 30 idi. Bu da bence kaybetmemize neden oldu. 

Bu maçın öncesinde olduğu gibi oyunumuz ilk 2 günün üstüne çıktı, takımımızı izleyen herkes keyif alıyor. Oyuncularımız birlikte mücadele etmekten gurur duyuyor. Bence ilerliyoruz... Hem bu turnuva için, hem devamı için. 
 
İlk günde söylediğim gibi esas hedef grupta 4. olmamak. Bugün önce ilk 4'ü, sonrada 3.'lüğü aldığımız taktirde çapraz eşlesmedeki takımlara üstünlük kuracağımızı düşünüyorum . 

Başarılar... 

Yorumlar Okunma: 2943