Kararlılık (Ahmet Çakı) - BasketFaul.com

Kararlılık (Ahmet Çakı)

06-09-17 10:07
Belçika takımının ana silahı maçın büyük bölümünü iki şutör uzunla oynayıp hem bu uzun oyuncularla 3 sayılık basketler bulmak, hem de kısaların yaratıcılığını kullanmak için alan açmak. Esasında kısalardan çok kısa demek daha doğru olur çünkü bu rolü paylaştığı Tabu'nun kötü bu turnuva geçirmesinden dolayı Van Rossom en Önemli yaratıcı olarak öne çıkıyor.

İlk yarıda en iyi yaptığımız 2 şey genel agresifliğimiz ve Van Rossom'un ilk basketini devrenin bitimine iki dakika kala bulmasıydı. 3 asist yaptı ve bu paslarla uzunlardan buldukları 12 sayı ile ilk devre oyunda kaldılar.

İlk yarıda iyi oynadık, basit hatalar yapmasak daha farklı olabilirdi. Ama en önemli farkı yine Furkan benchten geldiğinde yarattı. Bu turnuvada alıştığımız "game changer" rolünü tamamen aldı. Ne zaman oyuna girse oyunu pozitif yönde değiştiriyor.  Bir diğer söz edilmesi gereken oyuncumuz da Erkan. Furkan'ınki gibi bütün oyunu değiştirmiyor ama pozitif katkı verirken onun işi daha zor çünkü bunu çok kısıtlı bir sürede yapıyor. Furkan'ın en buyuk etkisi Melih'e oluyor. Onunla beraber oynadığında Melih'in verimliliği tavan yapıyor. Turnuva ilerlerken bu tür kimyaları yakalamak önemlidir. Kenan, Furkan, Melih'e Cedi'yi 4'e çektiğimizde Semih de eklenince en verimli beşimiz ortaya çıkıyor.

Bizi olumsuz etkileyen en önemli bölüm devrenin son iki dakikasında hücum edemediğimiz alan müdafaası idi. Bunu ikinci yarıda da kullanacakları netleşmiş oldu. Ve öyle de oldu. 2 şutör uzunla başladıkları 3. periyotta Van Rossom da ilk beşte başlayıp maça direkt etki edince, bu yarıya hücumda istediklerini yapmanın verdiği enerji ile savunmayı da daha istekli yaptılar. Özellikle zone yaparken daha inançlıydılar  ve bu perıyotta maçı da kazanabileceklerine inandılar.

Ama işte orada milli takımımızın kararlılığı ortaya çıktı, aslında hep oradaydı. Maçın başında farklı öne geçtiğimizde, geri düştüğümüzde kararlılığımızı hiç kaybetmedik, hiç tereddüt etmedik. En önemli kazanım da buydu zaten. Belki de kazanma şekli olarak bizi daha da geliştirecek bir galibiyet aldık. 

Hep söylediğimiz gibi amacımız grupta üçüncü olmak ve çapraz maçına en olgun en hazır şekilde çıkmak.  

Yorumlar Okunma: 2185